Кулеба вирушив до Африки на тлі загострення продовольчої кризи — перші подробиці (ВІДЕО)

Дмитро Кулеба та президент Екваторіальної Гвінеї Теодор Обіанг Нгуєма Мбасого. Фото: mfa.gov.ua

З виходом Росії із зернової угоди постала серйозна загроза загострення глобальної продовольчої кризи, яку особливо гостро відчувають на Африканському континенті. На цьому фоні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розпочав своє третє турне країнами Африки, повідомляє FREEДОМ.

Сільське господарство Східної Африки зазнало посухи. А такі країни континенту як Сомалі, Кенія, Ефіопія, Південний Судан і Нігерія повністю залежать від імпорту зерна. Один з найбільших імпортерів української агропродукції — Єгипет. Вихід Росії із зернової угоди погіршить ситуацію в цих країнах.

“Це значно ускладнить нашу здатність годувати голодних людей. У регіоні вже налічується 80 млн осіб, які страждають на гостру нестачу продовольства. На це впливає цілий комплекс чинників. Це конфлікт, це клімат, це економічні потрясіння та, звичайно ж, COVID. Це призупинення ініціативи лише посилить і так страшну ситуацію”, — прогнозує директор Всесвітньої продовольчої програми ООН у Східній Африці Майкл Данфорд.

Росія не лише оголосила про вихід із зернової угоди, а й розпочала масові обстріли українських зерносховищ та портової інфраструктури. У порту “Чорноморськ” Одеської області через обстріл росіян 18 та 19 липня було знищено 60 тис. т українського зерна. 24 липня внаслідок нічної атаки російської армії пошкоджено чотири зернові ангари в Одеській області.

Після російського обстрілу українських зерносховищ Дмитро Кулеба закликав країни Азії та Африки разом відповісти на тероризм Росії.

“Росія вночі завдала удару по черговому українському зерносховищу. Вона намагається досягти поступок, утримуючи в заручниках 400 млн осіб. Я закликаю всі країни, особливо ті в Африці та Азії, які найбільше постраждали через зростання цін на продовольство, дати єдину глобальну відповідь на продовольчий тероризм”, — закликав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Twitter.

Турне країнами Африки міністр закордонних справ України розпочав з візиту до Екваторіальної Гвінеї. Глава української дипломатії зустрівся з президентом країни, президентом Палати депутатів та головою Сенату парламенту, а також провів переговори з міністром закордонних справ Екваторіальної Гвінеї. Двостороння співпраця, формула миру президента Зеленського та продовольча безпека в Африці — головні теми переговорів.

“Дуже успішним був перший візит Кулеби восени минулого року. Але його частково перервали через російські обстріли. Весною був інший візит — досить успішний: Східна Африка, зокрема, успішний візит до Ефіопії, де Кулеба зустрівся із президентом Ефіопії. Це вагомий чинник для багатьох африканських держав”, — коментує керівник дослідницьких програм недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.

За даними Міністерства закордонних справ Німеччини, від гострого голоду нині потерпає близько 350 млн людей у світі.

“Ціни на міжнародних ринках вже зросли на 5-10%. Для країн Східної Африки, які закуповували зерно в України, меншою мірою — у Росії це критична ситуація. Чи зможуть вони забезпечити той рівень продовольства і чи зможуть прогодувати себе? Це загрожує внутрішньою нестабільністю, це загрожує якщо не революціями, то масовими бунтами. Ні до чого хорошого це не призведе”, — каже Юрій Олійник.

Союзники України різко засудили нові російські удари по українській цивільній інфраструктурі, а також загрозу Москви для чорноморського судноплавства. Ситуацію з транспортуванням українського зерна через Чорне море обговорять на засіданні Ради Україна — НАТО.

Читайте також: Росія спробує зайти на ринки України в Африці, — Непран про блокування “зернового коридору”

Нагадаємо, у Раді національної безпеки та оборони (РНБО) України повідомили про переговори щодо експорту зерна. За словами секретаря РНБО Олексія Данилова, зацікавленість у продовженні дії “зернового коридору” виявляють Туреччина, Китай та інші держави. Вивіз українського зерна Чорним морем обговорить і Рада Україна — НАТО на терміновому засіданні 26 липня. Захід скликав генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг на прохання президента України Володимира Зеленського.

Читайте також: Усі країни Африканського континенту однаково схильні до криз — наслідків російської агресії проти України, — посол

Прямий ефір