У Росії збуваються прогнози про блокування відеосервісу YouTube, зроблені експертами ще пів року тому. Починаючи з літа росіянам поступово сповільнювали швидкість завантаження YouTube з тим, щоб рано чи пізно його заблокувати повністю. Тепер же, у грудні, кількість скарг на проблеми з доступом до ресурсу різко зросла.
Що відбувається з YouTube у Росії
Зайти на платформу YouTube не можуть 80% російських користувачів, а перегляди становлять близько 20% від нормального значення, пише The Moscow Times. Швидкість 8,5 пойнта трафіку робить використання відеохостингу в РФ фактично неможливим. І хоча Кремль ще не заявив про остаточне блокування сервісу, саме до цього все йде.
Експерти зазначають, що поки що невідомо, як повне блокування відіб’ється на економіці, політиці та технологіях у Росії. Тож наслідки блокування можуть бути непередбачувані.
Роскомнадзор почав сповільнювати роботу YouTube ще в липні 2024 року нібито через технічні проблеми, викликані зносом серверів Google. Однак у компанії цю інформацію спростували. Пізніше голова комітету Держдуми з інформаційної політики Олександр Хінштейн визнав, що уповільнення роботи YouTube — рішення російської влади. А все тому, що сервіс не блокує заборонені в країні незалежні ЗМІ та неугодних Кремлю журналістів, які пишуть про війну Росії проти України не так, як потрібно Путіну.
Влітку в Держдумі запевнили, що новації не торкнуться користувачів мобільних пристроїв. Але все змінилося. Якщо раніше доступ до YouTube блокували на 30% і тільки на десктопах, то з середини грудня посилили блокування мобільної версії.
До осені швидкість роботи YouTube знизилася до рекордно низького рівня. Так, середній час відтворення відео для користувачів стаціонарних мереж збільшився в 10 разів.
Росіянам, які хочуть отримувати інформацію від усього світу, а не тільки від федеральних каналів, не вперше використовувати обхідні шляхи. Популярність VPN у країні зросла, але й тут є свої складнощі.
“VPN допомагає отримати доступ до заблокованих сайтів, однак VPN — технологія складна, і не всі розуміють, як це працює. Дійсно важко пояснити звичайним користувачам, як під’єднати і як використовувати цей сервіс. Крім того, потрібно пам’ятати, що використовується багато пристроїв для перегляду YouTube: розумні телевізори, мобільні телефони, комп’ютери, ноутбуки. І на всіх цих пристроях VPN працює по-різному. Тому існують складнощі з використанням сервісів VPN”, — пояснив IT-фахівець Михайло Клімарєв.
Варто також зазначити, що під пресом цензури в Росії опинилися і месенджери. 13 грудня Роскомнадзор оголосив про блокування месенджера Viber. Нібито він порушує вимоги, які необхідно виконувати з метою безпеки, інакше він діє “в терористичних і екстремістських цілях”. Під цим же приводом влітку було заблоковано Signal.
Нещодавно Роскомнагляд підтвердив, що обговорюється можливість обмеження голосового трафіку в месенджерах “як захід примусу для виконання ними вимог щодо боротьби з шахрайством”.
Великою є ймовірність блокування месенджера WhatsApp у Росії та на окупованій території України.
Перспективи російського інтернету в оцінках експертів
Повне блокування відеохостингу означатиме поразку Росії в інформаційній війні і може викликати обурення населення. Чи готові до цього в Кремлі? Наскільки серйозне і небезпечне для росіян нинішнє блокування соціальних мереж і відеохостингу YouTube, в ефір телеканалу FREEДОМ міркували:
- Михайло Кольцов, консультант Світового банку у сфері аналізу даних і кібербезпеки;
- Ольга Курносова, політичний аналітик, головний редактор порталу After Empire;
- Дмитро Гудков, російський опозиційний політик, громадський діяч.
МИХАЙЛО КОЛЬЦОВ: Талони на інтернет у Росії — не за горами
— У російської влади немає власних ресурсів для побудови подібної платформи. Попередні спроби закінчувалися буквально провалом.
Вони навіть не розуміють, у яку пастку себе загнали. Тому що тепер єдиним джерелом виробництва відеоконтенту залишиться TikTok, який вони не контролюють. І китайські товариші його їм заблокувати не дадуть. У цьому випадку можна сказати, що Китай може тепер остаточно “захоплювати” РФ.
Вони вирішили, що західна аудиторія, як, у принципі, і решта, для них уже втрачена. Просто через те, що вони вже накоїли такого… Вони вже розуміють, що їхня пропаганда не працює. Але найбільший “сук”, який вони пиляли, це те, що тепер вони втратили повний контроль над контентом. У YouTube вони хоча б могли його ще якось контролювати. Зараз, коли все їхнє населення перейде на TikTok або схожі сервіси, вони вже жодним чином не контролюватимуть інформацію.
Інтернет — це інфраструктура. А це означає, що для того, щоб дивитися YouTube, необхідно дуже добре розбиратися в цьому.
Як би ви не крутилися, отримати доступ можна тільки користуючись VPN. Інших способів фактично немає. З цього моменту ми повинні розцінювати РФ як цифровий концтабір.
А як і в будь-якому концтаборі, тільки побудова альтернативної системи комунікації дає змогу вам отримати якусь звісточку ззовні. І в цьому конкретному випадку, я думаю, популяризація інформації про VPN, розуміння, як саме це працює, залишається єдиним інструментом. Це принцип роботи інтернету. Він у вас або є, або його немає. Інших способів дуже мало, на жаль.
