Китай та США навряд чи можуть об’єднатися заради припинення війни РФ проти України, — Гриценко

Прапори США та Китаю. Фото: gettyimages.com

Китай та США навряд чи можуть скоординувати свої позиції заради припинення розв’язаної Кремлем війни проти України. Таку думку сьогодні, 5 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

“Складно, якщо чесно. Тому що зараз Китай намагається грати роль свого роду антагоніста США. Якщо США зайняли конкретну позицію щодо цієї війни, США надають всіляку допомогу Україні, активно постачають озброєння для того, щоб забезпечити Україні перемогу в цій війні, то Китай робить рівно протилежне. Китай відмовився від поставок озброєння одній та іншій стороні. Китай зайняв так званий нейтралітет, хоча він багато в чому проросійський. І плюс Китай закликає саме до мирного вирішення цього конфлікту, до того, щоб сторони сіли за стіл переговорів — і Росія, і Україна, причому неважливо, в якому форматі, неважливо, які делегації, й головне, для Китаю принципово не важливо, про що сторони домовляться, аби лише про щось домовилися, й результат цих переговорів влаштував насамперед Україну та Росію”, — сказала Гриценко.

Політологиня нагадала, що Китай критикує США за постачання Україні озброєнь. При цьому Пекін зберігає миротворчу риторику та заявляє про готовність зіграти свою конструктивну роль, водночас без будь-яких додаткових уточнень, у чому ж саме це може проявлятися.

“Судячи з усього, навіть і бажання особливо немає виступати як медіатор, а просто риторика. Тому з США вони навряд чи зможуть про щось домовитися. У них принципово різні погляди на цю війну, на її продовження, на сценарії розвитку. І в Китаю, і у США кардинально відрізняються цінності, тому що це війна, зокрема і про ціннісний компонент”, — сказала Гриценко.

Вона зазначила, що для США і Китаю точками дотику можуть бути питання екології, боротьби з тероризмом та з наркотрафіком, тобто теми, які мають глобальний масштаб. Крім того, цим країнам важливо мати комунікацію щодо Тайваню, тому що це дійсно вибухонебезпечний регіон.

“Ось тут вони мають намір шукати якусь взаємодію та якимось чином координувати свою політику щодо цього. А щодо російсько-української війни, тут у Китаю кардинально протилежний погляд на цю війну. Вони не вірять у перемогу військовим шляхом ні однієї, ні іншої сторони. Тому так наполягають на переговорах, щоб хоча б якогось перемир’я досягти, тому що багато хто на так званому глобальному Півдні вже втомився від цієї війни”, — сказала політологиня.

Читайте також: Один телефонний дзвінок від Сі Цзіньпіна зупинив би цю війну, — президент Фінляндії

Нагадаємо, на думку доктора політичних наук Ігоря Петренка, переговорний процес між Україною і Росією може відбутися за участю посередника. Це має бути країна, до якої дослухаються обидві сторони. Серед претендентів — Китай, Туреччина, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати. 

Прямий ефір