Київ та Анкара готують конференцію щодо продовольчої безпеки — що відомо (ВІДЕО)

Завантаження продовольства на судна для експорту. Ілюстративне фото: mind.ua

На саміті НАТО у Вашингтоні президент України Володимир Зеленський провів зустріч із турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом. Однією з тем обговорення було проведення конференції з продовольчої безпеки та свободи судноплавства, повідомив Зеленський. В управлінні комунікацій Туреччини своєю чергою зазначили, що президент Ердоган на зустрічі з українським колегою розповів про роботу з відновлення Чорноморської зернової ініціативи, передає FREEДОМ.

Після того, як Росія в липні 2023 року в односторонньому порядку вийшла із Чорноморської зернової ініціативи, Україна оголосила про початок роботи морського коридору. Росія ж розпочала масовані обстріли української портової інфраструктури та зерносховищ. Проте Києву вдалося не лише налагодити судноплавство у Чорному морі, а й організувати його безпеку.

“Дивовижна Україна: перед лицем атак Росії Україна відправила через Чорноморський гуманітарний коридор понад 2 тис. суден з більш ніж 56 млн тонн експорту, які годують світ і стимулюють економіку України. Ось що можуть зробити українці”, — наголосила пані посол США в Україні Бріджіт Брінк.

Сили оборони України планомірно знищують Чорноморський флот РФ. Україна, яка не має у своєму розпорядженні великих військових кораблів, використовує безпілотні військові катери для нападу на російські судна, а також завдає ударів об’єктах флоту та інших військових цілях в окупованому Росією Криму.

“Практично всі основні боєздатні кораблі виведені противником з головної бази Чорноморського флоту і перебувають в Новоросійську, частина з них — в Азовському морі”, — повідомив командувач Військово-морських сил ЗСУ Олексій Неіжпапа в інтерв’ю агентству Reuters.

Туреччина разом з ООН була учасницею Чорноморської зернової ініціативи до того, як із неї вийшла Росія. На зустрічі із Зеленським Ердоган повідомив, що розпочав роботу над відновленням зернової угоди. За підсумками зустрічі президент України повідомив про підготовку до проведення у Туреччині конференції з продовольчої безпеки та свободи судноплавства у рамках імплементації рішень Саміту миру.

“Я думаю, що ця конференція буде говорити про те, щоб зробити торгівлю прозорою, зробити торгівлю швидкою, зробити торгівлю дешевою і таким чином швидко та якісно доставляти зерно до бідних країн”, — вважає аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Продовольча безпека — один із пунктів української формули миру та важлива частина комюніке за підсумками Саміту миру у Швейцарії. Документ підписала більшість великих імпортерів українського продовольства. Але частина країн залишилася осторонь. Експерти пояснюють таку пасивність надпрагматичністю зернового ринку.

“Ми це бачимо за всеїдністю, скажімо, імпортерів на Близькому Сході у тому, що стосується російського зерна, вкраденого українського зерна. Тобто вони не розбираються, звідки це зерно. Країни-імпортери, як не дивно, дуже пасивні на цій дипломатичній ниві у тому, що стосується саме продовольства. Тобто африканські країни, можливо, через слабку розвиненість інституцій, не дуже активні для того, щоб їхнє населення отримувало доступне, дешеве та якісне продовольство”, — коментує Павло Мартишев.

У листопаді 2022 року у партнерстві зі світовою продовольчою програмою Організації Об’єднаних Націй Київ запустив програму Grain From Ukraine, до якої приєдналося понад 30 країн та міжнародних організацій. З того часу Україна експортувала понад 220 тисяч тонн сільськогосподарської продукції. Ініціатива Grain From Ukraine змогла забезпечити продовольством людей у країнах, які гостро відчули на собі наслідки російської агресії проти України та опинилися на межі голоду.

“У першій половині 2024 року ми вже доставили партії пшеничного борошна до Судану, пшениці — до Нігерії, колотого гороху — до Мавританії, Джибуті, Мозамбіку та Демократичної Республіки Конго. Зараз частина гуманітарних вантажів прямує до Малаві та інших держав-реципієнтів. Україна планує розширити програму на інші регіони світу. Вже обговорюються можливі постачання до Гаїті, Чаду, Камеруну, Танзанії, Джибуті та інших країн”, — повідомив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

За оцінками Міністерства закордонних справ України, наслідки війни Росії проти України відчули на собі 400 млн людей у ​​всьому світі. Росія знищила 300 тис. тонн українського зерна.

https://www.youtube.com/watch?v=6So63iWJ1IQ

Читайте такожРосія вивозить з окупованих територій України зерно і продає його за кордон — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, з початку року окупанти організували з Маріуполя до Росії понад 15 рейсів з українським зерном з тимчасово окупованих територій України.

Прямий ефір