Китай має вплив на своїх проксі Росію та Іран, але торгуватиметься під час перемовин зі США, — дипломат про зустріч Сі та Байдена

Руслан Осипенко. Скріншот: uatv.ua

Зустріч лідерів США та Китаю Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна дасть для світу перше і найважливіше — країни зроблять крок назад від прірви. Мається на увазі для того, щоб їхня конкуренція не переросла в гарячий конфлікт. Обидві сторони не зацікавлені в “гарячому” протистоянні. Таку думку сьогодні, 31 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

“Тобто крок від війни назад. І це буде найважливіше. Плюс до того, я думаю, будуть ухвалені рішення щодо ядерної зброї. Якими вони будуть, подивимося. Або заборона випробувань, або розповсюдження, або загрози ядерною зброєю, але щось буде сказано про ядерну зброю однозначно, тому що це ключовий момент сучасної безпеки. Якщо є країни, які погрожують ядерною зброєю, шантажують нею не як зброєю стримування, а як зброєю для наступу, то будь-якої миті ця скринька Пандори може відчинитися, і тоді світ буде занурено в хаос. Дві держави, відповідальні, США і Китай повинні домовитися, як зробити так, щоб цього не сталося”, — сказав він.

Для України, за словами дипломата, найважливішим результатом зустрічі може бути те, що припиниться шантаж з боку Росії ядерною зброєю або завданням тактичних ударів по, припустімо, НАТО, по Україні, по інших країнах, як Росія любить погрожувати, що всіх “в ядерний попіл”.

“У цьому питанні Китай має вплив і продаватиме його. Він торгуватиметься своїм впливом. По суті, він є стримувальним фактором, але він себе таким не вважає. Він вважає, що має вплив. Тобто він створив такі передумови, за яких ключ від розв’язання багатьох питань перебуває в нього в руках. І він може ввімкнути свій вплив або не ввімкнути, або залишитися осторонь, залишитися нейтральним, зберігши обличчя, наприклад, перед країнами глобального Півдня, що він за мир, за баланс у світі, за процвітання, за торгівлю, за все хороше. Але не впливатиме на поганих хлопців, які є проксі Китаю. Ми знаємо, що Іран і Росія — це проксі Китаю, а своєю чергою проксі Росії та Ірану — “Хезболла” і ХАМАС, можна продовжувати цей ланцюжок. Чи має вплив Китай у такому разі, наприклад, на події на Близькому Сході? Звісно, має. Чи може він вплинути на Іран і Москву, які є паліями Близького Сходу? Звичайно, може. Але Китай дивитиметься, що йому запропонують натомість. Які його національні інтереси будуть задоволені під час перемовин. Це питання торгу”, — пояснив Осипенко.

Експерт зазначив, що і Китай, і США на цьому етапі не зацікавлені в тому, щоб запалав увесь світ, і щоб було глобальне протистояння. Але, звісно, Китай попросить щось натомість, а що дадуть Сполучені Штати натомість, складно сказати. Це закрите питання.

Разом із цим, уточнив Осипенко, США і Китай перебувають у взаємній залежності. Неправильно говорити, що Китай залежить від США.

“США точно так само залежать від Китаю. Дві третини капіталу, який заробляють високотехнологічні компанії і вкладають у розроблення того ж штучного інтелекту тощо, заробляють на ринку Китаю. Китай теж є великим ринком збуту, де цілі галузі промисловості та великі підприємства працюють. Китай є держателем американських цінних паперів, другим після Японії, фактично регулює дефіцит бюджету або підтримує дефіцит бюджету США. Це питання стоїть гостро, щороку підіймається стеля дефіциту бюджету і це така політична боротьба. Китай скуповує цінні папери, щоб мати фінансовий важіль впливу на Сполучені Штати. Плюс до того банківська криза, багато економічних питань ослаблені. Тому вони удвох не зацікавлені, щоб палало, палахкотіло у світі, не зацікавлені в прямому протистоянні, тому вони будуть маневрувати і домовлятися одне з одним, як не допустити такого гарячого протистояння. Конкурувати будуть, тому що режими за своєю суттю ідеологічно різні, сформувалися два табори — демократичний і персоналістський режими, але треба домовлятися про правила, як вони взаємодіятимуть”, — розповів дипломат.

На його думку, головним каменем спотикання на зустрічі Байдена і Сі може стати Україна, як фланг одного фронту.

“Якщо на Близькому Сході з одного боку більш вибухонебезпечно, але водночас може і розв’язатися питання. Припустімо, якщо США зможуть домовиться з Саудівською Аравією, яка протистоїть Ірану, якось спільно діяти на те, щоб зменшити спіраль протистояння, то, я думаю, усе-таки можна уникнути цієї регіональної війни, а надалі і зіткнення цивілізацій”, — резюмував Руслан Осипенко.

Читайте також: США і КНР приречені на співпрацю одне з одним — вигоди від зустрічі Байдена і Сі окреслив політолог

Як повідомлялося раніше, президент США Джо Байден і лідер Китаю Сі Цзіньпін домовилися зустрітися на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, який відбудеться від 11 до 17 листопада в Сан-Франциско (США). Представники сторін ще не опрацювали всіх деталей і не визначили конкретний день зустрічі, проте заявили, що Байден і Сі досягли принципової згоди сісти за стіл для перемовин.

Прямий ефір