Китай може опинитися під санкціями через небажання Росії припинити вогонь — розбір Божка

Ярослав Божко. Фото: uatv.ua

У Росії, як і у Венесуели, вся нафта підв’язана під Китай. Якщо президент США Дональд Трамп введе тарифи на російську нафту, як він запровадив на венесуельську, це одразу позначиться на Китаї. Для Росії зараз немає хороших сценаріїв розвитку подій через погрози Трампа щодо введення тарифів на нафту. Про це сьогодні, 1 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

Він зауважив, що Росія і Венесуела є джерелом дешевих енергоносіїв для Китаю у великому обсязі, причому Москва постачає Пекіну нафту за дуже вигідними для нього угодами — продає за юані, частину з яких реінвестує в китайську економіку.

“Тобто якоюсь мірою удар по російській нафті, так само як і по венесуельській, — це відразу ж удар по всьому авторитарному блоку, тому що значна частина цього удару припаде і на Китай. Можна сказати, що Росія не сильно залежна від торгового балансу зі Сполученими Штатами, але від торгового балансу зі США сильно залежить Китай”, — пояснив Божко.

Експерт вважає, що не варто розглядати санкції лише як інструмент зміни політичного режиму, тому що в історії людства не було жодної зміни політичного режиму через запроваджені санкції. Водночас, на його думку, це хороший метод підрізати економічну базу.

“Крім усього іншого, у Росії не так багато ресурсів і коштів, щоб безболісно сприйняти такий удар по нафті, яка по суті є її основним ресурсом. Газ ніколи не зможе в доступній для огляду перспективі зрівнятися за обсягами експорту з нафтою для Російської Федерації, а всі інші копалини — тим паче”, — звернув він увагу.

Божко впевнений, що зараз у Росії немає хорошого сценарію.

“Є один помірно негативний сценарій — це закінчити війну в Україні на умовах США, якими є проміжні, доволі нейтральні вимоги, які висувають Штати. Частина з них, безумовно, неприємні для України, частина з них, безумовно, неприємні для Росії. У цьому випадку Росія зіткнеться із серйозною політичною стагнацією в наступну п’ятирічку або десятиліття. Тобто, так чи інакше, спроба розвернути країну до моделі авторитарної модернізації, до якогось нового курсу Путіна 2010-х, по суті, закінчиться нічим. Вона упреться в стовп, і країна буде змушена шукати якісь підходи до того, щоб змінити це становище”, — сказав експерт.

Паралельний сценарій, на його думку, полягає в тому, що РФ може відмовитися від перемир’я, на якому наполягають США.

“І в цьому випадку Росія зіткнеться з усім валом нафтових санкцій. Тоді, звичайно, Росія зберігає свій політичний режим, його стійкість, але втрачає значну частину економічного ресурсу. І далі зможе, звісно ж, вести війну, але вже спираючись на значно менші економічні можливості та очікуючи для себе якихось нових ризиків. Але так чи інакше, цей шлях є більш закономірним, крім усього іншого, він не вимагає якихось геополітичних розворотів. Тобто Росія в цьому сценарії може залишитися надовго з Китаєм і намагатися в його підчерев’ї якось дочекатися для себе вже якихось інших часів”, — резюмував Божко.

Читайте також: Трамп готовий ввести санкції проти РФ у разі відмови від припинення вогню — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп має намір ввести мита в розмірі від 25 до 50% на російську нафту, якщо вважатиме, що Москва блокує його зусилля з припинення війни в Україні.

Прямий ефір