Китай продовжить спроби змінити світовий порядок глобального правління, — експертка

Прапори США та Китаю. Фото: gettyimages.com

Китай продовжить спроби змінити так званий світовий порядок глобального правління. Тому американо-китайське протистояння, яке почалося ще з часів Дональда Трампа, спостерігатиметься й надалі: і США, і Китай обмінюватимуться загрозливими заявами стосовно одне одного. Таку думку в програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДOM озвучила голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод.

Вона нагадала, у стратегії національної безпеки Адміністрації Байдена-Гарріс Китай названо стратегічним суперником і єдиною країною, здатною змінити світовий порядок. Тому що в нього є економічні, політичні та технологічні можливості. Щоб цього не сталося, американський уряд вирішив використовувати політику стримування.

“Китай зі свого боку хоче зберегти свій суверенітет, соціальну стабільність, єдність нації в довгостроковій перспективі. Для цього Китай має забезпечити зростання своєї економіки — чому перешкоджають США. Тому ми бачимо таке американо-китайське протистояння, яке розпочалося ще з часів Трампа, і його підхопив Байден”, — пояснює експертка.

Водночас, Голод зазначила, що і США, і Китаю поки що вдається знаходити точки компромісу. Про це свідчить зустріч Байдена і Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско в листопаді 2023 року.

“Можна сказати, що діалог налагоджено. Щонайменше до президентських виборів у США (листопад поточного року, — ред.) ми спостерігатимемо контрольовану ситуацію. Контрольовану конкуренцію, скажімо так. Тому цього року не буде різких кроків ні з боку Китаю, ні з боку США”, — зазначає експертка.

Попри це, на думку спікерки, Китай продовжить намагатися змінити так званий світовий порядок глобального правління. Знову ж таки, щоб протистояти США. Згідно з останніми заявами міністра закордонних справ Китаю Ван Ї, для цього країна вдасться до проактивної дипломатії — м’якої сили — для тих країн, які приймають китайське лідерство.

“Китай проводитиме свою політику щодо тих країн, які сприймають його лідерство, насамперед у регіоні. Він вибудовує зараз відносини з країнами глобального Півдня, і з тією ж Росією, і з Латинською Америкою. І він хоче продовження діалогу зі США. Від цього залежатиме майбутня поведінка Китаю. Чи зможе він стати великою глобальною силою? Напевно, так. Це питання часу”, — резюмувала Голод.

Повна версія інтерв’ю: Посередництво, протистояння зі США та союз із Росією: вектори політики Пекіна обговорюємо з китаєзнавницею Вітою Голод

Прямий ефір