Для збільшення тиску на економіку Росії потрібно посилювати енергетичні санкції та контролювати обхід чинних обмежень. Таку думку сьогодні, 6 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила керівниця санкційного напряму аналітичного центру KSE Institute Юлія Павицька.
“Серед нашої коаліції партнерів є абсолютне розуміння, що дійсно ефект є та тиск на російську економіку триває. Але всі чудово розуміють: щоб цей ефект мав результат, критично важливо зараз посилювати тиск за двома найбільш важливими напрямками. Це відновлення тиску через енергетичні санкції, тому що в нас продовжуються проблеми з великим обходом, і, відповідно, Росія отримує більше доходів, ніж очікувалося і ніж санкції можуть у них забрати зовнішньої виручки. І другий напрямок, над яким наші партнери та ми активно працюємо, — це якраз обмеження Росії в можливості постачати та імпортувати в обхід санкцій компоненти, які використовуються військово-промисловим комплексом”, — сказала вона.
Павицька наголосила, що в цьому разі потрібно розуміти, яких результатів уже досягнуто, де санкції працюють не так, як хотілося б, та продовжувати вдосконалювати вже введені обмеження, вводити нові заборони та розширювати санкційні списки.
Вона звернула увагу, що не всі країни підтримали запровадження санкцій проти РФ, і зараз діє санкційна коаліція, яка об’єднує 40 країн. У Росії залишаються партнери, через яких країна-агресор отримує необхідні елементи.
“І тут важливо розмежовувати два варіанти. Перше — у нас справді залишається проблема, коли у західних компаній є виробництво на території Китаю, Гонконгу, інших азійських країн, там, де виробляють їхні чипи, мікроелектроніку та компоненти. Відповідно, потім за допомогою великої кількості посередників, Росії вдається їх ввозити. І тут якраз основним викликом для нас і наших партнерів є те, що немає прямого перетину кордону між країною санкційної коаліції та Росією, а є багато підрядників, багато посередників, які допомагають Росії обходити санкції”, — сказала керівниця санкційного напряму аналітичного центру KSE Institute.
Вона нагадала про указ президента США Джо Байдена, який дає змогу відключати від фінансової системи Сполучених Штатів фінансові інституції, що допомагають Росії обходити санкції в ключі отримання компонентів для військово-промислового комплексу.
“І тут якраз під ризик підпадають абсолютно всі китайські банки, оскільки вони є учасниками цих транзакцій. І ми вже бачимо за повідомленнями з преси, що росіяни регулярно скаржаться на те, що затримують платежі або платежі повністю блокують, також подовжується термін постачання тих чи інших товарів. І нещодавно виходили дані з боку Китаю, що у квітні, якщо я не помиляюся, на близько 15-18% впав експорт із Китаю в Росію”, — сказала Павицька.
Вона також наголосила на важливості роботи з самими західними компаніями, щоб вони посилювали свій внутрішній контроль за товарами, які потрапляють до РФ.
Крім того, за даними Павицької, є інформація про ключових посередників на китайському ринку, через які проходить основна частина торгівлі, які можуть бути піддані санкціям.
Ще один напрямок — це країни, які перебувають під певним впливом Росії: Казахстан, Узбекистан, Грузія. Через них іде транзитом й може відбуватися реекспорт деяких товарів, які є критичними для військово-промислового комплексу.
“Наші партнери використовують дипломатичні важелі. Ми чуємо про регулярні візити, вони справді відбуваються, коли санкційні координатори з Європейського Союзу, з Америки, Британії та інших країн санкційної коаліції регулярно спілкуються з урядами тих країн, щоб вони щонайменше не допускали реекспорту саме критичних товарів, які потрібні для виробництв ракет та іншої зброї, яка використовується проти України. Але це все має бути в комплексі. Тобто в нас немає одного рішення або однієї складової, які абсолютно розв’язують цю проблему”, — наголосила Павицька.
Читайте також: 14-й пакет санкцій проти РФ можуть схвалити до засідання G7
Нагадаємо, країни G7 посилять санкції щодо банків, які допомагають Росії обходити обмеження, пише агентство Bloomberg. Напередодні червневого саміту “Групи семи” лідери країн мають намір узгодити комплекс заходів щодо більш ефективного застосування санкцій щодо Росії.