З перших днів повномасштабного вторгнення Росії українські історики, краєзнавці, бібліотекарі та музейні працівники намагаються зберегти артефакти та твори національного мистецтва. Багато що з них відвозять подалі від зон бойових дій. Пам’ятники ж архітектури та об’єкти культурної спадщини перенести неможливо, повідомляє UA.
Такі об’єкти закривають від можливих ракетних ударів. В Одесі пам’ятник дюку де Рішельє обклали мішками з піском, у Львові вітражі собору закрили металевими листами. Масованим обстрілом російська армія вже знищила або пошкодила близько 400 будинків культури, бібліотек, театрів, храмів, музеїв.
У Маріуполі (Донецька обл.) російські військові спалили усі книги з бібліотеки храму Петра Могили. Як повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, деякі унікальні україномовні екземпляри втрачені назавжди. Храм Петра Могили внесений до Книги рекордів України за найбільший петриківський розпис. За даними Андрющенка, росіяни готуються або знести саму церкву, або переформатувати її під канони РПЦ.
“Після візиту московських агентів ФСБ у рясах стало відомо, що у храмі УПЦ Петра Могили за наведенням та за сприяння попів РПЦ у Маріуполі було вилучено та спалено на подвір’ї храму всю велику бібліотеку, зібрану волонтерами та благодійниками”, — повідомив радник Мариупольського міського голови Петро Андрющенко у Telegram.
Крім цього, на Донеччині в результаті обстрілу було знищено один із об’єктів Святогірської лаври. Після попадання сюди снаряда армії РФ згорів ущент старовинний Всехсвятський скит. Він був побудований понад 150 років тому.
“Двічі потрапила під обстріл Росії Святогірська лавра. Одна з трьох українських лавр, яка є однією із духовних святинь України та всього православного світу”, — коментує громадський діяч Микола Томенко.
Від регулярних обстрілів та ракетних ударів РФ по території України найбільше постраждали саме релігійні будівлі: 144 пошкоджені або знищені повністю. Експерти вважають, що російські війська навмисно знищують об’єкти культурної спадщини України.
“Я вважаю, що необхідно розглядати ці дії Росії в контексті загального геноциду України та українців. Тому що є велика кількість інформації про те, що російські війська чинять ці дії для того, щоб знищити культурну спадщину України”, — зазначає доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Захар Тропін.
Найбільше подібних злочинів зафіксовано на сьогодні у Харківській області — 97, з них 80 — у Харкові та на його околицях.
Одним із знакових військових злочинів росіян є знищення Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди в селі Сковородинівка Богодухівського району Харківської області. У цьому будинку український філософ провів останні роки життя.
“Всю ніч чергував у музеї мій син. Почуття не передати. Біль за сина, біль за музей. Все одразу змішалося”, — згадує директорка музею Григорія Сковороди Наталія Міцай.
Цього року виповнюється 300 років від дня народження філософа.
“Цього року весь світ вшановує нашого мудрого філософа Григорія Савича Сковороду. 300 років. І в трисотліття, коли весь світ відзначає цей ювілей, снаряд влучив саме у меморіальний будинок Сковороди”, — наголошує Микола Томенко.
Станом на 24 червня Міністерство культури та інформаційної політики України зафіксувало 396 випадків злочинів росіян проти української культурної спадщини. Руйнування об’єктів культурної спадщини згідно з Гаазькою конвенцією 1954 року вважається військовим злочином.
“Росіяни на нашій землі знищують все, що українці створювали століттями. Вороги вбивають наших дітей, дорослих, літніх людей як військових, так і цивільних. Злочинці намагаються стерти з землі ідентичність і культуру всього народу. Ми продовжуємо фіксувати злочини росіян і привертати увагу світового спільноти, щоб цю країну було покарано та усунуто від участі в культурному та інформаційному житті цивілізованого світу”, — коментує міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
За даними Мінкульту України, повністю зруйновано дев’ять об’єктів культурної спадщини у Донецькій, Київській, Сумській та Чернігівській областях. Стан ще 25-ти через постійні обстріли залишається невідомим. Поки триває повномасштабна війна, доля об’єктів культурної спадщини залишається під загрозою на всій території України.
Читайте також:
Росія вдарила по ТРЦ в Кременчуку. Є жертви