Китай не прагне поставити Росію на коліна, у його картині світу вона має відігравати важливу роль — аналіз Єфремова

Ілюстративне фото: ap.org

Китай продовжить використовувати Росію у своїх інтересах, але робитиме це прихованим, “м’яким” способом під виглядом “дружби” двох країн. Таку думку сьогодні, 19 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Він вважає, що не варто розглядати РФ як васала КНР.

“Ба більше, у тій картині світу, у тій картині міжнародних відносин, яку намагається сконструювати Китай, Росія має посідати дуже важливе місце. І якщо на публіку, на всю міжнародну спільноту буде продемонстровано залежність, слабкість, вразливість Росії від Китаю, це не сприятиме Китаю в тому, щоб, скажімо, зміцнювати свій вплив та свій статус на міжнародній арені. У принципі, Китай зацікавлений, хоча і якоюсь мірою, скажімо так, у чутливій до прохань Китаю Росії, але все ж таки Росії, яка відіграє якусь більш-менш істотну роль. Тому що для Китаю важлива російська присутність і на Кавказі, і в Центральній Азії, і в Східній Європі. І тому Китай не прагне так вже прямо сильно поставити на коліна Росію і, скажімо, домінувати над нею у всіх можливих відносинах і проявах”, — сказав Єфремов.

Він зазначив, що в Пекіні усвідомлюють, що занадто великий вплив на Росію також провокуватиме підозрілість та недоброзичливість як у російської еліти, так і серед російського населення.

Експерт звернув увагу на кейс із річкою Туманна — Росія, Китай і Північна Корея готуються розпочати переговори про вільний прохід китайських кораблів цією річкою.

“У самій Російській Федерації відчувають підозрілість й недовіру до Китаю. Бачите, багато років Пекін просив Москву, щоб вона пішла на угоду та дозволила китайським компаніям провести необхідну інфраструктурну модернізацію цієї річки, перебудувати цей міст, поглибити фарватер й домогтися того, щоб ця річка стала судноплавною. Але Москва це все блокувала. І тільки ось коли Путін своєю дурною політикою завів свою країну в глухий кут, тепер уже Росія не має можливостей бути нечутливою до пропозицій, які йдуть з боку Китаю. Але все-таки, ступінь залежності досить умовний, і жодна країна, жодна інша сторона не зацікавлені в тому, щоб інші країни сприймали їхні взаємини як “старший — молодший партнер”, як васальну залежність тощо”, — сказав Єфремов.

Читайте також: Китаю доведеться обирати між підтримкою військової машини РФ й збереженням відносин з країнами ЄС (ВІДЕО)

Раніше голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко висловив думку, що Заходу, найімовірніше, не вдасться досягти того рівня тиску на Китай, який буде здатний змінити політику Пекіна щодо РФ. 

Прямий ефір