Китайська зброя в руках у Росії — самогубство для Пекіна: експерти пояснили, чому

Росія відчуває гостру нестачу зброї, екіпіровці та фінансах, щоб і далі воювати проти України. Щоб поліпшити своє становище, РФ веде партнерські відносини з Іраном, Північною Кореєю і Китаєм. У багатому і впливовому Пекіні Москва зацікавлена особливо. 

Ось тільки Китай не поспішає переходити на бік Росії у війні й офіційно дотримується нейтралітету, закликає до негайного припинення бойових дій і навіть підготував свої мирні ініціативи.

Проте директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс заявив, що влада Китаю розглядає можливість надання РФ летальної зброї. Однак остаточного рішення Пекін ще не ухвалив.

У перших числах березня Китай відвідав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Експерти не виключають, що Пекін може використовувати Білорусь для обходу антиросійських санкцій і через Мінськ постачати допомогу, зокрема військового характеру, Москві.

Чи наважиться Китай постачати летальну зброю Росії і які будуть наслідки — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили: 

  • Наталія Плаксієнко-Бутирська, експертка з питань Східної Азії, магістр зовнішньої політики;
  • Руслан Осипенко, дипломат, експерт-міжнародник; 
  • Дмитро Єфремов, експерт Української асоціації китаєзнавців; 
  • Денис Мерзлюк, член правління Української асоціації китаєзнавців;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Катерина Одарченко, політтехнологиня; 
  • Ігор Попов, громадський і політичний діяч;
  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу Служби безпеки України (СБУ).

НАТАЛЬЯ ПЛАКСІЄНКО-БУТИРСЬКА: Китай не хоче санкцій з боку США

— Китаю на сьогодні невигідно активно включатися в процес продажу зброї РФ.

По-перше, це вдарить серйозно по його іміджу. І це йде врозріз тому мирному плану, який він запропонував. Адже цей план був розрахований і на Європейський Союз, де Китай хотів поліпшити свої відносини, і на глобальний Південь, над яким зараз працює активно весь світ. Китай теж долучився до миротворчого процесу, бажаючи отримати позитивні бали і виступити на противагу США.

По-друге, США попередили, що [в разі поставок озброєння Росії] Китай отримає дуже серйозну відповідь — економічні санкції, в яких він не зацікавлений. Ці санкції будуть не тільки з боку Сполучених Штатів, а й партнерів.

Будь-які санкції для Китаю — це і багато витрат, і багато серйозних наслідків для його людей і бізнесу. Ці внутрішні процеси Китай не може передбачити. А внутрішній спокій важливий для [китайського лідера] Сі Цзіньпіна, адже сьогодні в Китаї і так багато економічних проблем.

І включатися в чужий процес, у війну, де свідомо псується його імідж, він не буде.

Протягом року з’являлася інформація про те, що ті чи інші китайські компанії надавали Росії елементи військового характеру. Наприклад, сьогодні дуже активно йдеться про те, що китайська компанія надавала приватній військовій компанії “Вагнер” супутникові знімки. Або про те, що виявляється китайські компанії постачали РФ нелетальну зброю, каски, бронежилети тощо. Була інформація про запчастини, які відправляли для літаків, вертольотів, радіолокаційні програми.

Весь військово-промисловий комплекс Китаю перебуває під серйозним контролем місцевої комуністичної партії. І якщо ці компанії постачали окремі компоненти і військового, і подвійного призначення, то природно, що це було з тихої згоди комуністичної партії.

Економіка Китаю будується на експорті, це дуже важливо. Китай набагато більше продає на ринки Європейського Союзу і США, ніж вони імпортують йому. Якщо Китай включиться у військові дії, це дуже серйозно позначиться на його економічному стані.

Плюс у Пекіна є своє болюче питання — Тайвань. Китай, маючи певний конфлікт зі Сполученими Штатами, намагається шляхом переговорів залагодити стосунки з Тайванем, а не йти на військовий конфлікт. Цей фактор теж сильно його стримує.

Якщо Китай включатиметься в російські військові дії, то незрозуміло, яким чином розвиватиметься тайванське питання.

