Київ готовий до переговорів щодо вступу до ЄС: коли вони можуть розпочатися (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minre.gov.ua

Більшість шляху до членства в Євросоюзі Україна пройшла ще взимку 2024 року. У Брюсселі за підсумками скринінгу дали Києву зелене світло та відзначили високий рівень відповідності українського законодавства європейському. Наступний крок — початок офіційних переговорів про вступ через міжурядову конференцію, повідомляє FREEДОМ.

“Для того, щоб це сталося, країни ЄС мають домовитися про так звані переговорні рамки. 27 столиць обговорюють цей документ з того часу, як Європейська комісія його направила їм у березні. За словами двох дипломатів, поки переговори технічно йдуть добре, і вони очікують, що найближчими тижнями новий проєкт буде направлений послам ЄС, щоб вони могли опрацювати найгостріші питання”, — йдеться в публікації Politico.

Видання Politico, посилаючись на анонімні коментарі європейських дипломатів, пише про те, що Брюссель поспішає дати старт переговорам саме 25 червня, адже з 1 липня головуватиме в Євросоюзі Угорщина. З огляду на неоднозначну позицію прем’єр-міністра Віктора Орбана та заяви з Будапешта з критикою ідеї членства України в ЄС питання може стати на паузу. Деякі європейські дипломати впевнені й у тому, що сама Угорщина згодна голосувати за старт переговорів раніше, аби рішення не було ухвалено за її головування.

“Орбан, в принципі, не дуже зацікавлений у тому, щоб Україна була у ЄС. Ми, звичайно, розуміємо, що це не економічні чи будь-які інші причини, окрім його проросійської позиції. Але на другому етапі ми розуміємо, що з ним буде складніше це зробити, тому що він може ставити палиці в колеса. Але знову ж таки, Орбан не є кінцевою причиною, щоб не пустити Україну в ЄС, ми ж пам’ятаємо останні позиції щодо України, коли Орбан у певні моменти вставав і йшов у своїх справах пити каву, коли йому потрібно було”, — пояснив ситуацію політичний експерт, кандидат філософських наук Андрій Городницький.

“Бельгія спочатку мала таку амбіцію — відкрити переговори з Україною в період свого головування… Водночас я не думаю, що будь-яка країна, я вже не говорю про ситуацію, коли країна у війні, рухалася б до ЄС із такою швидкістю. Тут важливо тримати темп. Ми відкриваємо переговори за бельгійського головування. Далі буквально наступного дня ми зможемо готуватися до наступного практичного етапу. Це так званий двосторонній етап скринінгу, під час якого ми розповідатимемо, наскільки імплементовано європейське законодавство в Україні”, — зазначив представник України при ЄС Всеволод Ченцов у коментарі інформаційному агентству “Укрінформ”.

Після старту офіційних переговорів на Україну чекає детальний скринінг законодавства. Він може розтягнутися на кілька років, точного дедлайну у такій процедурі немає. За цей час, нагадують експерти, Євросоюз також має підготуватися до розширення, а саме підготувати програми субвенції та підтримки України.

“Наскільки мені відомо, понад 80% законодавства ми справді ухвалили. Але у будь-якому разі нам потрібно буде працювати над удосконаленням нашого законодавства. Однак, це — не кінцева причина, чому нас можуть не взяти. Найімовірніше, це може бути політичною причиною. Скринінг буде детальним, але питання тут більше стоятиме для Європейського Союзу — наскільки він готовий прийняти нас і коли саме”, — висловив думку Андрій Городницький.

Паралельно з українським треком переговори щодо вступу до ЄС веде Кишинів. 20 жовтня у Молдові відбудеться референдум щодо членства республіки в Євросоюзі.

Читайте також: Рада ЄС схвалила передачу доходів від активів РФ на користь України — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, референдум щодо вступу Молдови до Європейського Союзу призначено на 20 жовтня. Також цього дня має відбутися голосування щодо внесення поправок до Конституції країни. 

Прямий ефір