Китай активно приміряє на себе роль глобального миротворця: ставлення Пекіна до української формули миру пояснив експосол

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Немає причин, через які представник Китаю не міг би бути присутнім на мальтійському форумі з обговорення української формули миру, який проведуть 28-29 жовтня. Таку думку сьогодні, 24 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин.

Так він прокоментував інформацію, що наприкінці цього тижня на Мальті відбудеться чергова зустріч щодо формули миру президента України Володимира Зеленського. За словами глави Української держави, в обговоренні братимуть участь представники понад 50 країн. На попередній зустрічі в Джидді одним із активних учасників був представник Китаю Лі Хуей.

“Для Китаю це дуже важливо, оскільки він активно приміряє на себе роль миротворця, глобального миротворця. Тієї сили, від якої може залежати мир і процвітання на всій нашій планеті. Що ж стосується ставлення Китаю до мирного плану України, то тут потрібно мати на увазі насамперед власні інтереси КНР: “До чого тут мирний план України, якщо в нас є свій мирний план із 12 пунктів, який ми повідомили в річницю початку широкомасштабного вторгнення Росії на територію України. Це наше і ми це просуваємо”. Щодо реакції на можливі речі, які мають на увазі ухвалення мирного плану України. Не так давно, у квітні 2023 року, китайська газета South China Morning Post писала: “Українським лідерам слід проковтнути свою гордість, і укласти мир до того, як зникнуть останні важелі тиску, і в них не буде жодного права голосу”. Цим усе сказано. Можливо, це вираження певної позиції керівництва Китаю, звернення до світової спільноти через пресу”, — сказав Литвин.

Що ж стосується перспективи візиту глави КНР до України, експосол нагадав, як Сі Цзіньпін відповів на запитання — коли, на його думку, відбудеться його телефонна розмова із Зеленським? Він сказав: “У відповідний час”.

“Це ж саме можна співвіднести з питанням про його візит до України. Учасники саміту Євросоюз — США, який відбувся 20 жовтня у Вашингтоні, закликали Китай скористатися своїм впливом на Росію, щоб вона закінчила свою агресію проти України, а також увійти у прямий контакт із владою України для підтримання тривалого, стійкого післявоєнного миру. Про це йдеться в підсумковій декларації. Цитата: “Ми закликаємо Китай підтримати широкий справедливий довготривалий мир на основі територіальної цілісності та принципів і цілей Хартії ООН, включно з прямим діалогом з Україною”, — каже Литвин.

Для пояснення як приклад дипломат навів висловлювання посла КНР у РФ Чжан Ханьхуея: “Не китайська сторона створила українську кризу. КНР не є її стороною, і не надавала зброю будь-якій зі сторін конфлікту. Захід не перебуває в тому статусі, щоб давати вказівки Китаю, і тим більше не має повноважень перекидати відповідальність на нього”.

“Сюди можна додати і позицію голови Сі, продемонстровану ним під час візиту до Пекіна президента Франції Макрона і глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Як повідомляла у квітні цього року американська газета Politico, президенту Франції Макрону не вдалося під час візиту переконати Сі Цзіньпіна закликати Росію зупинитися. Сі нагадав, що у всіх сторін є розумні побоювання з приводу безпеки. І в статті йдеться про те, що голова Сі не дав ані найменшого натяку на те, що він використовуватиме свій вплив для закінчення конфлікту. Що можна ще сказати?” — резюмував Ігор Литвин.

Читайте також: Чи візьмуть участь в українській формулі миру Туреччина, Китай і глобальний Південь — прогноз політолога

Нагадаємо, 26 червня в Копенгагені (Данія) відбулася перша конференція з української формули миру. А 5-6 серпня в місті Джидда (Саудівська Аравія) відбулася друга зустріч — за зачиненими дверима за участю радників з національної безпеки та політичних директорів. На ній обговорювали ключові принципи миру на основі формули миру Зеленського.

Прямий ефір