Китай сховав корабель, який доставляв північнокорейську зброю в Росію. Пекін надав причал для російського вантажного судна “Ангара”, що перебуває під санкціями США. Воно розташоване в східній провінції Чжецзян. Протистояти економічним і політичним зв’язкам Москви та Пекіна й згодом розірвати їх намагатиметься США. Державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен, який перебував у Китаї з офіційним візитом, попередив китайську владу про наслідки за підтримку Росії, якщо Пекін не припинить відправляти в РФ військові технології, повідомляє FREEДОМ.
Триденний візит до Китаю державний секретар США Ентоні Блінкен розпочав із відвідин Шанхая. Крім зустрічі з місцевими бізнесменами, він побував на баскетбольному матчі китайської ліги і пообідав у місцевому ресторані. Держсекретар Блінкен зазначив, що президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден налаштований на прямий і тривалий діалог між державами, попри зростаючу напруженість у відносинах.
“Ми зобов’язані перед своїм народом і перед усім світом відповідально регулювати відносини між нашими двома країнами. Це наше зобов’язання, до якого ми ставимося дуже серйозно. І я думаю, що вказівки президента Байдена і президента Сі [Цзіньпіна] полягали в тому, щоб і далі будувати ці лінії зв’язку, підтримувати їх і, знову ж таки, безпосередньо долати наші розбіжності, а також прагнути до зміцнення співпраці”, — заявив Блінкен.
Переговори американської та китайської сторін спрямовані на врегулювання домагань Пекіна на Південнокитайське море, зусилля США щодо зниження залежності від китайського технологічного виробничого сектору, а також ролі Китаю в російсько-українській війні. Сполучені Штати Америки звинувачують Китай у передачі Росії верстатів, мікроелектроніки, безпілотних технологій і порохових інгредієнтів. Утім, як зазначила в коментарі Politico постійна голова США в НАТО Джуліанна Сміт, доказів того, що Китай надає допомогу саме летальною зброєю РФ, поки що немає.
“КНР не може стверджувати, що країна повністю нейтральна в цій справі, і вона фактично обирає сторону. Я думаю, коли Китай намагається зобразити себе нейтральною стороною, коли йдеться про цю війну, ми на це не купимося… У багатьох випадках ми бачимо потік компонентів подвійного призначення, які, по суті, дозволяють Росії вести цю неспровоковану агресивну війну в Україні”, — пояснила Сміт.
“Китай намагатиметься домовлятися. Він традиційно позиціює себе як сторону поза конфліктом і дуже жорстко наполягає на цьому. Але водночас Китай всіляко підтримує економіку РФ і тут Китаю доведеться йти на якісь поступки”, — зазначив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.
Якщо ж поступатися Китай не буде, то Сполучені Штати Америки застосують каральні заходи. Серед іншого, це можуть бути додаткові санкції щодо китайських банків і різних фірм. Однак, як вважають експерти, Китай робитиме те, що йому вигідно економічно.
“На Росії Китай продовжить заробляти. Коли ми чуємо від російських пропагандистів, що Китай допомагає Росії або Китай надає допомогу Росії, ми повинні це дієслово замінювати на — веде нормальну економічну діяльність. Поки у Росії є гроші й вона готова купувати — Китай готовий продавати. Китай дуже непогано заробляє на Росії. Китайський бізнес не надає РФ допомогу безплатно. Росія за це платить. І Китай цим дуже задоволений і дуже щасливий”, — підкреслив китаїст Лейпцизького університету Олексій Чигадаєв.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Китай намагається всидіти на двох стільцях одночасно. Пекін не засуджує російську агресію і не вводить проти Росії санкції. Дотримуючись економічного інтересу, Китай лише збільшив свою присутність на російському ринку і почав скуповувати сировину з РФ за величезними знижками. Водночас як заявив постійний представник Китаю при ООН Ген Шуан, держава підтримує територіальну цілісність України.
Читайте також: Блінкен у Китаї: огляд зустрічей і головних тем візиту держсекретаря США (ВІДЕО)