За 10 місяців війни українці не раз демонстрували свою силу і стійкість на полі бою і в тилу. Від першого дня повномасштабного вторгнення Росії дали зрозуміти агресору, що Україну не зломити. Доказом цьому стали й символи, народжені війною. Про багатьох уже добре знають далеко за межами України, повідомляє FREEДОМ.
24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабного вторгнення Росії до України, український гарнізон, що ніс службу на острові Зміїний у Чорному морі, отримав вимогу від екіпажу російського крейсера “Москва” скласти зброю. З відповіддю українські морпіхи зволікати не стали. Фраза “Російський військовий корабель, іди на х*й” одразу стала символом стійкості українського народу. Уже 12 квітня “Укрпошта” випустила марку з написом “Російський військовий корабель, іди…!” із зображенням потопаючого крейсера. Щоб придбати її, люди були готові стояти по кілька годин у черзі, навіть попри сирени повітряної тривоги.
“Дуже ввічлива черга. Бачите? Люди спокійно стоять, чекають. Ми сьогодні спробуємо, щоб усі вони отримали марки. Бачите, спеціально для запуску марки у нас така чудова гарна погода”, — сказав генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський.
А за два дні російський крейсер — флагман Чорноморського флоту “Москва” таки пішов заданим курсом.
Теж у перший день повномасштабної війни жителі Гостомеля Київської області знімали, як над містом пролітали 20 бойових російських вертольотів. Унаслідок повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель під Києвом було знищено найбільший і найпотужніший у світі транспортний реактивний літак — Ан-225 “Мрія” розробки київського конструкторського бюро імені Антонова. У Росії вважали, що, знищивши “Мрію”, зламають можливості української авіації. Але реакція українців була моментальною — “Мрію знищити неможливо”. І літак “Мрія” став ще одним символом незламності українського народу. Його теж зобразили на лімітованій серії поштових марок. А сестри з Кривого Рогу Ольга та Юлія Ткач створили мультфільм про відродження Ан-225 “Мрія”. Тим часом авіаконструктори вже пообіцяли повернути літак в українське небо.
“Від цього екземпляра можна буде взяти окремі частини для створення другого”, — повідомив пілот АН-225 “Мрія” Дмитро Антонов.
А весь світ облетіла світлина, знята в Бородянці Київської області, на якій — кухонна шафка, а зверху керамічний півник на стіні зруйнованого авіаударом російських військ житлового будинку. Тендітна фігурка вціліла після атаки. Тоді як десятки мешканців будинку загинули в його підвалі, ховаючись від обстрілів. Після деокупації Київської області шафку і фігурку передали до музею.
“Півень зі знаменитою шафою перебувають у надійних руках, у руках музейників. Відбуваються якраз процеси музеєфікації. Напевно, всі знають історію не тільки в Україні, а й у світі, про цей символ стійкості українців”, — сказав директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
Найвідоміший собака-сапер в Україні — пес Патрон. З ним фотографуються світові політики, йому вручав нагороду особисто президент України в присутності прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо. А Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) уперше в історії нагородив Патрона статусом “Пес доброї волі”.
“Що більше зброї у нас, то менше у нашого ворога часу мінувати нашу територію. Сапери України вдячні за увагу до нашого талісмана Патрона. Ми раді, що його відвага заряджає весь світ бути відважними також”, — прокоментував керівник групи піротехнічних робіт ДСНС України у Чернігівській області Михайло Ільєв.
Головний символ стійкості українців — металургійний комбінат “Азовсталь” у Маріуполі Донецької області. Його територія в перші місяці війни стала основним місцем українського опору. Російські війська, оточивши завод, 82 дні щогодини атакували і руйнували 11 кв. км території. Але ні погрози, ні постійні бомбардування, ні облога не зламали волю українців, які захищали його. Тепер саме слово “Азовсталь” перетворилося на символ незламності, мужності та сили духу всього українського народу.
Читайте також: Україна відновлює “Мрію”: що відомо про будівництво Ан-225 (ВІДЕО)