Криза “Газпрому”: РФ втрачає великі контракти та прибуток через війну проти України (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Російський “Газпром” у найближчі 10 років не зможе відновити обсяги продажів газу, втрачені внаслідок повномасштабного вторгнення в Україну та введених санкцій. Єдиний вихід для Москви зараз — експорт газу в Китай. Але в Піднебесній хочуть купувати газ вигідно і вже зажадали від “Газпрому” продавати газ за внутрішньоросійськими цінами, повідомляє Financial Times з посиланням на власні джерела, інформує FREEДОМ.

Експорт газу в Європу до 2035 року становитиме в середньому 50-75 млрд кубометрів на рік. Цей показник ледь сягає третини довоєнного рівня продажів. Про це йдеться у звіті на замовлення “Газпрому”. Компанія регулярно замовляє дослідження, щоб отримати від Кремля преференції та додаткове фінансування. 2023 рік “Газпром” закінчив із рекордним збитком у 629 млрд руб. (7 млрд дол.). Це сталося після того, як країни Заходу значно скоротили закупівлі російського газу.

“Європа вийшла з великими запасами газу з опалювального сезону, зима виявилася теплою. Як результат — немає тиску на ринку природного газу. Усі намагаються знайти альтернативні джерела в спокійному режимі, розуміючи, що і запаси газу сьогодні досить серйозні в європейських сховищах. Країни знайдуть альтернативні джерела постачання. Більшою мірою це буде LNG (природний скраплений газ) і нові транспортні коридори. Також нарощують постачання традиційні постачальники”, — сказав глава Київського офісу Секретаріату Енергетичної спільноти Олексій Оржель.

Найсерйознішою кризою в історії “Газпрому” вважають 1998 рік, коли ціни на акції компанії знизилися більше, ніж у вісім разів. Відтоді компанія пережила ще два суттєвих падіння: у кризу 2008 року та в першу хвилю санкцій 2014 року. Але, як стверджують аналітики, після рекордних збитків 2023 року російська газова галузь може і не оговтатися.

“Місяці три-чотири тому, коли були вказівки від Єврокомісії про те, що ті країни, які енергетично залежні від Росії, повинні знайти альтернативні джерела. Тому об’єктивна реальність така, що транзиту не буде”, — додав Оржель.

У “Газпромі” сподіваються, що новий трубопровід до Китаю “Сила Сибіру — 2” допоможе заповнити втрачені обсяги експорту в Європу. Однак, зазначає Financial Times, його потужність становитиме лише 50 млрд кубометрів на рік, а ціни на газ у Китаї набагато нижчі за європейські.

“Відомо, що ціна постачання російського газу до Китаю сьогодні ледь досягла 300 дол. за тисячу кубометрів. Водночас останні п’ять років вона була значно нижчою за це. 10 років тому, коли було підписано китайський контракт із “Газпромом”, рівень ціни, що згадувався як такий, що гарантує хоча б мінімальний прибуток, був у багато разів вищим за реальну ціну, за якою “Газпром” постачав газ. Це означає, що всі останні роки “Газпром” фактично продає газ Китаю собі у збиток”, — пояснив російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.

“Газпром” може спробувати розширити перелік експортованих продуктів, вважає фахівець Московського інституту енергетики та фінансів Олексій Бєлогор’єв. У коментарі агентству Reuters він повідомив, що для відновлення рентабельності компанія може спробувати продавати аміак, метанол та інші продукти газопереробки. Але такі методи не здатні серйозно вплинути на збільшення прибутку монополіста.

https://www.youtube.com/watch?v=YRCaTFtjVDw&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Повна відмова від імпорту газу — до 2027 року: Європа обмежує споживання енергоресурсів РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір