Дронові удари по російських нафтопереробних заводах (НПЗ) завдали істотної шкоди економіці РФ. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
“Давайте загальну картину намалюємо. Отже, загалом видобуток нафти в Росії становив у 2023 році 527 млн тонн, переробка — 270 млн тонн, експорт нафти — 240, експорт нафтопродуктів — 140 млн тонн. При тому, що бензину виробляється в Росії 42 млн тонн, а внутрішнє споживання — 36, дизпалива виробляється 84, споживання — 39. Тобто ми бачимо, що дуже невеликий запас у Росії саме по бензину. Тому, в принципі, якщо брати дизпаливо, то у них ще достатньо й для посівної, й для армії. Але поступово, у міру того, як атаки українських дронів по російських НПЗ триватимуть, я думаю, що такі можливості у Росії постачати на внутрішній ринок і для армії, і для цивільних цілей будуть поступово скорочуватися”, — сказав він.
Омельченко зазначив, що такий дефіцит з’явиться не відразу.
“За моїми підрахунками, треба пошкодити десь близько 40-50 установок ректифікації, тобто первинної переробки… Якщо все продовжуватиметься в тому самому темпі, як і зараз, то для цього знадобиться десь 4-5 місяців, коли справді російський ринок нафтопродуктів та нафтоперероблення в Росії опиниться в абсолютно критичній ситуації”, — прогнозує експерт.
Він нагадав, що РФ змушена була ввести обмеження на експорт бензину, частково — дизпалива, у зв’язку з чим зменшується валютна виручка. Для внутрішнього ринку поки що великих проблем немає, оскільки для нафтопереробки Росії завдано недостатньої шкоди.
“Крім того, Росія шукає різні способи, як мінімізувати ці втрати. Насамперед вона намагатиметься та намагається вже зараз збільшити замість експорту нафтопродуктів експорт нафти. Також, якщо ситуація дійде до критичної точки, то вона може більше нафтопродуктів постачати із заводів, які розташовані за зоною можливих ударів українських дронів по НПЗ — це Приуралля, Сибір й Зауралля. Але це значно ускладнить логістику та транспортні витрати. Крім того, вони можуть ще збільшити ліміт на постачання нафти на Білорусь і, відповідно, отримувати з Білорусі нафтопродукти. Тобто у них поки що ще є певний запас стійкості для ринку нафтопродуктів”, — сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова.
За його словами, на російських заправках ще не підвищилася ціна на паливо, є зростання тільки на гурті.
“Ситуація щодо підвищення цін на нафтопродукти вже не на гуртовому, а на роздрібному ринку серйозно вдарить по жителях Російської Федерації”, — вважає Омельченко.
Він переконаний, що Україна має можливості знищити цю основну бюджетоутворювальну галузь у Росії, тож країні-агресору час замислитися над припиненням війни та виведенням військ з окупованих українських територій.
Читайте також: Удари безпілотників по російських НПЗ спричиняють наслідки для армії РФ і цивільних — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, російському диктатору Володимиру Путіну не вдалося стримати ціни на бензин у РФ. Щоб компенсувати їх, державі довелося витратити 50 млрд дол.