Китай для допомоги Росії використовує своїх підсанкційних друзів, таких як Північна Корея, — Божко

Сі Цзіньпін і Володимир Путін. Фото: ap.org

Іран і Північна Корея — це найбільш підсанкційні держави світу. Якоюсь мірою для них запровадження нових санкційних обмежень або дипломатичні сигнали не є великою значущою загрозою. Вони вже адаптовані до умов, в яких перебувають в умовах ізоляції. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Нехай ці умови не дуже, але вони до них глибоко адаптовані. Відповідно, санкційними методами змінити їхню державну політику практично неможливо. Тому якщо Китай, Північна Корея і Росія у внутрішньому ключі ухвалили рішення, що північнокорейські боєприпаси поставлятимуться до Росії, то немає вже якоїсь політичної адженди, яка могла б цю ситуацію змінити”, — сказав він.

За словами експерта, ця адженда може бути тільки суто з точки зору міжнародного реалізму.

“Тобто створення якоїсь паритетної сили, накачування зброєю Південної Кореї або інших держав регіону, близьких до Сполучених Штатів. Тут неможливо з точки зору іміджу або економіки впливати на ухвалення такого роду рішень, тому що держава в глибокій ізоляції”, — пояснив він.

Божко наголосив на одному дуже важливому моменті, що 2023 року вже набагато ясніше стали проявлятися показники загострення ситуації в Азії. І кількість навчань, і кількість недвозначних політичних та економічних кроків і США, і Китаю в Азії розморозили певною мірою знову діалог про те, що, можливо, почнеться глобальний конфлікт.

“І якщо він починається в Азії, то це не тільки ризик того, що він буде на Тайвані, а якраз-таки нове загострення між Північною і Південною Кореєю. Із застосуванням доволі об’ємного арсеналу озброєння з обох сторін, тому що і Північна, і Південна Корея є доволі серйозно мілітаризованими державами. Тому якоюсь мірою зараз ми бачимо 2023-й як рік, у якому Північна Корея почала серйозно готуватися. Ті ресурси, які вона постачала до Російської Федерації, можемо це відзначити як певний елемент допомоги навіть з китайського боку Росії, тому що Північна Корея затиснута двома державами — Росією і КНР. До того ж, вікно у світ для Північної Кореї, по суті, відбувається через Китай”, — розповів він.

Тому, уточнив експерт, Китай має певний вплив на Північну Корею.

“І Китай там, де він, можливо, хотів би допомогти Росії якось, але не може цього зробити своїми ресурсами, щоб не потрапляти під санкції, використовує своїх підсанкційних друзів, таких як Північна Корея. І, звичайно ж, у нього є чималий вплив і на Іран. Тобто в підсумку ми бачимо розморожування глобальної конфронтації щодо Азії. Північна і Південна Кореї є одним із найперспективніших, можливо, точок появи цієї конфронтації. І ці всі посилення навчань, показових стрільб, запусків ракет теж говорять на користь цього сценарію. Тобто в разі розморожування конфлікт між Північною і Південною Кореєю може початися з новою силою”, — резюмував глава Центру політичних досліджень “Доктрина”.

Зазначимо, що Росія і Північна Корея посилили військове співробітництво 2023 року. Під час свого візиту до РФ глава КНДР Кім Чен Ин заявив президенту РФ Володимиру Путіну, що Росія переможе у “священній війні”. Менше ніж через два місяці розвідка Південної Кореї повідомила, що Північна Корея передала Росії понад 1 млн артилерійських снарядів. Йдеться про понад десять партій боєприпасів.

Читайте також: Небезпечніше вже немає куди: Північна Корея активізувалася в політиці залякування регіональних країн і світової спільноти, — Гриценко

Нагадаємо, раніше головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко висловила думку, що ідея про те, що Росія створює своїх сателітів — Іран для одного регіону, Північна Корея для Індо-Тихоокеанського, — це перебільшення. У тандемі ізгоїв Іран і КНДР намагаються наразі за рахунок Росії досягти тактичних цілей, миттєвих завдань.

Прямий ефір