Лазівки для Москви: як та через які країни РФ намагається обходити санкції (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Євросоюзу необхідно заручитися допомогою урядів держав Кавказу і Центральної Азії, щоб розв’язати проблему обходу санкцій щодо Росії, пише The Economist. Вірменія, Азербайджан, Грузія, Туреччина, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан — компанії з цих країн активно заробляють на схемах обходу обмежень. Одним із лідерів поставок підсанкційних західних товарів до РФ залишається Казахстан, інформує FREEДОМ.

“Крихітна технологічна індустрія Казахстану, близько 50 фірм із виробничою потужністю 100 млн дол. 2021 року, схоже, заповнила цю прогалину. Її експорт до Росії зріс із 40 млн дол. 2021 року до 298 млн дол. 2023 року. Звичайно, все було не так, як здавалося”, — пише The Economist.

До слова, віцепрем’єр-міністр Казахстану нещодавно заявив, що його країна не буде сліпо слідувати санкціям. Пріоритет Астани — власні економічні інтереси.

Збільшилася кількість спроб обходу обмежень у Литві, повідомила генеральна прокурорка держави Ніда Грунскене. Щонайменше одну справу вже передали до суду.

“Зараз, якщо я не помиляюся, триває близько 50 досудових розслідувань. Я знаю, що рішення було ухвалено за деякими з них… Ця кількість показує, що спроб обходу стає дедалі більше й виникають труднощі. Але ми працюємо в цьому напрямку”, — сказала Грунскене, яку цитує Delfi.

Велика Британія ввела санкції щодо близько 2 тис. приватних осіб, корпорацій та груп у Росії. 75 британських компаній визнали, що могли порушити обмеження щодо Російської Федерації у 2023 році, повідомляє The Times. Порушникам загрожують штрафи в мільйон фунтів стерлінгів — це приблизно 1 мільйон 300 тис. дол. А ще стосовно цих компаній можуть відкрити кримінальні справи. Експерти припускають, що частина таких порушень могла бути ненавмисною.

“Проблема для бізнесу полягає в тому, що особи та організації, які потрапили під санкції, як і раніше, прагнуть закріпитися у Великій Британії, торгувати з британськими контрагентами або отримати доступ до британських інвестицій. Часто вони роблять це через підставні компанії або трасти, де складніше простежити, хто є кінцевим власником”, — сказала юристка Стейсі Кін, яку цитує The Times.

Євросоюз запровадив щодо Росії 14 пакетів санкцій. Експерти вважають, що потрібно посилювати тиск на російську енергетику. РФ накопичила досить великий тіньовий флот та з його допомогою продовжує заробляти на експорті нафти.

“У цьому напрямку ми з партнерами активно працюємо, щоб посилювати тиск і позбавляти Росію грошей, які потрібні для фінансування військової машини. Є консенсус серед наших партнерів, що ніхто швидко знімати санкції з Росії не буде. Санкції діятимуть досить довго. І чим далі, тим складніше їм утримувати ситуацію. Це можна порівняти з такою собі отрутою, яка отруює економіку Російської Федерації”, — сказала керівниця санкційного напряму аналітичного центру Київської школи економіки Юлія Павицька.

У самій Росії, схоже, не розраховують, що союзники Києва в осяжному майбутньому скасують санкції. Директор департаменту економічного співробітництва МЗС Російської Федерації Дмитро Бірічевський заявив, що обмеження залишаться на десятиліття.

Читайте такожЯк можна посилити санкції проти РФ, пояснила експерт

Раніше економіст Олександр Савченко висловив думку, що якщо в Росії нічого не змінюватиметься, не зніматимуться санкції, то її економіка протримається не більше трьох років. Умовами закінчення санкцій може бути тільки закінчення війни РФ проти України.   

Прямий ефір