Китай переслідує виключно свій інтерес, не маючи жодних сентиментів щодо Росії, навіть більше того — маючи якесь зневажливе ставлення. Таку думку сьогодні, 8 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
“Може бути дружба між, умовно кажучи, ведмедем і динозавром? Китай — це дуже давня політична тварина, з величезною кількістю власних ідеологічних і цивілізаційних засад, зі своїми комплексами, зокрема за опіумні війни і багато інших реваншистських ідей. Китай дивиться на Росію як на такого собі необтесаного північного маленького сусіда, якому дали величезні шанси, якими він всіляко знехтував і загалом продемонстрував свою повну неспроможність”, — сказав він.
За словами політолога, у КНР відбулася навіть переоцінка стратегічних взаємовідносин із РФ у контексті повномасштабного російського вторгнення до України.
“Адже йшли траєкторією, її дуже добре видно, якщо читати доктринальні документи китайські та російські, що вони дійсно рухалися до всеосяжного військового союзницького договору. І на якомусь моменті, приблизно після пів року російського повномасштабного вторгнення до України, ці плани були серйозно переглянуті. Були візити міністра оборони Китаю кілька разів до Росії, і багато інших речей, які свідчать про те, що все-таки цей процес зупинявся не так м’яко і за інерцією, як очікувалося. І відповідно, Китай переглянув багато в чому свої плани, ми можемо припустити, щодо Росії, і діє весь цей час не з позиції “дружби-жвачки”, цього ніколи не було між Китаєм і Росією”, — розповів Саакян.
Він уточнив, що в Росії так само Путін вибудовував свою квазіімперію.
“Хоч вона, звісно, і схожа на фашизми ХХ століття, як китайська підробка, умовно кажучи, різниця між ними така сама, як між Fiat і “Жигулями” — вийшли з одного конвеєра, одні й ті самі люди випускали, але якось у Росії однаково воно виходить дещо інакше. Проте, він цей режим створював не під Китай. І втекти від Європи, продемонструвати своє вставання з колін… щоправда, коли приїжджають “журналісти”, американський пропагандист Такер, то одразу ж проявляється вся мерзенність комплексу неповноцінності, хай навіть імперського, Росії, коли перед приїжджим заокеанським барином одразу ж вистилаються всі кремлівські пропагандисти, які розповідають, куди він пішов, що він з’їв, з ким поговорив, кому потиснув руку. І це стає величезним чинником політичної реальності, буденності простих росіян”, — каже політолог.
Він зазначив, що в цьому розрізі для Китаю Росія — це не більше, ніж об’єкт для реалізації власних геополітичних амбіцій.
“На сьогодні це — супермаркет перед закриттям, де в Китаю є VIP-картка доступу, як у Туреччини, Індії, інших суб’єктів, які намагаються звідти все за знижками купити, що їм необхідно. Китай відверто використовує Росію. Натомість періодично розплачуючись чимось, оскільки не варто переоцінювати залежність Росії від Китаю. РФ завжди боялася поглинання себе Китаєм, і російські еліти не блищать бажанням зливатися в екстазі з Китаєм. Але залежність Росії колосальна, і Китай цим користується. Тому їхні стосунки не про дружбу, не про підтримку, не про зближення, а про те, коли Китаю вигідно — він робить, коли невигідно, коли залежність із західними активами набагато вища, він блокує використання і співпрацю”, — підсумував Олег Саакян.
Читайте також: Імпортозаміщення зробило Росію придатком Китаю — думка
Нагадаємо, раніше Саакян висловив думку, що Китай всіляко зацікавлений максимально дистанціюватися від військової допомоги Росії. Якщо РФ і використовуватиме Білорусь як транзитну зону для перекидання зброї з КНР, щоб приховати цей факт від західних країн, то у вкрай малих розмірах.