Інформація про те, що кордон Курської області прорвано, почала з’являтися у ЗМІ 6 серпня. У перші дні операції Київ зберігав мовчання. Майже за тиждень українське вище військово-політичне керівництво заявило про те, що під контролем ЗСУ десятки населених пунктів Курської області. Для порівняння, протягом тижня боїв українська армія просунулася на території Росії на стільки ж, на скільки російська — за весь рік, інформує FREEДОМ.
Видання The Moscow Times із посиланням на Forbes пише про те, що українські військові на перших рубежах біля кордону не зустріли опору — більшість російських солдатів, які не очікували наступу, здалися в полон.
“У міру просування частини ЗСУ стали окопуватися і очікувати удару у відповідь з боку Збройних сил РФ, якого, знову-таки на їхній подив, не було. Щоправда, російські літаки стали скидати на них плануючі бомби, також з’явилися ударні безпілотники “Ланцет”. Українці зазнали втрат у живій силі та західній техніці, але продовжили рух уперед”, — пише The Moscow Times.
Судячи з мовчання Кремля в перший день операції, Москва не очікувала прориву кордону. Лише через добу, 7 серпня, диктатор Путін під час засідання Радбезу назвав операцію ЗСУ “масштабною провокацією”. У наступних публічних виступах він, явно нервуючи, вимагав від керівників областей доповіді про те, що відбувається.
“Твердження Путіна про те, що у кожного чиновника є тільки один обов’язок, контрастує з його спробою уявити себе здатним контролювати й компетентно розуміти політичну, соціально-економічну та військову ситуацію вздовж міжнародного кордону. Кремль опублікував кадри та текст доповідей голів Брянської, Бєлгородської та Курської областей Путіну про проблеми, з якими наразі стикається російська регіональна влада, — імовірно, для того, щоб публічно представити голів регіонів відповідальними за ці проблеми й такими, що потребують допомоги Путіна”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
“За 2,5 роки війни це було безпрецедентне українське вторгнення в Росію. Путін заявив на зустрічі в Кремлі, що це була “чергова велика провокація” з боку Києва. Виконувач обов’язків губернатора регіону оголосив надзвичайний стан, назвавши ситуацію “дуже складною”. Перш за все, це було принизливо для російської держави, яка пишається тим, що захищає батьківщину”, — пише CNN.
Аналітики Інституту вивчення війни впевнені в тому, що Курська кампанія ЗСУ може змінити хід війни. Прорив наочно продемонстрував хаос у військово-політичному керівництві Росії та нездатність Кремля захистити кордони власної держави. Несинхронно з Кремлем працювали навіть провоєнні блогери, за повідомленнями яких ЗСУ вже кілька разів мали бути відкинуті на територію України.
“Українські сили, мабуть, просуваються далі в Курській області попри недавні заяви військових блогерів про те, що російські сили стабілізують лінію фронту в Курській області. Російські військові блогери заявили 11 серпня, що українська наступальна активність знизилася в Курській області. Однак відомий пов’язаний із Кремлем військовий блогер спростував ці заяви 12 серпня й зазначив, що російські сили далекі від стабілізації ситуації”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
“Моя здогадка полягає в тому, що Україна, з одного боку, хотіла чинити тиск на Росію, можливо, щоб посилити будь-які важелі, які вони могли б мати в майбутніх переговорах. І це також, схоже, була спроба відвернути увагу російських військових від того, де вони просувалися вперед. Тож у певному сенсі, я думаю, це була авантюра, щоб спробувати відкрити другий фронт й спробувати повернути собі територію. І це, схоже, спрацювало досить добре”, — сказала старший науковий співробітник аналітичного центру Chatham House Маріон Мессмер.
Згідно з повідомленнями української сторони, наступальна операція ЗСУ в Курській області триває. За різними даними, у ній залучено від 6 до 10 тисяч військових.
Читайте також: Путін у випадку з Курською операцією традиційно не хоче брати на себе негатив, — російський журналіст
Нагадаємо, Сили оборони України з початку доби просунулися в прикордонних районах Російської Федерації. Крім того, вони завершили пошук та знищення противника в місті Суджа Курської області.