Фактично, я думаю, вже можна починати друкувати талони на інтернет. Тобто ось вам 5-10 гігабайт — можете отримати. На такій швидкості і з такою доступністю, як зараз, користуватися платформою YouTube у РФ стане практично неможливо.
У цьому разі навіть не йдеться про те, щоб дивитися високоякісне відео. Питання навіть у доступності стрічки Shorts, з короткими відео і не дуже високою якістю. У цьому випадку можна сказати, що навіть ця частина сервісу буде недоступна. Мати високоякісний інтернет для того, щоб дивитися такий контент, це навряд чи. Дуже мала частина населення матиме доступ, якщо навіть залишиться на платформі.
Зверніть увагу, що коли вони почали це сповільнення, почалося послідовне закриття решти соціальних мереж. Спочатку Signal. Два тижні тому було закрито Viber. Закриття YouTube — це фактично фінальний акорд. Причому вони відразу ж окреслили свою позицію, коли компанії Google виписали штраф з одиничкою і величезною кількістю нулів. Це явно свідчить про те, що російська влада і не збиралася жодним чином знаходити переговорну позицію. Їхня основна мета — позбавити росіян взагалі будь-яких зовнішніх джерел інформації. А їхній той самий “Чебурнет” — це фактично радянські мультики. Мовляв, це все, що на вас чекає в найближчі 20 років.
Усі їхні попередні спроби закінчувалися буквально провалом. І в цьому випадку вони плюнули вже на створення альтернативи і сказали, мовляв, ні, все одно закриємо. Тому що це менш небезпечно, ніж продовжувати з ним працювати, навіть на повільній швидкості.
А для такої держави, як РФ, мати альтернативне джерело доходу — це завжди дуже небезпечно.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Роскомнадзор не зможе перемогти вільні IT-спільноти
— Головна мета Кремля — обмежити активну інформацію. Ось простий приклад.
Уже пішла інформація від ресурсів, пов’язаних з офіційною владою Азербайджану, що літак був збитий під час підльоту до Грозного. Його відправили до Казахстану, сподіваючись, що він не дотягне до Казахстану, впаде де-небудь у морі. І ніхто не дізнається, що його збили під час підльоту до Грозного. Проте він долетів, але не зміг приземлитися після ураження, імовірно, ракетою з ПЗРК “Панцир”. Проте про це стало відомо. Але, природно, росіяни з телевізора, від федеральних каналів про це не дізналися.
Для того, щоб люди не дізналися й інших речей, потрібно заблокувати YouTube у Росії. Постійно йде протистояння Роскомнагляду та IT-сектору, коли весь час вигадуються нові шляхи обходу. І я абсолютно впевнена, що в цій ситуації Роскомнадзор у принципі не може перемогти. Ці спільноти завжди будуть знаходити способи обходу. Але, ясна річ, що це буде все одно валити трафік.
ДМИТРІЙ ГУДКОВ: Блокування в інтернеті не завадять революції в Россі, коли час прийде
— Я, чесно кажучи, не бачу в цьому жодного сенсу, навіть із погляду інтересів Путіна і його режиму. Тому що, безумовно, телебачення ще довго буде вигравати в інтернету.
Якби в Росії були чесні вибори, то “партія телевізора” ще довго вигравала б у “партії інтернету”. Але режим захищається від того, щоб у Росії з’явилася якась сила, яка в разі чого може організувати мітинги, протести тощо.
Скільки потрібно людей для того, щоб перемогти на виборах? Напевно 45-50 мільйонів. А скільки потрібно людей, щоб знести цей режим у разі, якщо зірки зійдуться — розкол еліт або ще щось? Думаю, кілька сотень тисяч людей у центрі Москви буде достатньо. Хоч би що вони робили, хоч би як вони відключали інтернет, все одно близько 10-15% населення завжди знайдуть можливість обійти будь-які блокування.
Коли дозріють протест і умови для якоїсь революції, все одно мільйон людей буде в змозі організуватися в інтернеті, попри всі блокування.
Це змагання щита і меча. Російський режим намагається блокувати, а світові технології намагаються запропонувати методи обходу будь-яких блокувань. Це буде вічне змагання. Тому, звичайно, вони намагатимуться блокувати. А громадянське суспільство намагатиметься обходити блокування. Поки влада РФ нічого не домоглася, попри те, що вони заблокували YouTube, основні опозиційні канали збережуть свою аудиторію. Безумовно, звісно, якщо це триватиме 10 років, то ці аудиторії, найімовірніше, скоротяться на 15-30%, але це однаково будуть десятки мільйонів людей усередині Росії. І з погляду завдань революції, обмеження ніяк не допоможуть цьому режиму.
Зміни у випадку, коли немає виборів, робить завжди активна меншість. Тому що зміни не через вибори відбуваються в країнах авторитарних і в диктатурі. Вони відбуваються через перевороти, через революції — як завгодно це можна назвати. Для цього зовсім не обов’язково володіти умами більшості. Для цього важливо вміти організувати активну меншість.
Нагадаємо, при блокуванні YouTube телеканал FREEДОМ у РФ можна дивитися через VPN. Трансляція прямого ефіру також здійснюється на сайті телеканалу.
Скачайте програму VPN на ваш комп’ютер або встановіть на смартфон — і отримуйте доступ до відкритого перегляду. Подробиці — у відеоінструкції.