Китай у війні РФ проти України зберігає “проросійський нейтралітет”, — ізраїльський дипломат

Аркадій Мільман. Скріншот: uatv.ua

У Китаю дуже інструментальний підхід. Він, з одного боку, ніби підтримує “вісь зла”, але з іншого боку, не можна сказати, що він є частиною цієї “осі зла”. З одного боку, Китай у питанні війни РФ проти України займає абсолютно проросійську позицію. З іншого боку, немає доказів, що він постачає зброю Росії. Про це сьогодні, 9 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експосол Ізраїлю в Росії Аркадій Мільман.

“Але всі товари і обхід санкцій, і різні мікрочіпи, які він постачає до Росії (не важливо, що там 40% браку, 60% вони можуть використовувати). Це позиція, і на цьому вони заробляють гроші. А далі займає позицію таку нейтральну. У нашій війні проти терористичної організації він теж займає нейтральну позицію. І яку позицію вони займуть завтра? Тобто на них дуже складно покладатися і розраховувати. У них абсолютно свої інтереси. Їхній зараз головний конкурент — це США. Їм важливо зараз якимось чином конкурувати з американцями. І, відповідно, американці для них не в ролі ворогів, вони в ролі конкурентів, з якими йде дуже важка конкурентна боротьба, і тому з ними важко домовитися з цих питань”, — сказав він.

Але, на думку дипломата, проти “вісі зла” (РФ – Іран – КНДР) має бути повне об’єднання західного світу.

“А що в нас виходить? Коли йдеться про затвердження допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню, який перебуває під постійною загрозою Китаю, частина республіканців, які підтримують Трампа, виступають проти цього. Абсурд. Здавалося б, це люди, які мають підтримувати, і має бути повне розуміння, консенсус у цьому питанні. Факт — ми не можемо поки що домогтися. Ні ми не отримуємо цієї допомоги, ні Україна”, — каже Мільман.

Він погодився, що Китай однозначно сконцентрований на своїх інтересах, але в позиції, у всіх питаннях, що стосуються війни РФ проти України, Пекін зберігає “проросійський нейтралітет”.

“Вже президент Зеленський чекав дзвінка і розмови з главою Китаю, скільки? Понад рік. Це говорить про те, що в цій ситуації Китай явно більше на боці Росії, ніж на боці України. Тобто це такий проросійський нейтралітет. Тому що постачання такої кількості товарів, яка йде в Китаї, це товарообіг за 200 млрд дол. А скільки гуманітарної допомоги Китай надав Україні? Питання. Анітрохи”, — пояснив дипломат.

За словами експосла, Китай цікавить, з одного боку, як заробити на цій складній ситуації, на цій війні. З іншого боку, він навів приклад позиції Туреччини.

“Навіть Туреччина грає трошки по-іншому. Вона, з одного боку, розвиває відносини з Росією, намагається бути якимось хабом газовим для Росії, йде якась напівконтрабанда тощо. Але з іншого боку, Туреччина постачала “Байрактари” і навіть зараз продовжує постачати. І Туреччина допомагала і сприяла зерновій угоді, і намагалася відновити. І Ердоган спеціально літав у Сочі, щоб відновити цю угоду, але не зміг домовитися з Путіним. Тобто тут така двояка позиція. А Китай — тільки мої інтереси. І з одного боку, адже міг би ж поставити якусь гуманітарну допомогу Україні навіть для виду, щоб сказати: “Я нейтральний, будь ласка, з ними я торгую. А вам ось гуманітарна допомога”. Розмову із Зеленським Сі міг провести за місяць після початку військових дій в Україні, за два. Ні, рік Зеленський чекав. До того ж Україна поводилася дуже обережно, щоб не дратувати. Потім китайці виступили з так званим мирним планом, який жоден пункт взагалі не спроможний. І пам’ятаєте, літав китайський представник до Києва і до Москви, і до європейських країн. І були такі повітряні хвилі і нічого не було, нуль. Тобто треба розуміти, як що відбувається. Я простою мовою пояснюю те, що на виду, але не всі це бачать і не всі це знають”, — резюмував Аркадій Мільман.

Читайте також: Постачання зброї Північною Кореєю Росії стратегічно координується Китаєм, — експерт

Нагадаємо, як заявив політолог Володимир Фесенко, за час розв’язаної Росією війни проти України найбільше на країні-агресорі заробив Китай. У Пекіна дуже тісні зв’язки з Москвою. Китаю вигідна війна РФ проти України економічно і геополітично.

Прямий ефір