Китай відкидає звинувачення в допомозі Росії продовжувати війну проти України — подробиці (ВІДЕО)

Росія і Китай. Ілюстрація: gettyimages.com

Китай відкидає звинувачення у співпраці з Росією у сфері військово-промислового комплексу (ВПК). Про це заявили в Міністерстві закордонних справ Китайської Народної Республіки (КНР). Як сказав речник відомства Ван Веньбінь, уряд країни контролює експорт товарів військового призначення та подвійного використання. Заява прозвучала на тлі звинувачень Вашингтона в постачаннях Москві електросхем, деталей для літаків і верстатів, повідомляє FREEДОМ.

У 2024 році Китай на 15% скоротив експорт машин, устаткування і механізмів у Росію в порівнянні з 2023 роком. Такі дані статистики Головного митного управління КНР. При тому, що ще в лютому постачання зросли на понад 9,5%, але вже в березні експорт із Китаю до РФ зменшився на чверть. Попри скорочення експорту, в США серйозно занепокоєні співпрацею Пекіна і Москви й розробляють санкції щодо низки китайських банків, пишуть у західній пресі.

“Газета The Wall Street Journal повідомила з посиланням на джерела, знайомі з цим питанням, що США розробляють санкції проти деяких китайських банків у надії припинити комерційну підтримку Пекіном російського військового виробництва. Білий дім і Міністерство фінансів не відразу відповіли на запити про коментарі. Останніми тижнями офіційні особи США посилили тиск на Китай, попередивши, що Вашингтон готовий вжити заходів проти китайських фінансових інститутів, що сприяють торгівлі товарами подвійного цивільного і військового призначення”, — пише агентство Reuters.

До введення масштабних санкцій щодо китайської банківської системи Вашингтон сподівається на врегулювання ситуації шляхом дипломатичних зусиль. У разі, якщо Пекін не змінить риторики, готові вжити власних дій, заявили в Держдепартаменті США.

“Якщо ви бачили бесіди, які держсекретар вів протягом останніх кількох тижнів, спочатку в Брюсселі, де зустрівся з міністрами закордонних справ країн НАТО, потім на зустрічі з міністрами закордонних справ країн G7 (“Великої сімки”), то ви звернули увагу на ту занепокоєність, яку поділяють наші союзники та партнери, а також наше спільне переконання в тому, що Китай не може заявляти з одного боку, що “він прихильний до європейської безпеки”, а з іншого боку продовжувати підживлювати найбільшу загрозу для Європи з часів закінчення холодної війни”, — заявили в Держдепартаменті США.

Зближенням Москви та Пекіна в умовах повномасштабної війни Росії проти України занепокоєні також європейські політики. Про те, що допомога агресору неприпустима, під час візиту до Китаю заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“Для мене важливим є розуміння того, що є безумовне бажання домогтися, щоб у Росію не постачалося озброєння. Але й товари подвійного призначення не повинні залишатися поза увагою. І тут у нас була можливість викласти все, що було необхідно, у такий спосіб, щоб уникнути нерозуміння”, — заявив Шольц.

У Китаї звинувачення в допомозі Росії продовжувати війну проти України відкидають. Згідно із заявами лідера КНР Сі Цзіньпіна, Китай готовий створити умови для відновлення миру. При цьому від відносин з РФ в Китаї відмовлятися не планують. Раніше міністр закордонних справ КНР Ван Ї заявляв про те, що Пекін має намір зміцнювати стратегічну взаємодію з Москвою.

“Право Китаю здійснювати нормальний економічний і торговельний обмін з усіма країнами світу, включно з Росією, на основі рівності та взаємної вигоди, не допускає жодних збоїв або саботажу, а законні права й інтереси Китаю не терплять жодних утисків. Єдиний вихід — взяти до уваги законні інтереси безпеки всіх сторін і створити збалансовану, ефективну і стійку структуру європейської безпеки за допомогою діалогу і переговорів”, — пояснив офіційний представник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь.

Агентство Reuters з посиланням на американських чиновників пише про те, що у 2023 році 90% російського імпорту мікроелектроніки становили товари з Китаю. Ці компоненти використовують, зокрема, для виробництва ракет, танків і літаків.

Читайте також: Китай — життєво важливий партнер для Росії, — Умланд

Прямий ефір