Російські літаки МіГ-31К, оснащені ракетами “Кинджал”, на постійній основі патрулюватимуть повітряний простір над Чорним морем. Про це заявив президент РФ Володимир Путін на пресконференції за підсумками візиту до Китаю. Що не так із погрозами російського диктатора? Чи можливе таке патрулювання і чи буде воно ефективним — розбиралися кореспонденти телеканалу FREEДОМ.
OSINT-фахівець MT Anderson стверджує, що на аеродромі “Бельбек” у тимчасово окупованому Севастополі вже є МіГ-31, які можуть бути носіями “Кинджалів”. На супутникових знімках від 15 жовтня 2023 року, які він опублікував, на лінії польоту видно чотири винищувачі. Однак, як пише The New Voice of Ukraine, модифікація цих МіГ-31 не відома. Носієм “Кинджалів” є МіГ-31К. Також на фото видно кілька Су-30 і Су-27. Деякі з них накриті камуфляжною сіткою і шинами.
Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк вважає, що Росія може атакувати ракетами “Кинджал” українські порти.
“Не виключається, що вони можуть застосувати такі маневри, зокрема і загрози такими ракетами аеродинамічними, як “Кинжал”, на інші регіони. Якщо раніше ми говорили про те, що вони намагалися атакувати більше столицю і це загрожували, за їхніми параметрами, центру ухвалення рішень, зараз за певної орієнтації ворога, щоб зайняти місце Україні в зерновій ініціативі, можуть опинитися під ударами і порти”, — сказала вона.
Експерти вважають, що заяви Путіна про постійне патрулювання Чорного моря є залякуванням, погрози — відповідь Кремля на постачання Україні ракет ATACMS.
“Росія відчайдушно хоче показати себе чинним гравцем у Чорноморському басейні, демонструючи гру своїми іржавими м’язами. Патрулювання здійснюватиметься не в територіальних водах, не над територією Російської Федерації та окупованого Криму, а саме в міжнародному повітряному просторі в нейтральних водах”, — коментує військовий експерт Сергій Грабський.
Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат вважає, що патрулювання російською авіацією Чорного моря ситуацію не змінить. Армія РФ щодня обстрілює Україну з різних видів озброєння.
“Для України нова заява агресора особливо нічого не змінює, Росія і так щодня загрожує нашій країні різними видами озброєння. А заяву схибленого диктатора, нехай краще прокоментував би його прессекретар. З технічного боку, характеристики аеробалістичної ракети Х-47 “Кинджал” дають змогу Російській Федерації запускати її територією України як із північного, так і зі східного напрямків, акваторія Чорного моря — це лише ще один напрямок”, — пояснив Ігнат у коментарі виданню “Українська правда”.
Спікер Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук упевнений, що заяви Путіна про патрулювання Чорного моря мають суто політичний характер. В ефірі марафону “Єдині новини” він назвав їх “спектаклем для Заходу”. А для України це нічого не змінює.
Експерти ж називають ідею патрулювання повітряного простору Чорного моря винищувачами утопією. У російському авіапарку 2021 року було 131 МіГ-31 і 20 МіГ-31К. Для патрулювання Чорного моря протягом 24-х годин потрібно, щоб за добу змінилося 8 ланок, а це від 16 до 24 МіГів. Тобто за тиждень військово-космічні сили РФ прокотять весь свій авіапарк МіГів, що технічно неможливо, адже ці винищувачі не оновлювалися десятиліттями. 2022 року Росія втратила п’ять МіГ-31. І це небойові втрати, а падіння внаслідок технічних несправностей. І якщо російська армія все-таки почне постійне патрулювання, то це призведе до швидкого зношування військових літаків.
Читайте також: РФ розмістила винищувачі МіГ-31 на аеродромі Бельбек у Севастополі — коментар Маломужа
Нагадаємо, на думку військового оглядача Дениса Поповича, заява російського президента Путіна про патрулювання Чорного моря МіГ-31 є черговою страшилкою Кремля. Для України ж не зміниться нічого, крім напряму можливих пусків ракет і ймовірного збільшення кількості повітряних тривог.