Уряд Китайської Народної Республіки заявив про те, що Росія, як дружній сусід і партнер, може розраховувати на підтримку Китаю в захисті своєї державної стабільності. Але заяву Пекіна потрібно трактувати інакше, оскільки самому Китаю не вигідне ні вторгнення РФ в Україну, ні інші авантюри. Таку думку сьогодні, 27 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999 — 2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин.
“Початок широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України в лютому минулого року був сюрпризом для вищого керівництва Китайської Народної Республіки (КНР). Тому Китаю довелося збиратися з думками цілий рік аж до появи на світ китайської мирної ініціативи щодо України. І, природно, такі події [заколот засновника приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина], які нещодавно стрясали Російську Федерацію, не можуть не хвилювати й не турбувати Сі Цзіньпіна і його оточення”, — зазначив він.
Відбулася зустріч заступника глави Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ Андрія Руденка з главою МЗС КНР Цинь Ганом і його заступником Ма Чжаосюєм.
“Є ймовірність, що приїзд заступника міністра закордонних справ Андрія Руденка в Пекін — це була ініціатива Москви. Руденко провів переговори, і в результаті з’явилася ось ця заява про те, що Росія, як дружній сусіду партнер Китаю, може розраховувати на підтримку Китаю в захисті своєї державної стабільності”, — розповів співголова Українсько-китайської ділової ради.
Литвин наголосив, що Китай переслідує лише свої національні інтереси. Китай ніколи не робив жодних стратегічних союзів. У всьому цьому різноманітті відносин Китаю до Росії відчувається чистий прагматизм. Китай переслідує інтереси у наступних сферах:
- продовольча безпека;
- енергетична безпека;
- глобальна безпека з економічної позиції.
“Росія становить для Китаю конкретний інтерес у конкретних абсолютно галузях. Але з огляду на те, що війна завдає шкоди та страшного удару по продовольчій безпеці того ж самого Китаю, коли він стає сильно відрізаним від постачання української кукурудзи, олії, і порушуються логістичні ланцюжки”, — повідомив він.
Самому ж Китаю не вигідне ні вторгнення РФ в Україну, ні інші її авантюри, стверджує дипломат.
“Важко очікувати від Китаю іншої реакції, крім більш обережної щодо Росії. Росія зі своєю війною проти України підриває й авторитет Китаю, тому що Китай — це світовий лідер, і співвідносити Китай із Росією, як намагається зробити Москва, Китаю зовсім не вигідно. Він хоче позиціювати себе як великий світовий лідер, яким він, у принципі, і є. Китай зіткнувся з цією авантюрою [війною РФ проти України], яка підірвала цілий комплекс різних зусиль і структурних заходів Китаю. Для того, щоб Китай не втратив свого впливу і в регіоні, і у світі, він має себе чітко позиціювати”, — сказав він.
Заколот Пригожина на території Росії відлякує керівництво Китаю, тому що подібні речі відштовхують Пекін вставати на захист країни, усередині якої не стабільна ситуація.
“Ці речі, які нещодавно мали місце на території Російської Федерації [заколот Пригожина], вони просто Китай відлякують. Не за рангом Китаю займатися тим, щоб захищати країну, в якій коїться невідомо що”, — повідомив Литвин.
Дипломат зазначив, що заклик Європейського Союзу до Китаю вплинути на Росію дуже актуальний, оскільки гостро стоїть проблема із Запорізькою атомною електростанцією.
“Дуже актуальними є заклики Європейського Союзу до Китаю вплинути на Росію з тим, щоб вона припинила ці авантюрні справи [війну РФ проти України]. А тим більше зараз, коли є реальна загроза техногенної ядерної катастрофи на Запорізькій атомній електростанції”, — резюмував він.
Читайте також: Чи варто Путіну розраховувати на підтримку країн-союзниць з БРІКС — аналіз (ВІДЕО)