Не варто сподіватися, що Угорщина та Туреччина визнають рішення США оголосити РФ державою-спонсором тероризму. Більш того, безпосередньо від РФ залежать Словаччина та Чехія — Євросоюз зробив виняток і дозволив цим двом країнам скористатися російським газом та нафтою на період розбудови економіки. Відповідно, їхнє ставлення до Росії залежатиме від постачання енергоносіїв. Про це розповів дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснія та Герцеговина (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
Він нагадав, що Конгрес США ухвалив рішення про визнання РФ державою-спонсором тероризму, остаточне закріплення цього статусу має відбутися в Держдепартаменті США. Список таких держав-терористів веде США, але всі інші союзники його враховують у своїй діяльності.
Рішення США впливає на позицію союзників. Вони розумітимуть, хто і яким чином діє. Ще раніше український парламент, парламент Литви теж визнали Росію державою-спонсором тероризму. Це додаткова серйозна санкція проти Росії, яка обмежує її у маневрах — у фінансових, економічних, енергетичних і так далі, — сказав Левченко.
Експосол акцентував, що на даному етапі дуже важливо акцентувати роботу українських дипломатів, щоб їхній голос звучав у кожній країні світу із закликом визнати Росію державою-спонсором тероризму, і чому це потрібно зробити.
Ця робота має проводитися на всіх континентах, особливо на європейському. Зараз ми бачимо, що Африка трохи пішла у фарватері позиції Москви. Значить, і посольства там мають запрацювати. Про події в Україні громадяни, політики цих країн повинні знати все більше і щодня. Не лише з інформаційних агенцій, а й від наших посольств. Є певна втома від теми України, тому потрібно постійно ставити фокус уваги на те, що відбувається у нас, — додав він.
Після попереднього рішення США про “терористичний” статус Росії, низка країн вже відмовилася від російського газу. Але поки що немає впевненості, що Угорщина і Туреччина визнають Росію спонсором тероризму.
Не сподівайтеся, що це зробить Угорщина, не сподівайтеся, що це зробить Туреччина, не сподівайтеся, що це зроблять країни Євросоюзу, яким зробили виняток щодо нафти та газу в пакеті європейських санкцій. Це, по-моєму, Словаччина та Чехія, які будуть потихеньку перебудовувати свою економіку, щоб бути менш залежними від російських енергоносіїв. У інших країн інша ситуація… Процес непростий. Але головне, щоб ця юридична ініціатива набирала міжнародну підтримку, щоб умовно через рік можна було вийти на абсолютну більшість країн (принаймні європейських, демократичних), які б приєдналися до цього формулювання, — підсумував Левченко.