РУСЛАН ОСИПЕНКО: Перед тим, як відправляти зброю РФ, Китай має зробити ще два кроки

— Китай використовує політико-дипломатичні маневри для того, щоб не допустити програшу Росії. Тому він включився, спостерігав і очікував, що Росія реалізує свої задумки. Але вона не змогла цього зробити і баланс сил змістився в бік України.

Включився Китай для того, щоб підставити плече Росії, і він намагатиметься політико-дипломатичними засобами спочатку зламати задумки Заходу, тобто не дати перемогти Україні.

Також він спробує розірвати союз Європи і Сполучених Штатів, тобто Євроатлантичний союз. Якщо Китаю вдасться здійснити ці два кроки, він може перейти до третього кроку — поставок зброї Росії для того, щоб змістити баланс військових сил на її бік.

ДМИТРО ЄФРЕМОВ: Американці знають, як економічно стримувати Китай

— Торговельний оборот між США і Китаєм продовжує зростати, і він не збалансований. Китайці продають Штатам значно більше товарів, ніж купують. Тобто у США є всі важелі для того, щоб обмежувати рух товарів. Але зараз цих важелів недостатньо. Але Європа, об’єднавшись зі США, через торгівлю може створити суттєвий дискомфорт для Китаю.

Є ще інвестиційний розріз. І тут ми спостерігаємо, що Сполучені Штати вдосконалюють і запроваджують нові механізми, спрямовані на те, щоб обмежувати китайські інвестиції у високотехнологічні компанії США і країн Євросоюзу. Річ у тім, що, на думку американців, ці інвестиції використовувалися для технологічного запозичення з цих країн.

Китайців завжди цікавили технології, вони йшли на дорогі покупки і на великі інвестиції для того, щоб отримати доступ до високотехнологічних компаній зі США і Західної Європи. І після активних дебатів в експертних колах Вашингтон перейшов до дії та розробив кілька інструментів скринінгу інвестицій і блокування їх, якщо вони здійснюються у високотехнологічні сектори. Далі США можуть обмежити, наприклад, фінансові інвестиції або інвестиції в машинобудування.

У Китаї це все усвідомлюють, тому не поспішають розривати відносини зі США, не поспішають загострювати ситуацію. Але водночас там вживають заходів для так званого скорочення залежності Китаю від міжнародних відносин і торгівлі з Європою і США. Це називається політика подвійної циркуляції.

КАТЕРИНА ОДАРЧЕНКО: Китай посилає сигнали США

— Більшість аналітиків сходяться на думці, що наразі Китай не піде на поглиблення санкцій проти себе, бо в такий спосіб втратить усі ключові ринки на території Європейського Союзу та США.

Перемога саме над Росією дуже важлива в стримуванні Китаю Заходом. Тому що, якщо російський режим дійде до варіанту замороженого конфлікту або до інших подібних варіантів, які зараз намагається разом із Китаєм просунути в громадській думці, то однозначно буде ризик вторгнення на Тайвань. А Тайвань також має стратегічну цінність для США. Тому у США і західних союзників на даний момент є аргументи, щоб не підштовхувати Китай до прямої допомоги Росії.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Головний сигнал Китаю на адресу США стосується Тайваню

— Білорусь, а точніше режим Лукашенка, як і Росія, перебуває під санкціями. Тому для Китаю немає великої різниці – кому постачати зброю. Це викличе проблеми в будь-якому разі. Звичайно, китайці можуть сказати: ми не Росії продаємо зброю, а Білорусі. Але це теж викликає відповідну негативну реакцію Сполучених Штатів, а можливо, і Європейського Союзу. До того ж прямі поставки суперечитимуть мирному плану Китаю, його позиції щодо війни Росії проти України.

Китаю вигідно збільшувати свій вплив на пострадянському просторі, зміцнювати позиції в Білорусі. Вони і так там присутні, але зараз можуть бути там ще сильнішими. Китай тихою сапою розширює свій вплив на пострадянському просторі та в Центральній Азії. Контакти Китаю з Білоруссю не означають, що вже зараз можуть бути поставки зброї. Швидше, це попереджувальні сигнали Сполученим Штатам на випадок, якщо з їхнього боку будуть масштабні поставки зброї Тайваню.

