Курс на Захід та розрив із РФ: можливий вихід Вірменії з ОДКБ обговорюємо з експертами

Путін та Пашинян. Фото: aa.com.tr

Російська Федерація, яка проголосила себе правонаступницею СРСР, продовжує втрачати своїх союзників із пострадянського простору.

До колишніх республік Радянського Союзу, які стали самостійними державами, які не бажають миритися з диктатом Кремля, приєдналася до цього лояльна до Росії Вірменія.

Політичний розворот Єревана

Єреван може переглянути своє членство у Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Про це заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.

“Сьогодні на практиці ми фактично заморозили нашу участь у цьому договорі, у цій організації. Що буде завтра… Подивимося”, — заявив Пашинян в інтерв’ю телеканалу France 24.

Крім цього, з 1 лютого у Вірменії набув чинності Римський статут, а це означає, що країна приєдналася до Міжнародного кримінального суду. Країни, які ратифікували цей документ, зобов’язані заарештувати президента Росії Володимира Путіна у разі його приїзду на територію країни згідно з ордером Міжнародного суду в Гаазі.

Росія вже назвала цей крок Єревана “недружнім”. Пашинян на запитання, чи заарештують Путіна у разі його приїзду, сказав, що це вирішуватимуть відповідні юридичні органи.

“Щодо юридичних тонкощів. Я не можу зараз проводити юридичний аналіз, бо це робота юристів. Вірменія як відповідальна держава повинна залишатися прихильною до всіх своїх міжнародних зобов’язань. Дозвольте мені відкрити вам секрет. Після 2018 року у Вірменії відбулися великі демократичні реформи. І я не вирішую, кого заарештовувати, а кого не заарештовувати”, — зазначив Пашинян.

За його словами, РФ більше не зможе бути основним військовим партнером Вірменії з об’єктивних та суб’єктивних причин. Пашинян переконаний, що його країна має розвивати тісніші відносини зі Сполученими Штатами Америки, державами Європейського Союзу, Індією та Грузією. І заявив, що Вірменія точно не є союзником Росії у війні проти України.

“Коли війна в Україні тільки-но почалася, я давав інтерв’ю CNN і сказав, що в цій ситуації ми не є союзником Росії. І це реальність. Це не означає вибір між Росією та Заходом, незважаючи на наслідки війни в Україні”, — заявив прем’єр-міністр Вірменії в інтерв’ю The Telegraf.

Раніше в оборонному секторі Вірменія співпрацювала здебільшого з Російською Федерацією. Однак тепер країна може переглянути своє членство в Організації договору колективної безпеки. У 2023 році країна відмовилася проводити навчання ОДКБ на своїй території, а також не брала участі у роботі цієї організації та в Білорусі. У листопаді 2023 року глава уряду Вірменії не приїхав на мінський саміт лідерів ОДКБ.

Минулого року Вірменія провела на своїй території спільні зі США військові навчання, завданням яких була підготовка до участі у міжнародних миротворчих місіях. За словами експертів, щоб стати повністю незалежною від Росії, Вірменія має шукати нових союзників.

“Російська влада – це зло, яке завдає нам збитків і постійно на нас тисне. Коли ми зрозуміли, чого добивається російська влада у війні в Україні, ми зрозуміли, що маємо бути двома руками та ногами за Україну. Тому що сьогодні Україна бореться за всіх нас”, – каже політолог Давид Степанян.

У вересні 2023 року Вірменія вперше передала Україні гуманітарну допомогу. А вже за місяць президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян уперше провели зустріч на полях саміту Європейської політичної спільноти у Гранаді. Лідери обговорили двосторонню співпрацю та міжрегіональні економічні проекти.

Водночас, низка вірменських парламентаріїв вважають, що слова Нікола Пашиняна про ОДКБ не є правовою оцінкою. Зокрема, такої думки дотримується голова парламентської комісії із зовнішніх відносин Саркіс Ханданян.

