Громадяни Російської Федерації, що тікають від путінської мобілізації, створили багатокілометрові пробки на російсько-грузинському кордоні. Зокрема черга на пункті пропуску Верхній Ларс розтягнулася на десятки кілометрів. Люди по кілька днів ночують у машинах, намагаються перетнути кордон пішки, на велосипеді або купити собі проїзд в обхід блокпостів.
Поки грузинський уряд не закрив кордон для втікачів, ставлення до них почали активно висловлювати грузини. Вони нагадали росіянам, що 20% Грузії окуповано Росією.
Яка ситуація на кордоні Грузії та Росії? Що думають самі грузини щодо напливу росіян? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- депутат парламенту Грузії, представник “Єдиного національного руху” Нона Мамулашвілі
- мешканка Абхазії, лейтенант медичної служби Белла Метревелі
- громадський діяч Нана Небієрідзе
Нонна Мамулашвілі: Це бидло, яке хоче принести своє безкультур’я на територію Грузії
За сьогоднішніми даними, близько 15 кілометрів машин уже стоїть на кордоні Грузії. Це продовжується протягом кількох днів з моменту оголошення мобілізації. Так звана велика російська армія біжить у країни, де вже створила страшне, окупувала територію. А зараз хоче знайти тут притулок, бо, на жаль, у громадян РФ не вистачає мужності, щоб протестувати та змінювати режим у себе.
Потік росіян на територію Грузії досить великий. Для нас це дуже серйозна проблема.
Їдуть усі поспіль. Не думаю, що зараз там когось зупиняють та повертають назад. Люди на самокатах і велосипедах намагаються перейти кордон з Грузією, аби втекти з Росії. Таким чином, Росія продовжує окупувати територію Грузії.
Бувають моменти, коли громадян інших країн просять звільнити житло, щоб здавати вдвічі дорожче громадянам РФ. Студенти, які переїжджають до столиці, щоби продовжити тут навчання, вже не можуть абсолютно нічого знайти, бо ціни зашкалюють і це не зупиняється. У Тбілісі повний колапс: машини вже не можуть пересуватися.
На жаль, вони почуваються скрізь як у себе вдома та хочуть, щоб усі фактично пристосовувалися до того, що вони на нашій території.
У них [росіян] є чати, де вони розповідають один одному, як поводитися в Грузії. Кажуть, що треба поводитись нахабно і не боятися обурення грузинів поведінкою так званих біженців.
Ось ця маса, яка заходить на територію країни, вибачте за цей вислів, але це бидло, яке хоче принести своє безкультур’я на територію Грузії — жити так, як вони жили в країні. Справлятися із цим буде дуже важко. Сподіваюся, це не переросте у серйозні проблеми. А ми знаємо, чим це завжди закінчується. Завтра Путін може оголосити, що йому доведеться захищати громадян РФ на території Грузії.
Багато людей зараз виходять на вулиці: вони протестують із банерами, де висловлюються на тему того, що ми бачимо на території Грузії. Ми показуємо свої почуття — дуже негативні — у бік росіян.
Ми не хочемо жити з громадянами Російської Федерації, які замість того, щоб їм було соромно за свій уряд і замість того, щоб вони протестували проти того, що там відбувається, проти того, що їхній уряд творить на території України та Грузії, приходять сюди і хочуть почуватися господарями.
Нана Небієрідзе: Грузія не в змозі прийняти стільки біженців з РФ
30 років тому я була маленькою дитиною, але чудово пам’ятаю, що це таке. Через багато років ось цей солдат знову повертається з тим самим почерком, з тими самими манерами, у тій формі… Практично нічого не змінилося. Щодо громадян, які приїжджають сьогодні до Грузії з РФ: це люди, які тікають, навіть не знаючи куди. Вони не знають, що окуповано 20% цієї землі. Люди, які не знають, де їм жити, на що їм жити, де харчуватися і де діставати гроші для того, щоб існувати. Скажу більше скажу: я дуже часто зустрічаю на вулиці машини, що стоять, з російськими номерами, вони живуть у машинах.
Люди, які кинули все і кричали — Росія для росіян, ми за Путіна чомусь сьогодні сплять у центрі Тбілісі в машинах.
Найприкріше те, що Грузію завжди вважали за велику кухню: сюди можна приїхати, поїсти, випити, провести час. Ні, панове! Це країна зі своєю історією, зі своїми традиціями, зі своїми чудовими людьми, зі своєю мовою, зі своєю культурою… Я можу нескінченно говорити про це. Якщо ви приїжджаєте сюди, будь ласка, поводьтеся так, як личить грузинському народу. Грузія не в змозі прийняти стільки біженців із РФ.
Белла Метревелі: Грузинське суспільство не готове до війни
20% території Грузії окуповано. Ми вже давно кричимо про це, але світ нас не почув, на жаль. Не почув у 1993 році, коли ми залишали свої будинки в Абхазії, ні після осетинських боїв, ні 2008 року, ні 2014 року. Я думаю, що перемога України дасть поштовх усім народам, дасть поштовх до того, щоб окуповані території поступово почали звільнятися від “орків”.
Чесно, грузинське суспільство не готове до війни морально. Тому що ми абхазців та осетинців вважаємо своїми братами. І ми вважаємо, що ця війна завжди була між братами, і вона була неприпустимою. Ми — абхази, осетини, грузини — припустилися великої помилки, коли пішли на війну. Зараз Україна нам дає змогу, з великою жертвою, все виправити.
Україна — країна, яка пішла на таку жертву заради всіх окупованих територій.
Думаю, якось обійдемося без війни. І абхазці обов’язково додумаються, що Росія за 30 років нічого для них не зробила і вони будуть під її чоботом Росії. А Грузія — їхня рідна країна, їхні рідні тут.
Читайте також: Росіяни тікають від Путіна: як Грузія, Казахстан і Киргизстан приймають тих, хто ухиляється від мобілізації (ВІДЕО)