Китай вивчає російський досвід обходу санкцій, щоб використати його в разі нападу на Тайвань. Такого висновку дійшли аналітики The Wall Street Journal. За інформацією джерел видання, у КНР цією роботою займається спеціальна міжвідомча група. Її представники вже зустрічалися з керівництвом російського Центробанку та чиновниками Міністерства фінансів РФ, щоб оцінити збиток від обмежень, інформує FREEДОМ.
Китай — друга економіка світу. За оцінками МВФ, номінальний обсяг ВВП країни дорівнює двом третинам американського. Китай давно перетворився на “світову фабрику”: там розташовані виробництва багатьох західних компаній. Крім того, в КНР видобувають ресурси, від експорту яких залежить багато країн.
“Китай є монополістом з багатьох рідкоземельних металів, і якщо він припиняє, наприклад, експорт у розвинені країни цих рідкоземельних металів, то зупинятиметься дуже багато галузей. І Китай намагається зайняти всю палітру, яку тільки можливо, завдяки своїм обсягам, розмірам, наявності робочої сили, інвестиціям, які вони туди вкладають. Тобто вони фактично присутні зараз у всіх критичних і некритичних галузях”, — сказав керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
Економічний вплив допомагає Китаю і в реалізації геополітичних амбіцій. Пекін ініціював низку економічних та інфраструктурних проєктів в Африці, Азії та на Близькому Сході й таким чином здобув лояльність країн-партнерів. Але, мабуть, найочевиднішою метою Пекіна є Тайвань, який у КНР вважають частиною своєї території. Утім, поки що на відкриту ескалацію Пекін не наважився, адже Тайвань — союзник США.
“Поряд із можливою військовою відповіддю союзники по G7, ймовірно, застосують санкції як частину пакету заходів стримування. Що стосується санкцій, то Пекін може турбуватися про те, наскільки інші великі економіки приєднаються до зусиль Вашингтона. Серед союзників і партнерів США позиція Європейського Союзу, ймовірно, матиме для Пекіна найбільше значення”, — написала старша наукова співробітниця з геоекономіки Європейської ради з міжнародних відносин Агат Демаре в авторській колонці для видання Foreign Policy.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія стала однією з найбільш підсанкційних країн світу. Це можна розглядати як приклад того, що може статися з Китаєм у разі атаки на Тайвань. І в Пекіні це розуміють. The Wall Street Journal стверджує, що ще 2022 року в Китаї створили міжвідомчу групу, яка вивчає вплив санкцій на економіку Росії.
“Для китайців Росія — це тестове середовище, де вони бачать, як працюють санкції. Вони знають: якщо виникне непередбачувана ситуація з Тайванем, набір інструментів, який буде застосовано проти них, виглядатиме аналогічно”, — сказав директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександр Габуєв у коментарі виданню The Wall Street Journal.
За інформацією видання, найбільше Пекін стурбований майбутнім закордонних активів китайських банків. Їхня загальна сума наближається до 4 трлн дол. У КНР вивчають можливості диверсифікації валютних резервів, дедоларизації економіки та розвитку власної фінансової системи.
“Китай — усе-таки не Росія. Це Росія — деіндустріалізована країна, яка в основному експортувала вуглеводні. Китай — це розвинена країна, вона має свої програми, присутність у багатьох регіонах. Вони давно пішли від експортноорієнтованої моделі. Тому не така-то проста вже мішень буде Китай. Над ним потрібно буде ще працювати дуже довго”, — вважає Загородній.
Проте руйнування глобальних ланцюжків постачань може сильно вдарити по економіці КНР, вважають експерти. У Пекіні, до речі, вивчають російський досвід створення так званого тіньового флоту. З його допомогою Москві досі вдається продавати значні обсяги нафти в обхід санкцій. Крім того, Москва вибудувала альтернативний ланцюжок постачання західних компонентів через сусідні країни. Але як зазначає Wall Street Journal, китайська економіка набагато більша за російську, а отже, і зусиль для обходу санкцій знадобиться більше.
Читайте також: Китаю загрожують санкції за допомогу Росії — подробиці (ВІДЕО)