Північна Корея перебуває під санкціями, ухваленими Радою безпеки ООН, які були підтримані і Росією, і Китаєм. І вона не має права ні експортувати, ні імпортувати зброю. Але була відповідь представника Китаю в ООН, що Пекін не вникає і жодним чином не впливає на двосторонні відносини інших країн. Про це сьогодні, 3 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила експертка зі Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Бутирська.
Так вона прокоментувала інформацію, що в Південній Кореї заявили, що КНДР, крім артилерійських снарядів, могла передати Росії також балістичні ракети малої дальності і переносні зенітні ракети. Із північнокорейського порту “Раджин” до російського Владивостока було відправлено близько 2 тис. контейнерів із військовою технікою та боєприпасами. Ці дані вдвічі перевищують інформацію про кількість контейнерів, про які повідомляли в Білому домі 13 жовтня.
“Щодо даних, скільки було передано зброї, відстежують це і південнокорейські розвідки, і американські. Отримати розуміння, що там було, вони можуть тільки із супутників або якихось таких даних, можливо, у них є інформація від людей, але, розуміючи, наскільки Північна Корея закрита країна, дуже складно отримувати там якісь дані зсередини. Тому й різняться дані, це припущення. Але, те, що зброя з’явилася і наші військові говорять про інтенсифікацію боїв і те, що збільшилася кількість боєприпасів і артилерії, значить, знаходимо сполучне між цими подіями”, — сказала Бутирська.
Експертка зазначила, що у Китаю є відповідальність, як міжнародного глобального гравця, як країни, яка є постійним членом Радбезу ООН.
“І його ставлення до війни в Україні. Можливо, що в Китаю є інформація, що Росії не вистачає певних видів зброї, не виключено, що ці дані в них є, судячи з контактів та інтенсивності контактів між російськими та китайськими військовими. Можливо, що Китай, який боїться санкцій з боку Заходу і має свої інтереси стосовно Заходу, не заважає Північній Кореї допомагати своєму партнеру Росії в тому, щоб вона могла вести і підтримувати військові дії. Тому що Китай має сильний вплив. Якщо брати у світі, то Китай, напевно, єдина країна, яка має вплив на Північну Корею. На сьогодні він має вплив і на Росію, але, як видно, жодним чином не намагається зупиняти жодну з цих країн і співпрацю їхню теж”, — каже магістерка зовнішньої політики.
За її інформацією, в обмін на зброю російська сторона допомагає й обіцяла допомогти Північній Кореї не лише грошима, а й у різних технологіях, зокрема, у запуску супутника та вдосконаленні її ядерної та ракетної програм.
“А це дуже серйозно змінює розклади і в Тихому океані, і зокрема на Корейському півострові. Але США, Південна Корея не можуть зупинити цю співпрацю. Методи та інструменти — санкції, а Північна Корея не боїться санкцій, тому що вона перебуває під найсильнішим тиском, і це їй не заважає далі вести свою ядерну і ракетну програми. Росія показала всьому світу, що готова закрити очі на санкції, які сама ж ухвалювала. Виходить, що Росія зі своїм потенціалом тепер не тільки ці санкції порушуватиме, але й усіляко допомагатиме Північній Кореї, чого вона раніше намагалася не робити або удавала, що дотримується цих санкцій. І Китай, який стоїть осторонь. Також ці дві країни мають спільний кордон, і спіймати ці вантажі або завадити сприянню дуже складно”, — резюмувала Наталія Бутирська.
Читайте також: Мільйон артснарядів Північна Корея поставила Росії — масштаби та перспективи оцінив Коваленко
Нагадаємо, раніше Бутирська заявила, що відсутність представника Китаю на 3-й зустрічі з імплементації формули миру президента України Володимира Зеленського, яка відбулася на Мальті, — не сигнал, а продовження політики Пекіна, яку він веде. Китай трохи відсторонився від конфлікту, він не бачить дипломатичних перемог у розв’язанні війни Росії проти України.