США зробили своє попередження. Але саме через санкції, щоб не створювати проблеми для своїх економічних інтересів, Китай не постачатиме летальну зброю офіційно. Наприклад, можуть нелегально поставлятися елементи для дронів або чипи.

У Китаю двоїсті інтереси по відношенню до Росії і до війни Росії проти України. Йому невигідне розширення війни, її затягування на невизначений термін, тому що це завдає шкоди міжнародній торгівлі та економічним інтересам Китаю. Але з політичного погляду Китай залучений у протистояння зі США і не зацікавлений у повній поразці Росії. Тому Китай діятиме досить гнучко.

ІГОР ПОПОВ: Китаю все одно, чи поверне Україна свої території

— Для Китаю пріоритетом є припинення бойових дій, незалежно від того, поверне Україна території чи ні. Це його меркантильний інтерес. Китайці страждають від глобальної економічної кризи, а війна посилює ці проблеми. Китаю важливий мирний шлях транспортування товарів — новий “шовковий шлях”, який вони вибудовують. Тому [Україні] треба звертати увагу на позицію Китаю, але, тим не менш, захищати свої національні інтереси.

Навряд чи поставки китайської зброї допоможуть Росії перемогти. Але ось допомогти протистояти нашому наступу і звільненню українських територій вони можуть.

Тому українська дипломатія уважно займається цим питанням і, можливо, треба буде провести зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном.

Президент України Володимир Зеленський уже заявив, що готовий до безпосереднього контакту. У будь-якому разі не можна злякати китайців з їхнім мирним планом. Тому ми продовжуватимемо комунікацію, сподіваючись, що все-таки навіть поїздка Лукашенка до Китаю не буде кроком до великого союзу Пекіна і Москви, а що це буде крок до тиску на Росію в напрямку відмови від ескалації.

ДЕНИС МЕРЗЛЮК: Говорити про те, що Китай допомагає РФ зброєю — передчасно

— Я не думаю, що мирний план Китаю [щодо війни РФ проти України] свідчить про те, що він зважився надавати летальне озброєння путінській Росії. Чи розглядає Китай можливість поставок летального озброєння Росії — це питання, на яке в нас немає відповіді. Усе це більше будується на здогадках, за якимись непрямими ознаками.

США кілька тижнів тому говорили, що є відомості про те, що китайські компанії постачають продукцію подвійного призначення в Росію, але жодних доказів поки що не надано. І говорити про те, що Китай постачає або постачатиме летальне озброєння в Росію, поки що передчасно. І я не думаю, що найближчим часом або взагалі коли-небудь уряд Китаю піде на такий крок.

ВІКТОР ЯГУН: Китай міг сам поширити чутки про зброю для РФ

— Багато аналітиків сходяться на думці, що Китай спеціально легалізував інформацію про постачання зброї РФ і дав їй можливість вийти в інформаційний простір, щоб зрозуміти реакцію світового співтовариства і прийняти для себе адекватне рішення. Ті кілька мільйонів доларів, які Китай може отримати від Росії, не розв’яжуть питання з використанням його товарів на ринках США і Євросоюзу.

Тобто втратити ринок, отримати величезну кількість санкцій і піти на російський ринок — це самогубство для Китаю, який розробив програму розвитку до 2050 року.

Гадаю, що інформація про постачання зброї з’явилася з боку Китаю, щоб підняти градус питання і поліпшити своє становище під час переговорів зі Сполученими Штатами. Це сигнал від Китаю, що він може так зробити, якщо на нього тиснутимуть Штати.

Використання озброєння і боєприпасів інших країн на території України призводить до того, що ми отримуємо доступ до трофеїв і можемо матеріально довести їхню наявність на полі бою. Або Росія сама розкриває це використання у вигляді якихось роликів, повідомлень. Тому дуже багато країн справді відмовляються постачати в Росію озброєння, боячись вторинних санкцій з боку США і Євросоюзу.

Прямий ефір