Китай не брав участі в обговоренні української формули миру в Давосі — причини назвала політологиня

Учасники 4-ї зустрічі щодо української формули миру в Давосі. Фото: president.gov.ua

Сьогодні, 14 січня, четверта зустріч радників із нацбезпеки щодо формули миру президента України Володимира Зеленського відбулася без участі Китаю. Попри те, що Пекін отримав запрошення на зустріч у Давосі, його представника там не було. За словами політологині Олесі Яхно, озвученими в ефірі телеканалу FREEДОМ, позиція КНР — уникати конкретики та проводити розмови про мир у загальних термінах.

“Шкода, що не було представника Китаю, тому що для багатьох країн позиція Китаю є показовою і своєрідним локомотивом. З огляду на розуміння того, що Китай реально має вплив на Росію з точки зору економічного співробітництва та економічної залежності Росії за низкою позицій від Китаю. Але я думаю, його не було, тому що позиція Китаю уникати будь-якої конкретики, говорити про мир, про те, що Китай хотів би припинення війни і що це важливо. Китаю потрібно далі переходити до конкретних формулювань, а на цій зустрічі якраз обговорювали складнішу частину — п’ять пунктів, де йдеться про необхідність виведення російських військ із території України, про необхідність справедливості, що передбачає компенсації, судові позови тощо. І в цій частині Китай уникатиме будь-якої конкретики навіть на рівні взагалі присутності загалом”, — сказала політологиня.

За її словами, Китай зіграв свою роль раніше в питанні уникнення ядерних ризиків, коли пів року-рік тому був ядерний шантаж Росії, досить високі загрози.

“Китай, гадаю, зіграв свою роль, тому що на Заході не було великих ілюзій, що Китай може аж настільки мати вплив, щоб війна завершилася. У неформальній частині перемовин, коли йшлося не тільки про публічну позицію, хоча Китай і публічно говорив про те, що неприпустимо використовувати ядерні погрози у війні, а й непублічно Китай справді доклав зусиль, щоб цей ризик прибрати. І в цьому сенсі він уже зіграв якусь роль можливу в цій війні”, — каже Яхно.

Розвиток ситуації далі, вважає вона, багато в чому залежатиме від неформальної домовленості або можливого досягнення такої домовленості між США і Китаєм.

“Ми знаємо, що була перша зустріч у листопаді Байдена і Сі після тривалої перерви в межах саміту. І там багато про що йшлося, зокрема й про розуміння, як поводитиметься Китай щодо Тайваню. І від того, наскільки в Штатах розумітимуть, як далі розвиватиметься політика Китаю або дії Китаю в низці регіонів і що відбуватиметься в самих Штатах під час президентських виборів, хто в підсумку переможе, далі буде зрозуміло, наскільки Китай готовий брати участь у формальних або неформальних союзах із Росією, підтримуючи агресивні дії в тих чи інших регіонах”, — пояснила політологиня.

Тому, на думку Яхно, було абсолютно зрозуміло, що в цій частині формули миру — п’яти пунктах, які передбачають конкретику, Китай намагатиметься уникати навіть якоїсь характеристики, де йому треба або підтримувати, або обходитися загальними формулюваннями, хоча в цьому контексті вже неможливо обійтися загальними формулюваннями.

“Тому Китай вважав за краще, як це часто буває, уникнути такої ситуації, що йому довелося б самовизначатися. Але глобально позиція є незмінною — говорити про мир, водночас намагатися зберігати економічне співробітництво, особливо з Європою, водночас будучи опонентом і конкурентом Сполучених Штатів і Заходу загалом, і в цьому сенсі, використовуючи частково Росію, бачити, що є якісь зони та якісь кордони. І для Китаю теж важливо окреслити ці зони і кордони”, — додала вона.

Також політологиня звернула увагу на ще один аспект щодо позиції Китаю. Це спостереження за війною Росії проти України.

“Китай спостерігає за діями Росії, Китай спостерігає за діями України, Китай спостерігає за діями Заходу. Наскільки, хто, де і як є вразливим для того, щоб на майбутнє, можливо, винести висновки з дії цієї війни для своєї подальшої політики загалом, як в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, так і стосовно Тайваню. Тому Китай, зокрема, і спостерігає: за ресурсами, за можливостями, за вразливостями, уникаючи конкретики. Але в частині того, чого очікували від Китаю, — це упередження ядерних загроз, я думаю, що Китай тут якусь частину своєї місії виконав”, — резюмувала Олесі Яхно.

Читайте також: Китай руками Росії намагається змінити світову систему і підірвати вплив та авторитет США, — Бутирська

Нагадаємо, у Давосі сьогодні, 14 січня, відбулася четверта зустріч радників із нацбезпеки щодо української формули миру. Серед учасників були представники понад 80 країн і міжнародних організацій.

Прямий ефір