Китаю найбільш вигідно не постачати зброю до Росії. Пекін завжди діє тільки у своїх інтересах. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ заявив експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв.
“Тому що як тільки він починає постачати зброю до Росії, це стає відомо. Відповідно, США і європейські країни вводять проти нього найжорстокіші санкції і починають крок за кроком урізати свою торгівлю з Пекіном. А по суті зараз, коли Пекіну потрібні гроші, коли зараз він проходить четверту стадію модернізації своєї армії, коли йому потрібні технології, втратити доступ і до грошей, і до технологій Заходу для нього буде згубно. Навіть якщо говорити про питання з Тайванем. Посваритися зі Штатами, з Європою до того, як Китай буде готовий до активних дій у плані Тайваню, абсолютно безглуздо. Тому так, Китаю зараз невигідно постачати Росії озброєння”, — пояснив він.
Разом із цим, зазначив експерт, не доводиться до кінця, абсолютно вірити тому, що говорить Китай, і бути впевненим у тому, що цієї позиції він дотримуватиметься стільки, скільки потрібно Україні. Так він прокоментував обіцянку глави КНР Сі Цзіньпіна, що Китай не допомагатиме зброєю чи іншими технологіями РФ.
“Ми розуміємо, що позиція Китаю насамперед полягає в прокитайськості. Вони дивляться виключно на свої інтереси. А по-друге, воно полягає в умілому балансуванні. Китай може витримувати певну дистанцію із Заходом і приблизно таку саму дистанцію тримати з Росією. Тобто Захід в особі США чітко поставив Китаю умову, що початок повноцінної, збройної, військової підтримки Росії означатиме такі самі санкції, як було накладено на Росію, і повне припинення торгівлі. А для Китаю це втрати, які він не зможе понести. Тому що сумарно товарообіг між ЄС і Китаєм, і США і Китаєм становить майже 43,5% усього товарообігу КНР”, — сказав Краєв.
Але водночас, за його словами, Китай не може повністю стати на бік Заходу, на бік США, тому що це по суті означатиме програш у цій новій холодній війні.
“Тому, попри жорстку позицію прокитайську, він водночас може загравати з росіянами, водночас не підписуючи жодного важливого документа, як це було під час візиту Сі до Москви, і водночас він може загравати з європейцями, кажучи про те, що військової підтримки з боку Китаю Росії не буде. Але водночас він схиляє Макрона до відходу від проамериканської позиції. Тобто Китай веде виключно свою прокитайську гру, і основа цієї гри — балансування на основі цього конфлікту між інтересами Заходу і Росії, які врешті-решт найвигідніші самому Китаю”, — резюмував Олександр Краєв.
Читайте також: Китай де-факто починає контролювати російські території, — Фесенко про посилення залежності РФ
Нагадаємо, раніше політолог Ігор Рейтерович висловив думку, що за результатами контрнаступу Збройних сил України та якихось інших процесів Китай ухвалюватиме рішення, що йому робити зі своєю позицією в розв’язаній Росією війні проти України, і з яким “мирним планом” йому виступати.