“Заява прем’єр-міністра означає те, що є на даному етапі у відносинах із ОДКБ. А є те, що у відносинах Вірменії та ОДКБ немає жодного прогресу, і Вірменія останнім часом не бере участі у роботі ОДКБ. Враховуючи озвучену нами неодноразово позицію про діяльність чи бездіяльність ОДКБ, заява прем’єр-міністра є конкретною фіксацією ситуації, а саме на цьому етапі відносини з ОДКБ заморожені. Чи підуть за цим дії чи ні, покаже час. Це політична оцінка. Це форма коментування існуючої ситуації”, — сказав Саркіс Ханданян у коментарі представникам ЗМІ.

Читайте також: Москва втрачає союзників: Вірменія все більше відвертається від Росії (ВІДЕО)

Тим часом у Росії відреагували на заяву Миколи Пашиняна. Зокрема, Кремль планує з’ясувати у Вірменії подробиці її заяви про можливе призупинення участі в ОДКБ.

“Якихось офіційних дій у зв’язку з цим вірменська сторона не робила. Ми маємо на увазі вступити в контакт із нашими колегами та прояснити значення цих заяв. Сподіватимемося, що наші вірменські друзі роз’яснять нам усе”, — сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Думки експертів

Чому Вірменія виходить із ОДКБ. Як вихід із цієї організації позначиться на відносинах Єревана з Москвою. Чим загрожує для Вірменії заморожування членства в ОДКБ. На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:

  • Дмитро Левусь, політолог, директор Центру громадських досліджень “Український меридіан”;
  • Єгор Куроптєв, директор фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі;
  • Гела Васадзе, політолог.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Вихід Вірменії з ОДКБ – це ослаблення позицій РФ на Кавказі

— Ця ситуація говорить про те, що вісь зла не є прикладом для наслідування. І для Вірменії це абсолютно очевидно, бо були цілком конкретні заяви вірменських чиновників про те, що, по-перше, Росія та ОДКБ не виконують своєї функції, тобто не захищають цю країну.

Другий момент — російські війська, що знаходяться на території Вірменії, та російські прикордонники, які незаконно перебувають на території аеропорту в Єревані, втручаються у внутрішні справи країни та займаються викраденням громадян Росії, які опинилися на території Вірменії, тобто поводяться неадекватно.

Тому участь Вірменії в ОДКБ, м’яко кажучи, є спірною. Це, до речі, не перший крок. Вже були такі демарші з боку Вірменії.

Щодо того, про що говорить Пєсков, то, швидше за все, справді не проходили жодні документи про заморожування. Але після того, що вже тепер звучить практично на офіційному рівні, загалом, і не обов’язково, щоб були такі документи.

Часто у міжнародній практиці якраз у таких організаціях оборонного характеру навіть заяви лідерів країн мають значно більшу вагу. Як, наприклад, свого часу Франція припинила брати участь у військовій організації НАТО. Отже, очевидно, що це однозначне ослаблення позицій РФ на Південному Кавказі.

ЄГОР КУРОПТЄВ: У Вірменії дуже посилилися антиросійські настрої

— Зміни у відносинах між Москвою та Єреваном почалися ще після карабахської війни, коли Вірменія вперше масштабно зрозуміла, що її кинули. Це було зрозуміло й раніше, і було зрозуміло, що Росія та ОДКБ жодних гарантій безпеки чи серйозної підтримки Вірменії не нададуть.

Але у вересні 2023 року, коли Азербайджан проводив свою операцію, фактично закриваючи питання Нагірного Карабаху, Росія та ОДКБ нічого не робили.

Були зіткнення на кордоні самої Вірменії, настрої в вірменському суспільстві дуже розжарилися. Вони були такими й раніше, але вони дуже піднялися. Посилилися антикремлівські настрої. Були великі акції протесту проти РФ проти Кремля біля російського посольства в Єревані.

Загалом можна говорити про те, що у вірменського суспільства є запит на те, щоб уникати впливу Росії. Дуже багато питань щодо ОДКБ, яка не існувала ніколи. Це просто кремлівська пропагандистська парасолька. Усі країни, які туди входять, жодної безпеки від Росії, жодної підтримки ніколи не чекали.

