Крим після визволення: ключові виклики для України назвала правозахисниця

У Криму. Фото: РБК

Україна вже має бути готовою до реінтеграції Криму, оскільки сам процес звільнення півострова, тобто період, коли туди заходять Збройні сили України, буде коротким. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявила керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.

Вона зазначила, що Україна має бути готова до різних сценаріїв того, що зробить РФ перед виходом із півострова. Зокрема, гостя ефіру не виключила так званого інфраструктурного знищення Криму, а також вивезення всіх політв’язнів для подальшого шантажу України.

“Росіяни, йдучи, можуть знищити абсолютно все. Ми, наприклад, бачили, що вони вивозять культурні цінності, вони робили це раніше, зараз ця тенденція триває. Вони можуть вивезти всіх людей, які є політичними в’язнями, в’язнями Кремля. І тоді це є велика проблема”, — говорить Скрипник.

Ключовим же викликом для України керівниця “Кримської правозахисної групи” називає підходи до колабораціонізму, насамперед на законодавчому рівні.

“Це великий виклик для нашої держави. З одного боку, ми розуміємо, що ми маємо переслідувати всіх людей, які сприяли окупації та допомагали окупантам. З іншого боку, люди перебувають уже майже 10 років під окупацією, і є різні форми примусу до різних видів діяльності”, — пояснює гостя ефіру.

Ще одне питання, яке, на її думку, має бути опрацьованим до звільнення Криму — подолання наслідків агресивної російської пропаганди. На півострів українська влада має прийти із відповідною чіткою програмою.

“Це справді виклик і дуже комплексна проблема. Відновити лише українське телебачення, українське радіо недостатньо для того, щоб подолати ці наслідки”, — коментує Скрипник.

Правозахисниця відзначила як позитив кроки української влади щодо створення та підготовки кадрового резерву — чиновників, які повертатимуть півострів до нормального життя. Цей кадровий резерв також має бути сформований до звільнення.

Скрипник, крім того, додала, що гостро постануть питання безпеки, зокрема розмінування.

“Питань величезний спектр, більша частина з них точно має розв’язуватися зараз”, — наголосила керівниця “Кримської правозахисної групи”.

За її словами, тема реінтеграції Криму буде ключовою на черговому саміті Кримської платформи, який відбудеться у серпні.

“Тема реінтеграції — це запит як самої України: що буде нашим майбутнім, що ми робитимемо, але також наші партнери запитують і хочуть розуміти, чи має Україна чіткий план після звільнення Криму. І одна з ключових тем цього саміту якраз стосуватиметься реінтеграції”, — зауважила Ольга Скрипник.

Читайте також: Перед Кримом буде оперативна пауза: сценарії визволення півострова прокоментував військовий експерт

Прямий ефір