Китай не бачить дипломатичних перемог у розв’язанні війни Росії проти України, — експертка зі Східної Азії

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Відсутність представника Китаю на 3-й зустрічі з імплементації формули миру президента України Володимира Зеленського, яка відбулася на Мальті, — не сигнал, а продовження політики Пекіна, яку він веде. Китай трохи відсторонився від конфлікту. Про це сьогодні, 3 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила експертка зі Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Бутирська.

“Ми бачимо, що якісь активні дії, які він робить час від часу, викликані і тим, що, з одного боку, наприклад, західні країни тиснуть на Китай, щоб він вплинув на Росію, щоб активніше брав участь у розв’язанні конфлікту. Внаслідок цього ми отримали так званий мирний план, який зараз трохи ліг на полицю, і ми про нього не чуємо — ні про реалізацію, ні про спроби Китаю активніше його впроваджувати у стосунки, і загалом активно впливати на конфлікт. [Від моменту, коли Лі Хуей проїхав країнами Європи, побував в Україні та Росії в травні] все і закінчилося. Якихось активних дій Китай відтоді не робив, принаймні з точки зору допомоги Україні”, — сказала вона.

За словами експертки, те, що Китай брав участь у зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія), то для нього важливо підтримувати відносини з арабськими країнами, особливо з Саудівською Аравією.

“А на Мальті — це вже європейська частина світу, і була продемонстрована позиція Китаю, який перебуває осторонь і на сьогодні не бачить дипломатичних перемог у розв’язанні цього конфлікту. Тобто ніхто у світі зараз не бачить, як і яким чином Росію і Україну можна посадити за стіл перемовин. А раз ці сторони не сядуть за стіл перемовин, то, з точки зору Китаю, якихось дипломатичних перемог очікувати не варто. Відповідно, і не витрачати свій ресурс на те, що не принесе йому очок у його зовнішньополітичній діяльності. На жаль, ми й не бачимо тиску з боку Китаю на те, щоб Росія закінчувала цей конфлікт”, — пояснює Бутирська.

Крім того, нагадала експертка, Китай приймав дуже добре Путіна в Пекіні.

“І після цього візиту минуло досить-таки багато часу, ми не бачимо того, що Росія якимось чином намагається цю ескалацію в конфлікті якось зменшити. Не змінилося нічого після візиту Путіна до Китаю. Китай, напевно, і не намагався якимось чином тиснути на Росію і Путіна”, — зазначила вона.

У зв’язку з цим постає два питання.

“Або Китай не хоче і багато є сигналів про те, що Китаю не хотілося б, щоб Росія зазнала поразки на території України, і не хотілося б, щоб Путін втратив владу і своє обличчя. Інше — ми не бачимо з боку Китаю тиску на Росію, який допоміг би Україні відстояти свої права”, — резюмувала Наталія Бутирська.

Читайте також: “Немає жодних сигналів і розчарування”: відсутність представника Китаю на 3-й зустрічі щодо української формули миру пояснив політолог

Як повідомлялося раніше, на Мальті 29 жовтня відбулися міжнародні консультації щодо ключових принципів миру в Україні та світі. За підсумками зустрічі співголови (Мальта | Україна) зробили заяву. Зокрема, в тексті заяви йдеться, що консультації передбачали особисту та онлайн-участь радників із національної безпеки та радників із зовнішньої політики з 66 держав та міжнародних організацій. Ці консультації стали продовженням зустрічей представників України та держав-партнерів, які відбулися в Копенгагені 24 червня 2023 року та в Джидді 5 серпня 2023 року.

Прямий ефір