Китай зацікавлений у продовженні війни РФ проти України: експерт оцінив “мирний план” Сі Цзіньпіна

Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Для України неприйнятний “мирний план” Китаю. Головна його мета — не повна зупинка війни з приборканням агресора РФ, а локалізація конфлікту, щоб не допустити його розповзання на інші території та застосування зброї масового ураження. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

“У Китаю є свій “мирний план”, що складається з 12 пунктів щодо вирішення української кризи, як його називають у КНР. Це частина глобальної стратегії безпеки, озвучена Сі Цзіньпіном. Там дійсно є пункт про те, що необхідно дотримуватися Статуту ООН і визнання територіальної цілісності. Але, з іншого боку, там є пункт про те, що зрівнює фактично агресора і жертву. Крім того, там є пункт про визнання ситуації на землі, так звана заморозка за фактом нинішньої лінії фронту. І ці позиції нам неприйнятні як щодо того, що немає самого визначення теж напав і хто є жертвою цієї агресії. Цей план більше орієнтований на якусь фіксацію позиції, до якої договірні сторони мають прийти в якійсь точці”, — розповів експерт.

На думку спікера, Китай вважає, що він є точкою, тим можливим посередником і перемовником, який у значній вигоді для себе здатен якимось чином вплинути на обидві сторони.

“Тому Китай постійно говорить про свою “формулу миру” і не готовий брати участь у будь-яких інших переговорних майданчиках на вищому рівні. Не можна сказати, що він ігнорує ці переговорні майданчики, зокрема Формулу миру України Зеленського, але й не виявляє достатнього інтересу до підвищення рівня своєї участі в цих переговорних процесах”, — констатував Кулик.

Він упевнений, що Китай вважає, що будь-які інші переговорні майданчики це не в його інтересах.

“Китай справді зацікавлений у продовженні війни Росії проти України, в її млявоплинному форматі, тобто — війни малої інтенсивності, коли, з одного боку, підштовхують Росію до остаточного визнання себе клієнтом Китаю, а з іншого боку, до договороздатності Заходу щодо “хотєлок” того ж Китаю”, — уточнив експерт.

Тож, за словами Кулика, очікувати від Пекіна якихось істотних змін риторики, активнішої участі в переговорах у Швейцарії навколо Формули миру або спроби створити якийсь новий дієвий інструмент, що може вплинути на РФ та примусити її до переговорів, — не доводиться.

“Поки Китай тримає все це на паузі, його нейтралітет грає на користь Росії”, — підсумував експерт.

Читайте також: Торгівля між Російською Федерацією і Китаєм сповільнилася — розбір економіста

Прямий ефір