Історія, придумана президентом РФ Володимиром Путіним про “збирання земель руських”, “велика Русь”, “Петро І, а я у вас Володимир теж не останній”, грає ідеально на мілітаристські настрої росіян. Покоління росіян знають, що Київ — “мати міст руських”, але дивуються, чому ж він не в складі Росії. Таку думку сьогодні, 22 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив історик, координатор громадської ініціативи “likбез. Історичний фронт” Кирило Галушко.
“Я свого часу прочитав майже всі російські шкільні підручники. Історія Росії починається з того, що було три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь. Вони заснували місто Київ. Потім прибув князь Олег і сказав, що це буде мати міст руських. Але це не винахід Путіна. Це з російських гімназійних підручників XIX століття. Тоді це абсолютно об’єктивно було, вважалося триєдиний православний російський народ. Але відтоді як Російська Федерація стала меншою за Радянський Союз, Російську імперію, виникає певний дисонанс — чому мати міст руських Київ не у складі Росії?” — сказав він.
Історик уточнив, що на цьому вчаться люди десь 150 років.
“Це Російська імперія, Радянський Союз, Російська Федерація. Історія Росії відбувається перші 300 років у Києві до Андрія Боголюбського. І творення нової культури та архітектури у Володимирі на Клязьмі, Суздалі тощо. І тому, звичайно, якщо протягом 10 поколінь людям розповідають, що твоя історія починається в Києві, зараз ніхто не може зрозуміти, чому в Києві не Росія. І ясно, що значить треба повернути, відвоювати. Значить, гади захопили. Тому що літописець древній написав”, — каже Галушко.
Щоправда, акцентує історик, воно в літописі написано з українським акцентом.
“”Мати міст роуських”, як це б сказали сьогодні. Але річ у тім, що якщо 10 поколінь так вчили історію, для них абсолютно очевидно, що Київ — це Росія, і ми справедливо повертаємо своє. Якщо, наприклад, відбити Фінляндію, оскільки вона була в Російській імперії, значить, історично російські землі, відбити Польщу — історично російські землі, це ще таке. Але мати міст руських, ну, 10 поколінь так вчили. Значить, має бути в Росії. Тому ось це працює найбільше”, — резюмував Кирило Галушко.
Читайте також: Чому Кремль спекулює на темі Другої світової війни, пояснив історик