Україна — одна з ключових тем на порядку денному саміту G20, який сьогодні, 15 листопада, офіційно відкрився на індонезійському острові Балі. Президент України Володимир Зеленський вже виступив на заході по відеозв’язку. Наразі лідери держав “Великої двадцятки” продовжують переговори без присутності журналістів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів із місця подій журналіст “Радіо Свобода” Сергій Стеценко.
Володимир Зеленський, виступаючи на саміті, заявив, що російська руйнівна війна проти України мусить і може бути зупинена, запевнив, що ніякого “Мінська-3” не буде, оскільки Російська Федерація використовує перемир’я для відновлення сил. Також президент України вкотре нагадав про ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, територію якої Росія своїми діями перетворює на одну велику брудну бомбу. На завершення Зеленський запропонував обмін полоненими з Росією у форматі “всіх на всіх”.
Наразі триває перша зустріч лідерів G20: після відкритої частини вона проходить без журналістів.
У тій частині зустрічі, яка проходила у присутності журналістів, жодних гучних заяв не пролунало. Президент Індонезії Джоко Відодо заявив, що світові не можна скочуватися в нову холодну війну і війну треба припинити, не конкретизуючи, про яку ж війну йдеться.
Західні експерти та журналісти пов’язали заяви Відодо, звичайно, з війною, яку Росія веде проти України, зокрема з її наслідками: економічною та продовольчою кризами.
Відомо, що й представники Європейського Союзу та Великої Британії напередодні заявляли про необхідність тиску на РФ для закінчення війни.
Поки невідомо, як лідери “Великої двадцятки” комунікують з російською делегацією на чолі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Журналісти бачили лише, як він вітався із господарем саміту Джоко Відодо.
“Як саме він безпосередньо спілкується з лідерами? Як до нього ставляться? Чи спілкуються з ним? Хто з ним спілкується? Ми поки що не знаємо. Будемо за цим також обов’язково стежити”, — прокоментував Сергій Стеценко.
Про Україну в межах саміту говорили також напередодні, під час, без перебільшення, історичної зустрічі президента США Джо Байдена та лідера КНР Сі Цзіньпіна. Йшлося про те, що ядерний удар по Україні неприпустимий. А Джо Байден під час підсумкової пресконференції заявив, що США продовжуватимуть допомагати Україні та жодних мирних переговорів без участі Києва не буде.
Читайте також: “Настав час припинити руйнівну російську війну”: Зеленський на саміті G20 назвав умови миру з РФ