Китаю було б вигідно заморозити війну Росії проти України — розбір “китайської мирної позиції” від Шевченка

Прапор Китаю. Фото: pixabay.com

Китаю було б вигідно заморозити війну Росії проти України. Таку думку сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив аналітик, аспірант Цзілінського університету Петро Шевченко.

На його думку, Китай хотів би вплинути на ситуацію, але побоюється провалу, який може сильно позначитися на його “іміджі світового лідера”.

Шевченко нагадав, що Китай не брав на себе гарантій безпеки України, ба більше, не до кінця ратифіковано договір про дружбу й співробітництво між країнами.

Він зазначив, що “китайська мирна позиція” передбачає все-таки закінчення війни з урахуванням китайських інтересів і бажання просунутися в американсько-китайській конкуренції.

“Ми маємо цю мирну позицію Китаю, який за фактом хоче заморозити ситуацію, і вона наразі неприйнятна Києвом. І наскільки мені здається, хоча нібито вербально Росія, вона каже так, ми згодні з цією позицією Китаю, але я думаю, що, з огляду на амбіції Кремля щодо України — це агресія, захоплення, вони також не до кінця хочуть прийняти цей “мирний план” Китаю. І таким чином ми зараз бачимо, що ця ініціатива китайська зависла в повітрі”, — сказав аналітик.

Він вважає, що Китай хоче підлаштуватися під ситуацію залежно від того, як розгортатимуться події на полі бою.

“Китай не може ризикувати… Тому що якщо Китай хоче претендувати на Тайвань, йому необхідно отримати статус глобального медіатора або глобального провайдера безпеки. Певні успіхи є — це угода між Іраном і Саудівською Аравією, а також стабілізація Афганістану на основі консенсусу сусідніх країн. Але якщо Китай провалиться в контексті медіації з Україною, — це буде серйозний удар по його репутації. Тоді, найімовірніше, йому вже доведеться, скажімо так, “возз’єднуватися” з Тайванем усе-таки силовим шляхом, а не мирним шляхом. І це принциповий момент для Китаю, що він зараз не може ризикнути у своїй ініціативі медіації. Йому необхідно підготуватися до того, щоб 100% домогтися успіху, щоб був допущений якийсь консенсус між Україною, Росією. Але зараз, як ми бачимо, це нереально”, — сказав Шевченко.

Він зазначив також, що Китай уже вплинув на РФ, коли Москва визнала китайську мирну ініціативу.

“І те, що вони готові визнати Китай у статусі медіатора — це головне їхнє таке досягнення. І для цього було використано економічний важіль. Тому що після накладення санкцій після агресії, після вторгнення, все-таки Росія вибрала Китай одним із ринків, куди вони можуть збувати свої вуглеводні, свої ресурси. І це важливий момент. Це дає Китаю статус такого старшого партнера щодо Росії, і тепер вона все-таки повинна рахуватися з певними геостратегічними планами Китаю”, — вважає аналітик.

На його думку, Китай керується своїми інтересами і йому потрібно, щоб війна припинилася в якійсь близькій перспективі.

“Чому? Тому що в січні 2024 року на Тайвані будуть президентські вибори. І Китаю необхідно активно включатися в історію з Тайванем. Інакше він ризикує можливістю повернути собі статус великої держави. Для Китаю це дуже принципово, так само, як і для Сі Цзіньпіна, тому що він публічно сказав, що під час моєї каденції питання Тайваню буде вирішено”, — сказав Шевченко.

Читайте також: Якби Вашингтон домовився з Пекіном щодо російської агресії, це б вплинуло на Кремль — думка

Нагадаємо, політолог Ігор Рейтерович висловив думку, що Китай приєднається до української формули миру.

Прямий ефір