Усі бачать путінські карти, які він періодично дістає, де скрізь Росія, і всіх треба захопити. Усі країни ОДКБ чудово розуміють, з ким мають справу, що це країна диктатури, що це терористичний режим.

Але є географічні та економічні реальності. І всі країни навколо РФ завжди знаходяться у вигляді заручників Кремля, бо країна величезна, 140-мільйонна. Держави навколо, переважно, набагато менше, і вони не мають ні військових, ні політичних можливостей якось протистояти тиску з боку Кремля.

У плані економіки зараз і Вірменія, і Грузія, і решта всіх країн дуже залежить від Росії, від торгівлі з Москвою, від грошей, які йдуть з Росії у вигляді переказів. Це, наприклад, величезна частина економіки і Грузії, і Вірменії.

Тому можливостей у інших країн стати суверенними незалежними державами, зокрема у Вірменії, крім вийти з-під впливу Кремля, не існує. Це факт, що тепер уже озвучується і на рівні прем’єр-міністра.

Звичайно, це відбувається тому, що Україна продовжує оборонятися, а російська армія нікуди не рухається. Але чи приведе це до реального виходу чи реальних дій Вірменії — велике питання. Тому що все спирається на те, що можна чинити економічний та політичний тиск. Нагадаю, у Вірменії стоїть 102 російська база, вона нікуди не поділася. Спецполк стоїть, що теж нікуди не подівся.

Тому є бажання, є наміри, є риторика. Дій поки немає, тому що, я думаю, влада бояться можливих контрзаходів, які може вжити Кремль, якщо будуть реальні дії.

ГЕЛА ВАСАДЗЕ: ОДКБ для Вірменії є стримуючим механізмом

— З юридичного погляду такого механізму, як заморожування, ОДКБ не передбачає. Насправді це політична заява, і зрозуміло, чому вона зроблена.

Вірменія протягом 30 років була повністю зав’язана на Росію і сектор оборонної безпеки був повністю зав’язаний на РФ. Там були постачання виключно російського озброєння.

Окрім іншого, економіка Вірменії була повністю інтегрована в російську економіку. Ну і головним ринком для Вірменії був і залишається, як і раніше, ринок ЄЕС — Євразійського економічного співтовариства.

Зрозуміло, що так просто із цієї ситуації не вийти. Після 2018 року і не тільки були спроби Єревана відійти. Наприклад, Вірменія має договір про партнерство та співпрацю з Європейським Союзом.

Але практично всю зовнішньополітичну активність Вірменії обмежують дві інституції, в яких вона знаходиться: це ОДКБ і Європейська економічна спільнота. ОДКБ обмежує військово-технічні можливості Вірменії для співробітництва із Росією. А ЄЕС відповідно обмежує економічні можливості.

Що означає сьогодні заморожування в ОДКБ? Йдеться про те, щоб членство в ОДКБ не заважало розвивати військово-технічну співпрацю та отримувати необхідне для Вірменії озброєння. Тому що ми знаємо, що Вірменія зазнала досить серйозної поразки у 2020 році, і практично військовий потенціал Вірменії, який був заснований на російській зброї, був якщо не обнулений, то дуже серйозно скорочений.

Але після 2022 року Росія просто не має можливості постачати Вірменії зброю. У Москві все це чудово розуміють. Інша річ, що у Кремлі вимагають лояльності, а ця лояльність існує рівно доти, доки незрозуміло, в якому стані буде Росія через війну з Україною, і які наслідки будуть для Росії.

Якщо Росія буде повністю у розібраному стані, буде легше піти. Якщо Росія збереже ресурси, тоді це розтягнеться багато років.

Але вже сьогодні ОДКБ є механізмом стримування для військово-технічного співробітництва. А воно є і з Францією, і Індією. Тобто дуже багато країн, як на Заході, так і на сході, готові надати Вірменії військово-технічну допомогу.

І тому заморожується членство в ОДКБ, щоб це не було гальмом для відновлення Вірменії свого військового потенціалу.

Читайте також: Вірменія дистанціюється від Росії і посилено та прискорено озброюється, — військово-політичний оглядач

Прямий ефір