Китаю невигідна поразка Російської Федерації у війні, яку Кремль розв’язав проти України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
Він зазначив, що Китай і Росію давно пов’язують тісні партнерські відносини, зокрема й у низці організацій — від БРІКС до ШОС. Крім того, між двома державами існують партнерські військові програми, вони проводять спільні військові навчання тощо.
“Чому Китай допомагає Росії? Можна цей термін використовувати, хоча насправді більш точне формулювання — “Китай заробляє на Росії”, зокрема й на війні між Росією та Україною… Китай і до цього був одним із головних партнерів для Росії. А оскільки Росії довелося переорієнтуватися із Заходу на Схід, то головним партнером став Китай. І Китай із задоволенням заробляє на потребах Росії”, — сказав політолог.
Фесенко констатував, що КНР закуповує за низькими цінами, з великою знижкою російські нафту й газ, Китай став основним експортером автомобілів у Росію тощо.
“Росія за час війни стала дуже залежною від Китаю. Це, звичайно, вигідно Китаю. Але чому все-таки Китай не тільки просто заробляє, але дійсно є ціла низка форм співпраці, де Росія використовує торгівлю й для підтримки свого військово-промислового комплексу. Ось тут потрібно враховувати, що для Китаю війна між Росією та Україною — це війна, як вони вважають, між Росією та Сполученими Штатами. Звичайно, для нас це формулювання неприйнятне. Але саме так сприймають цю війну в Китаї. Так, формально вони нейтральні. Про це говорить китайська позиція”, — сказав він.
Політолог зазначив, що є суперечливість інтересів Китаю. Так, у питанні збереження глобальної економіки, процесів економічної глобалізації Китаю невигідна війна між Росією та Україною, бо вона загрожує розколоти сучасну економіку на сегменти, що конкурують й протистоять один одному.
“Але політичний інтерес інший. Точно можна сказати, що Китаю невигідна поразка Росії в цій війні, тому що в Китаї це сприймуть як перемогу Сполучених Штатів. Повна перемога Росії навряд чи Китаю теж вигідна, бо тоді Росія може стати через певний час і військовим, і політичним конкурентом Китаю, що Китай, звісно, не влаштовує. Тому Китай скоріше використовує Росію для того, щоб ось цей конфлікт між Росією та Заходом тривав, щоб обидві сторони в цьому конфлікті одна одну послаблювали, а Китай на цьому полі підносився. Ось у цьому можна визначити геополітичний інтерес Китаю”, — сказав Фесенко.
Читайте також: Китай готовий до торговельних війн, але не хоче вплутуватися в гарячу війну із Заходом, — експерт Українського інституту майбутнього
Раніше голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод розповіла, що все, що робить Китай, він робить винятково в межах своїх національних інтересів. Завдяки цій позиції йому вже тривалий час вдається балансувати в партнерських відносинах і зі США, і з Росією одночасно.