Китай і США відновили переговори щодо ядерної зброї — деталі (ВІДЕО)

Прапори США та Китаю. Фото: gettyimages.com

Голова Комітету з розвідки Палати представників Конгресу США Майк Тернер заявив, що сценарій ядерної ескалації, подібний до того, який стався 60 років тому, може повторитися. За його словами, причиною цього може стати рішення Росії розмістити свою ядерну зброю на орбіті. Раніше Тернер оцінював ситуацію з атомною загрозою як безпрецедентну для національної безпеки США. Тим часом Вашингтон і Пекін після п’ятирічної паузи відновлюють ядерні переговори, інформує FREEДOM.

У березні Китай і США відновили переговори про ядерне озброєння. Про це повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела. Це перші напівофіційні контакти між країнами на подібну тематику за п’ять років. Утім, у листопаді американська делегація вже намагалася на офіційному рівні відкрити перший трек переговорів, але тоді процес застопорився через пасивність Пекіна. Наразі Вашингтон висловлює оптимізм з приводу другого треку. Представник американського держдепартаменту в коментарі Reuters сказав, що нинішні переговори можуть стати “вигідними”. Центральна тема зустрічі — недопущення Китаєм застосування ядерної зброї щодо Тайваню.

“Представники Пекіна заявили американським колегам, що вони не вдадуться до атомних погроз через Тайвань, за словами двох американських делегатів, присутніх на зустрічі. Китайські представники дали запевнення після того, як їхні американські співрозмовники висловили побоювання, що Китай може застосувати або пригрозити застосувати ядерну зброю, якщо зазнає поразки в конфлікті через Тайвань”, — з публікації Reuters.

Побоювання Вашингтона зросло через те, що останніми роками Пекін знову заговорив про захоплення Тайваню військовим шляхом. Також Reuters наголошує, що за останні 10 років Китай подвоїв свої ядерні запаси. Згідно з оцінкою американської федерації вчених, зараз вони становлять приблизно 500 одиниць. Департамент оборони США вважає, що до 2030 року ця цифра може зрости до тисячі. У зв’язку з цими факторами на 2025 рік заплановано проведення ще низки дискусій, — повідомив агентству один з організаторів переговорів. Але, як стверджують експерти, тематика зустрічей може стосуватися й інших країн.

“КНДР і Росія — дійсно це теж велика проблема. І тільки виключно Китай зараз може вплинути саме на ці дві диктатури. Тому переговори зараз ведуться в основному з Китаєм. Звісно, з Російською Федерацією також є зв’язки й ведуться перемовини напряму між США на рівні спецслужб і Росією. Але здебільшого, звичайно, тиск має на це все Китай, і тому дуже сильно так Путін полюбив останнім часом приїжджати до Китаю, щоб отримати ті чи інші вказівки”, — прокоментував політичний експерт, кандидат філософських наук Андрій Городницький.

Останнім часом Москва посилила свою ядерну риторику. 18 червня заступник глави російського МЗС Сергій Рябков допустив зміну ядерної доктрини у зв’язку із заявами НАТО про приведення частини атомного арсеналу в бойову готовність. 12 червня на пресконференції глава альянсу Єнс Столтенберг заявив, що це робиться в рамках ядерного стримування через активізацію Росії в цьому напрямку. Також 20 червня на пресконференції у В’єтнамі Путін повідомив, що може опустити поріг застосування атомної зброї, якщо виникне загроза існуванню російської державності.

“Він використовує ядерні погрози для демонстрації сили, й вони обдурили багатьох у світі, особливо на Заході та в Америці, змусивши проводити нашу політику залежно від страху перед ескалацією застосування Росією ядерної зброї. Раніше ядерні погрози стримували Америку, але тепер ми бачимо, що це блеф. США щойно оголосили про подальшу зміну нашої політики, заявивши, що Україна може використовувати зброю, яку поставляють американці, для завдавання ударів по території Росії. Білий дім знімає обмеження для України”, — заявив заступник директора Євразійського центру Атлантичної ради Шелбі Мегіт у коментарі виданню The Insider.

Нагадаємо, що в рамках НАТО американська ядерна зброя перебуває в п’яти європейських країнах — Бельгії, Нідерландах, Італії, Німеччині та Туреччині. Питання про її застосування вирішується тільки американським командуванням. Ще дві європейські країни, які мають ядерний потенціал, — це Велика Британія та Франція. Вони мають 290 і 225 боєголовок відповідно. Рекордсменами ж за ядерним потенціалом є Росія та США. Москва має майже 5900 бойових одиниць у той час, як Вашингтон має у своєму розпорядженні трохи більше ніж п’ять тисяч.

Читайте також: Питання визнання РФ спонсором тероризму актуалізовано в США — причини (ВІДЕО)

Прямий ефір