Київ розширює міжнародну коаліцію з повернення депортованих до РФ українських дітей (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: dyvys.info

Організація Об’єднаних Націй вимагає від Росії припинити насильницьку депортацію українських дітей. Країна-агресор має надати інформацію про тих, кого вже вивезла, і забезпечити їхнє повернення в Україну, заявили в комітеті з прав дитини ООН. Згідно з висновками експертів, міжнародним злочином є не тільки переміщення дітей, а й примусова зміна їхнього громадянства, інформує FREEДОМ.

З тимчасово окупованої російською армією території України виїхали три сім’ї з дітьми. Волонтери розповіли, що одну з дівчаток, яка мешкала вдвох із мамою, росіяни тричі наполегливо “запрошували” навчатися в школі в окупації, але вона не погодилася. Інша сім’я втратила бізнес, бо не захотіла отримувати російські паспорти та платити податки країні-агресору. Третя — пережила численні допити та обшуки. Російські окупанти постійно приходили до них додому, бо старший син — український військовослужбовець.

“Найжахливішим був перший обшук, коли двір оточили “Тигри”, “Урали”, а навпроти будинку засів снайпер та націлився у вікно будинку. Тата допитували кілька годин, змушували роздягатися й показувати, чи є татуювання”, — розповідає Арсен (ім’я змінено), який виїхав з окупованої території.

Виїхати з окупованої Росією території цим сім’ям допомогла благодійна організація Save Ukraine. За неповних 2 роки повномасштабної війни Росії проти України дипломатам та волонтерам за сприяння міжнародних партнерів вдалося повернути близько 520 дітей. 388 — це маленькі українці, яких росіяни примусово депортували на територію держави-агресора.

Водночас кількість ідентифікованих та верифікованих викрадених Російською Федерацією українських дітей перевищує 19,5 тисяч. Щоб скоординувати зусилля країн-союзниць й прискорити повернення дітей, наприкінці 2023 року Київ ініціював створення міжнародної коаліції. 2 лютого Україна та Канада запустили її роботу.

“Канада — співголова в четвертому пункті формули миру “Звільнення полонених та депортованих осіб”. Хочу відзначити особливу роль, яку Мелані [Жолі, міністр закордонних справ Канади] і Канада загалом відіграють у поверненні дітей, викрадених Росією. Механізм, який запропонувала Канада для розв’язання цієї проблеми, є дієвим, і ми сподіваємося, що країни братимуть активну участь у зусиллях із повернення наших дітей”, — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Київ та Оттава спільно підготували рамковий документ міжнародної коаліції, який визначає її мандат, цілі та принципи. Кожна держава може самостійно визначити сфери, в яких хоче працювати або взяти на себе лідерство. Коаліція зосередиться на координації спільних зусиль, обміні інформацією, зокрема на рівні розвідок.

“Усі ці люди зараз працюють над тим, щоб запропонувати не тільки механізм повернення українських дітей, а й також механізми, щоб захищати дітей у всіх регіонах світу, де є збройні конфлікти, тому це дуже хороша тенденція. Зараз дуже важливо не опуститися в якісь дуже теоретичні глибокі розробки, для того, щоб вигадувати у 2024-2025 роках тільки, як повертати. Потрібно, щоб ці процеси розгорталися паралельно”, — зазначила експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Припинити насильницьку депортацію дітей з України, надати інформацію про тих, кого вже вивезли, і забезпечити їхнє повернення додому, — такі вимоги Москві висунув профільний комітет Організації Об’єднаних Націй. Експерти ООН заявили: те, що Росія позбавляє дітей українського громадянства, є порушенням їхніх прав.

Парламентська асамблея Ради Європи, своєю чергою, визнала депортацію, примусове переміщення й невиправдану затримку в репатріації злочином геноциду.

Читайте також: Росія навіть не приховує злочин депортації українських дітей, — Рашевська

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір