Куди котиться економіка Росії — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

На російському валютному ринку майже немає іноземних інвесторів: зараз показник на рівні середини 1990-х років, повідомляє FREEДОМ.

“Після подій минулого року валютний ринок кардинально перебудувався. По-перше, змінилася валютна структура: до 2022 року у валютній секції Мосбіржі обороти були вдвічі-втричі вищими, ніж зараз, а по-друге, 80-90% ринку припадало на долари і євро. Зараз третина — це долари, 10% — євро, третину займає юань, залишки — різні валюти. Відхід від долара та євро в розрахунках й скорочення частки твердої валюти — самостійний фактор ослаблення рубля”, — повідомив колишній міністр фінансів Росії Михайло Задорнов у колонці для “РБК-Росія”.

Від російської валюти відмовляються не тільки західні оборонні та енергетичні підприємства й фінансові організації. Операції з російським рублем припинили найбільші у світі криптобіржі: спочатку Binance, а за нею й OKX.

“Торгівля російським рублем більше не доступна на P2P платформі OKX. Користувачам із Росії, як і раніше, доступна можливість торгівлі іншими валютами”, — ідеться в повідомленні біржі OKX у Telegram.

Росія фактично відрізана від західного капіталу завдяки санкціям, пов’язаним з імпортом військових товарів, а пізніше — і подвійного призначення. Ринок став менш ліквідним, тобто операцій проводять менше, а активи на гроші міняти складніше. Ба більше, разом з іноземними інвесторами, а отже, грошима, РФ залишають технології.

“Треба тут ще розглядати не тільки безпосередньо фінансове питання, ці компанії забирають технології, ці компанії забирають бізнес-моделі, ці компанії забирають постачання дуже потрібної сировини, яка не виробляється в Росії. Відповідно, ці компанії технологічно зубожіють Росію, тому навіть якщо потім вони викуповують або забирають ці мережі, істотно погіршується якість продукції й погіршується асортимент”, — сказав економічний експерт Ілля Несходовський.

В умовах, коли долари та євро з-за кордону практично не надходять, а видатки зростають — передусім на продовження війни проти України — у російському бюджеті збільшується і без того величезний дефіцит.

“Дефіцит державного бюджету без можливості його фінансувати, тому що знову ж таки вони відрізані від зовнішнього ринку запозичення капіталу, та й внутрішній бізнес не дуже хотів би фінансувати цей дефіцит, незмінно призводить до одного: з одного боку, необхідно вмикати друкарський верстат й розкручувати інфляцію, сподіваючись, що це може тобі допомогти, але це має зворотний бік”, — сказав радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Зворотний бік, за словами Устенка, полягає в тому, що інфляція розкручується неконтрольовано. Центробанк не в змозі кардинально змінити ситуацію. Рубль дешевшає — з початку року падіння становило приблизно 40%, а росіяни за свої пенсії та зарплати можуть купити все менше, насамперед імпортних товарів.

Читайте також: Західні компанії активніше йдуть із Росії — Кремль намагається перешкодити (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше доктор економічних наук Василь Фурман зазначив, що санкції проти Російської Федерації серйозно скоротили її економічні та політичні можливості. Загалом, країна-агресор стає низькотехнологічною, адже російський промисловий потенціал теж скоротився.

Прямий ефір