Китай використовує “мирні ініціативи” на противагу політиці США й колективного Заходу — аналіз політолога

Прапори Бразилії та Китаю. Фото: ap.org

Китай використовує “мирні ініціативи” на противагу політиці Сполучених Штатів Америки та колективного Заходу. Таку думку сьогодні, 3 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Антон Кучухідзе.

Раніше міністр закордонних справ КНР Ван Ї заявив про намір Китаю, Бразилії та інших країн-однодумців глобального Півдня створити платформу “Друзі світу” для вирішення “української кризи”.

“Міністерство закордонних справ Бразилії опублікувало цей “мирний план”. Там прописано такі положення, які, як мінімум, уже не виконуються. Друге я можу сказати, що рашисти ніколи не виконають. А по-третє, там є такий технічний нюанс, який говорить, що не потрібно розширювати простір бойових дій. Так, а чого рашисти з себе не почнуть? Це ж їхні головні партнери. Що ж вони постійно розширюють поле бойових дій? Тобто це дуже зручна позиція, знаєте, заявити, не виконувати, не робити, не давати приклад і далі продовжувати агресивну політику. Це якщо ми говоримо, як мінімум, про справедливість”, — сказав Кучухідзе.

Він зазначив, що в заявах МЗС Китаю та Бразилії завжди наголошується основоположна роль Статуту Організації Об’єднаних Націй.

“Так, у Статуті Організації Об’єднаних Націй написано, що одне з найголовніших завдань — забезпечення миру й безпеки та збереження принципів територіальної цілісності, суверенітету і незалежності держави. Рашисти порушили майже всі положення Статуту Організації Об’єднаних Націй, тож складається питання: а що ви, шановний Китай з Бразилією намагаєтеся підтримати? Або краще питання з’являється, а як ви намагаєтеся на рашистів вплинути?”, — сказав політолог. 

На його думку, Китай використовує “мирну ініціативу” не для того, щоб справді виписати механізми, які могли б бути залучені для зупинки війни.

“Вони це використовують просто як альтернативу на противагу політиці Сполучених Штатів Америки та колективного Заходу. От ніби й усе. Щодо рашистів, ну так, політично вони їх підтримують, економічно теж, але сакральний сенс Китаю — задешево скупити все, що вони хочуть на території РФ, та отримати економічно вигідні позиції від тих же рашистів у рамках двосторонньої торгівлі”, — сказав Кучухідзе.

Він акцентував, що Китай діє в межах своїх зовнішньополітичних та економічних цілей, а не для того, щоб почати реальний діалог.

“Якби китайська сторона реально була б зацікавлена в мирному процесі, вони приєдналися б до глобального Саміту миру. Ні для кого не секрет, що українська сторона була відкрита до комунікації з Китаєм, і загалом багато світових лідерів закликали Китай узяти участь у даному мирному Саміті… Цю карту використовуватимуть більше для ширшої геополітичної гри, для забезпечення власної статусності у вирішенні якихось міжнародних чи регіональних питань, але не більше”, — нагадав політолог. 

Він вважає правильним, що Україна наголошує на своєму мирному плані, який уже підтримала більша кількість держав.

На думку Кучухідзе, якби Китай дійсно хотів мирного процесу, то він би впливав на Росію економічним шляхом.

“Нехай своє невдоволення доведуть ділом. Якщо вони не можуть Росію приручити, то який вони глобальний лідер тоді? Про що ми говоримо? Про яке глобальне лідерство Китай може говорити, якщо він не може поведінку сусіда якось регламентувати або, скажімо так, вставити в межі міжнародного права, за яке вони так свято виступають з усіх трибун. Ситуація буде однозначно розвиватися. Я думаю, що всі майданчики зараз, де виступатиме Китай, постійно нагадуватимуть про альтернативний “мирний план”, хоча вони його альтернативним не вважають. Вони сказали: ні, ми ні проти кого не виступаємо, відкриті для всіх. Звичайно, цей трюк дипломатичний, він зрозумілий. Він зроблений для того, щоб по максимуму більше держав долучилося до обговорення або до якоїсь вітрини, вивіски миролюбності. Тому ми будемо бачити такі дії, але нічим дієвим вони не завершаться з погляду поля бою або з погляду початку якихось реальних перемовин тощо”, — переконаний політолог. 

Читайте також: “Мирні ініціативи” Китаю і Бразилії — чергова спроба розмити процеси, ініційовані Україною, — Чаленко

Нагадаємо, 27 вересня Китай і Бразилія на полях Генасамблеї ООН провели зустріч, присвячену “мирному плану”, який дві країни представили наприкінці травня 2024 року. На нараді були присутні 17 країн, серед яких, крім організаторів, були Індонезія, ПАР і Туреччина. Усе це відбувається в межах того, що КНР хоче сформувати платформу під назвою “Друзі світу”. Президент України Володимир Зеленський засудив формування альтернативних так званих мирних ініціатив.

Прямий ефір