Логіки в розміщенні ядерної зброї в Білорусі немає. Китай не зацікавлений у такому рішенні, оскільки вважає країну одним зі своїх сателітів. Таку думку сьогодні, 2 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун.
Він нагадав, що Китай вкладав досить багато коштів у білоруську економіку.
“Я не бачу логіки в розміщенні зброї в Білорусі, як і в тому, що Китаю це подобається. КНР вважає Білорусь одним зі своїх сателітів. І поїздка Лукашенка до Китаю це підтверджувала. Китайці вкладали велику кількість грошей у білоруську економіку”, — сказав Ягун.
Пекін, за його словами, ще до 2013 року активно використовував країну як транзитний хаб, адже це прямий вихід через країни Балтії до Балтійського моря.
“Дуже вигідне становище, коли можна було використовувати Білорусь як залізничний хаб, звідки можна розподіляти товари і в напрямку скандинавських країн, і країн Центральної Європи. І це все обвалилося з початком 2014 року, а в 2022 році просто припинилося. Для Китаю неможливість використання Росії, Білорусі та України як транзитних країн для проходження їхніх товарів — дуже критично”, — пояснив гість ефіру.
Зараз, каже Ягун, Китай вирішує це питання, але це дуже складно.
“Китай дуже був розлючений, зокрема саме за це, на Росію, яка просто обрізала всі економічні зв’язки Китаю з Європою”, — вважає експерт.
Також КНР зараз дуже активно вирішує питання про нерозповсюдження ядерної зброї саме в їхньому регіоні, доповнив Ягун.
“Наприклад, вони активно виступають проти будівництва Австралією атомних підводних човнів. Це одна з логік того, що атомні технології поширюються в країни, які не входять до ядерного клубу”, — зазначив гість ефіру.
Заява Путіна про розміщення ядерної зброї, вважає він, це “підніжка” з боку РФ Китаю.
“Тому я думаю, якщо розміщення ядерної зброї в Білорусі відбудеться, то це буде точно не в інтересах Китаю”, — резюмував Ягун.
Він нагадав, що Росія покладає великі надії на Китай, а також Індію. І якщо вони відмовляться допомагати агресору у війні, результат для РФ буде не настільки райдужний, як це бачать у Кремлі.
“Один за одним світові лідери зараз намагаються переговорити з керівництвом Китаю, і, можливо, якщо не змінити їхню думку щодо Росії, то хоча б домовитися про невтручання у війну і зайняття чіткої нейтральної позиції. Якщо дві країни, на які найбільше розраховує Росія — Китай та Індія, заявлять свою нейтральну позицію, думаю, для Росії залишитися в оточенні Ірану, Північної Кореї, Сирії, буде дуже сильним ударом”, — сказав Віктор Ягун.
Читайте також: Це частина блефу і тиск: слова Лукашенка про розміщення на території Білорусі ядерної зброї прокоментував аналітик
Нагадаємо, Росія хоче розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Президент РФ Володимир Путін назвав однією з причин такого рішення передавання Україні Великою Британією боєприпасів зі збідненим ураном. Однак Лондон неодноразово заявляв, що такі снаряди ніяк не пов’язані з ядерною зброєю і не заборонені міжнародним правом. На намір РФ розмістити ядерну зброю в Білорусі вже різко відреагували лідери Заходу та українська влада.