Китай побоюється США і дещо зменшив оберти у своїй риториці щодо Європи, — Гобова

Євгенія Гобова. Скріншот: uatv.ua

Китай побоюється США, свого головного торговельного партнера, ситуація у відносинах країн складна. Але глобальних одноразових санкцій Заходу проти Китаю не буде. Від них рівною мірою можуть постраждати обидві сторони. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила молодша наукова співробітниця Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України Євгенія Гобова.

Вона підтвердила, що Китай водночас і побоюється США як конкурента, як економічного лідера, саме тому постійно і створює такі легкі загрози в плані зброї, економіки, санкцій.

“Безсумнівно так і є. Але насправді ще років 10 тому можна було говорити про практично спільну економіку Китаю та Америки тоді так званої. Економіки двох країн дуже сильно зав’язані між собою. Тому говорити про те, що будуть якісь глобальні санкції проти Китаю з боку Америки одноразові й одразу, найімовірніше, ні, тому що це буде також і дуже болісно і для Америки, і для її союзників”, — сказала вона.

З іншого боку, Китай, у принципі, знову-таки на прикладі Росії вивчає для себе можливість того, як виживати з такими санкціями, як до таких санкцій готуватися.

“Про це багато говорять дослідники тайванського питання, що, бачачи ті санкції, які були покладені на Росію, Китай витягує для себе уроки, як можна себе якоюсь мірою убезпечити від таких заходів. У плані санкцій також можна вже згадати, що вже було накладено США перші санкції на п’ять компаній і одну людину в Китаї за те, що вони передавали, продавали якісь деталі Ірану для безпілотників. Тобто, в принципі, це вже можна назвати першою ластівкою таких потенційних санкцій і натяком про те, що вони серйозні у своїх намірах. Тому так, з одного боку, Китай, безумовно, побоюється Америки, і для нього Америка є головним, загалом, і ворогом, з одного боку, але водночас і одним із дуже важливих торговельних партнерів. Тому ситуація дійсно у них у відносинах дуже складна”, — каже Гобова.

Також, за словами експертки, Китай зменшив оберти у своїй антиєвропейській риториці — КНР намагається вийти з-під тиску, заявляючи про свою “нейтральність”.

“Зараз ми бачимо, що Китай дещо зменшив оберти у своїй риториці щодо Європи. Якщо раніше ми бачили, що Китай засуджував і Шольца дуже невтішними словами, і Макрона, і інших представників Євросоюзу за постачання зброї, танків тощо, то зараз ми бачимо, що дещо ці оберти зменшилися, скажімо так. Китай намагається вийти з-під цього тиску, намагається давати якісь мирні плани з 12 пунктів, робить якісь заяви про свою нейтральність. Але це все частина скоріше дипломатичної гри. Позиціонувати себе інакше вони просто не можуть. Точно так само і німці, і європейці загалом. Вони не можуть вимагати щось від Китаю, вони можуть його закликати щось робити, закликати до миру, закликати до того, щоб відігравати більш конструктивну роль. І в принципі, ми бачимо, що, можливо, це навіть десь працює”, — пояснила Гобова.

Вона нагадала, що нещодавно Китай виділив 200 тисяч євро на підтримку ядерної безпеки в Україні

“Це абсолютно смішні гроші для Китаю. Але якщо згадати, як Китай у гуманітарному плані підтримував Україну, в принципі, це вже крок уперед для нього, оскільки єдиний раз, коли гуманітарну допомогу Китаю відправили через міжнародний Червоний хрест, це було вже близько року тому, це була абсолютно теж незначна підтримка. Тому, в принципі, можливо, це якийсь заклик, зокрема, відігравати більш конструктивну роль хоча б у гуманітарному плані в Україні”, — підсумувала Євгенія Гобова.

Читайте також: Що може змусити Китай перейти на повну підтримку Росії у війні проти України — думка експертки

Прямий ефір