Китай готовий до перезапуску діалогу зі Сполученими Штатами Америки. Таку думку сьогодні, 26 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
“Йде дійсно якийсь перезапуск відносин, включається губернатор Каліфорнії з Сі Цзіньпіном. До Штатів їдуть разом із Ван Ї ціла делегація культурної дипломатії. Перед цим відбувся Національний комітет американо-китайських відносин на чолі з Кіссінджером, де було озвучено лист Сі Цзіньпіна, де прямо написано, що Китай готовий до конструктивного діалогу зі США”, — сказав він.
Кулик підкреслив, що і у Вашингтоні, і в Китаї цінують цю можливість перезапустити якийсь діалог, але це не говорить про розворот відносин.
“Але те, що це знизить градус розбіжностей, на це вказують усі підстави. Нещодавно відбулася також робоча експертна панель між громадськими ініціативами та незалежними експертами, де були присутні представники вищого керівництва Компартії Китаю. Тобто є жива зацікавленість у тому, щоб діалог вивести з якоїсь точки замерзання та почати розмовляти про розв’язання ключових питань. Це не означає, що всі питання будуть зняті під час особистої зустрічі Сі Цзіньпіна і Байдена. Але те, що градус у відносинах знижуватиметься, це дуже добре. Для України це знаково. Ми знаємо, що Китай бере участь у розморожуванні низки конфліктів по всьому світу, а також дає санкцію на постачання боєприпасів Північної Кореї для Росії й фактично санкціонує російську агресію всередині України”, — сказав директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства.
Він наголосив, що у США і Китаю зараз є низка точок дотику, де збігаються їхні інтереси. Зокрема, вони зацікавлені в тому, щоб не дати розгорітися кризі на Близькому Сході та знизити градус щодо Корейського півострова.
“Занадто багато розмов про те, що може статися друга точка загоряння між Північною і Південною Кореєю. І це питання Південно-Східної Азії, де також відбувається турбулентність процесу. Але головне питання, яке цікавитиме Сі Цзіньпіна, — це питання санкційних режимів, які впроваджуються США щодо китайських компаній”, — сказав Кулик.
Він звернув увагу, що нещодавно було відсторонено від посади міністра оборони Китаю Лі Шанфу, який раніше відмовлявся зустрічатися з американським колегою.
“Зараз ситуація переглядається. І дедалі менша кількість і політиків, і держслужбовців Китаю потрапляють до санкційних списків. Власне, навколо санкційного списку й санкцій буде основна розмова. Ось у цьому головний інтерес Китаю”, — вважає Кулик.
Читайте також: Джо Байден і Сі Цзіньпін говоритимуть про світові справи: можливу зустріч лідерів США та КНР оцінив Їжак
Нагадаємо, раніше в Держдепартаменті США підтвердили, що глава МЗС Китаю Ван Ї 26 – 28 жовтня відвідає Вашингтон, де проведе низку зустрічей. За інформацією The Wall Street Journal, це необхідно для підготовки зустрічі китайського лідера Сі Цзіньпіна й президента США Джо Байдена.