Китай не в змозі посилити російську економіку — розбір

Прапор Китаю. Фото: pixabay.com

Інвестиційний ринок у РФ руйнується, іноземні вкладення в російську економіку прагнуть до нуля. Навіть Китай не може допомогти своєму економічному партнеру через загрозу вторинних санкцій. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор економічних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач.

“Індекс державних облігацій РФ впав до найнижчої оцінки з часів кризи 2008 року, що є суттєвим показником. Штучно стримуваний курс рубля. А по-хорошому там навіть і стримувати особливо нічого. Крім того, і рубля недостатньо, вже і рублів мало для російської економіки, не кажучи вже про брак конвертованої валюти. Усе це впливає і на фондовий ринок, і на здатність російських компаній залучати хоч якісь фінансові ресурси”, — сказав він.

Длігач наголосив, що іноземні інвестиції у РФ прагнуть до нуля, але також і на внутрішньому ринку обвал з інвестиціями. Уже і Казахстан, і Узбекистан не помічники для Росії в цій історії. Але навіть і Китай не зможе допомогти.

“Ми вже бачимо відмови Китаю у кредитуванні російської економіки. Китай сам отримав у 2023 році найнижчий рівень із залучення іноземних інвестицій. Це був рік від’ємного припливу інвестицій на 100 млрд доларів, що, по-моєму, вперше за 20 років. А втрата інвестицій — це катастрофічна ситуація для китайської економіки”, — зазначив він.

У нинішніх умовах експерт не бачить підстав для того, щоб Росія могла поліпшити нинішню ситуацію, зокрема й коштом Китаю. Пекін боїться вторинних санкцій за взаємодію з Москвою, і тому вже найбільші китайські банки почали обмежувати операції з РФ.

“Бо великі китайські банки під загрозою зустрічних санкцій вважають за краще залишатися на світовому ринку, залишатися з доларом, зберігаючи для себе можливість обслуговувати світові товарні потоки. А умовою залишатися в доларі було — перестати працювати з Росією, допомагати Росії обходити санкції. Відповідно, великі міжнародні китайські банки відмовилися від співпраці з Росією”, — пояснив Длігач.

Однак у Китаї залишаються ще невеликі банки та регіональні банки, які меншою мірою залежать від світових ринків. Вони певним чином рятуватимуть ситуацію, допомагаючи Москві зберігати потоки продукції подвійного призначення, закуповувати її в Китаї, додав експерт.

“Тому розраховувати на швидку смерть російської економіки, на жаль, не доводиться. Але ми розраховуємо на посилення американських, європейських санкцій, особливо вторинних. Принаймні, нашу аналітику ми постійно відправляємо до Європейського Союзу, до США, і сподіваюся, що ці рішення буде незабаром ухвалено”, — підсумував Андрій Длігач.

Читайте також: Військова економіка Кремля: інфляцію, підвищення податків і ситуацію з російським бізнесом проаналізували експерти

Нагадаємо, під тиском санкцій російська економіка не може розвиватися. І якщо РФ не припинить розв’язану нею війну проти України, то з 2026 року обвалення її економіки неминуче.

Прямий ефір