“Купити” Гагаузію, розхитати ситуацію”: як проросійський блок Молдови загрожує її європейському вектору (ВІДЕО)

Прапори Молдови та Європейського Союзу. Фото: gettyimages.com

Конституційний суд Молдови 16 квітня схвалив проведення референдуму про вступ країни до Європейського Союзу. Запит на це подала партія влади “Дія і солідарність”. У документі вказана дата — 20 жовтня, проте точну дату референдуму ще має затвердити парламент, повідомляє FREEДОМ.

Як показують результати опитування від компанії IMAS, 56% респондентів виступають за проєвропейський курс країни, 28% висловилися проти. Варто зазначити, що проєвропейські партії користуються меншою підтримкою, ніж сама ідея євроінтеграції. Так, згідно з опитуванням Watchdog, проєвропейські партії підтримують трохи менше 38% опитаних. Експерти пояснюють такий розрив тим, що “ідея” завжди вища й чесніша, ніж “її реалізатор”.

“Наприклад, PSDE — ця партія завжди виступала за європейську інтеграцію. Але зараз ця партія асоціюється з [олігархом-втікачем Володимиром] Плахотнюком [і це впливає на її рейтинг]. Коли люди судять про партію, вони судять і за програмою, і за людьми. Тому рейтинг партії не може бути вищим, ніж рейтинг ідеї”, — сказала докторка політичних наук Анжела Колацкі в коментарі виданню NewsMaker.

У той час як проєвропейські партії намагаються консолідуватися, проросійські сили піднімають голову. 21 квітня в Москві низка молдавських політиків оголосила про створення блоку “Перемога”. Очолив його кримінально переслідуваний у Молдові олігарх Ілан Шор, а башкан Гагаузії Євгенія Гуцул стала виконавчим секретарем політради. Блок “Перемога” ставить за мету прийти до влади на осінніх президентських виборах та в такий спосіб зірвати запланований процес вступу країни до Європейського Союзу. Попри це, головним представникам блоку Ілану Шору та Євгенії Гуцул балотуватися не дозволяє закон.

“У них немає, ну, може бути, не дуже вдалий вислів, такого козирного кандидата, який би мав великі шанси на перемогу. Поки що проглядається три кандидати. Двох Шор не хотів би підтримувати — це експрезидент Ігор Додон, колишній прем’єр-міністр Іон Кіку, але він теж противник Шора. Ну, і третя на сьогодні — Ірина Влах, колишній башкан Гагаузії, яка, на мій погляд, у пріоритеті. Вони не знайшли ще більш солідного відомого кандидата, а вона все ж таки відома, вона двічі обиралася башканом Гагаузії, була членом уряду, тобто її в Молдові знають”, — сказав доктор історії, директор Інституту ефективної політики Віталій Андрієвський.

Як стверджують експерти, крім опозиції Кремль робить ставку на розхитування ситуації в Молдові через автономний регіон Гагаузію. 19 квітня на народних зборах влада регіону виступила проти запропонованих у Кишиневі судових реформ та зажадала підвищення статусу російської мови в країні. Глава уряду Молдови Дорін Речан заявив, що судова влада країни викорінить злочинні елементи, які керують Гагаузією.

“Гагаузія зараз — мета №1. І зараз вони ведуть справу до того, щоб поставити питання, щоб під будь-яким приводом зібрати щось на кшталт скликання депутатів усіх рівнів й проголосувати за вихід Гагаузії зі складу Молдови. Туди засилаються дуже великі гроші, там досягнуто згоди, що через Росію фінансуватимуться бюджетники, пенсіонери, тобто, по суті справи, Росія хоче купити Гагаузію”, — сказав Андрієвський.

У звіті Інституту вивчення війни наголошується, що, використовуючи звернення гагаузів, Кремль може звинуватити Молдову нібито в дискримінації російськомовних та за необхідності виправдати можливу майбутню російську агресію щодо Молдови.

Читайте також: Кремль намагається зірвати вибори в Молдові та референдум щодо європейського курсу країни — деталі від молдовського депутата

Прямий ефір