Крок до зняття міжнародної ізоляції: реакцію України на розмову Шольца з Путіним проаналізували експерти

Олаф Шольц в Китаї. Фото: gettyimages.com

Телефонний дзвінок канцлера Німеччини Олафа Шольца кремлівському диктатору Володимиру Путіну тільки допоможе Москві позбутися ізоляції у світі. Так прокоментував розмову, що відбулася, президент України Володимир Зеленський.

Путін і Шольц уперше за два роки розмовляли телефоном 15 листопада.

Критика в бік Шольца за розмову з Путіним

Телефонна розмова канцлера Німеччини з кремлівським диктатором відбулася після обрання у США нового президента Дональда Трампа — у так званий перехідний період, коли певно невідомо, яку позицію щодо війни Росії проти України займе нова адміністрація.

На думку президента України Володимира Зеленського, спілкування Шольца з Путіним може відкрити скриньку Пандори. Адже такі переговори вигідні виключно Кремлю. Тепер можуть бути й інші розмови, які нічим не завершаться.

“Це саме те, чого Путін давно хоче: йому вкрай важливо послабити його ізоляцію, ізоляцію Росії та вести звичайні переговори, які не будуть нічим завершуватися. Так, як він робив десятиліттями. Це давало можливість Росії нічого не змінювати у своїй політиці, нічого не робити по суті, і якраз це і призвело до цієї війни”, — заявив президент України.

Президент повідомив, що триває розробка плану внутрішньої стійкості України.

“Сьогодні — два фундаментальні пункти: фронт і людський капітал. Усе, що стосується нашого захисту. І все, що стосується наших людей — і військових, і цивільних, і дорослих, і дітей. Мета очевидна – це захист від російської агресії зараз і все, що ми маємо зробити для того, щоб не програти післявоєнний мир, щоб зберегти й зміцнити наш народ. І державу, і народ. Це обов’язково”, — наголосив глава держави.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон погодився з Володимиром Зеленським. Єдиний спосіб покласти край цій війні — масштабно і швидко зміцнити позиції України.

“Боюся, Володимир Зеленський абсолютно правий. Ми ризикуємо повернутися до жахливого франко-німецького “Нормандського формату”, який розглядав Росію та Україну як рівноправних співрозмовників у внутрішній сварці. Це ганебна зрада реальності — Путін розпочав злочинне і невиправдане вторгнення, тоді як Україна є абсолютно невинною стороною”, — написав прем’єр-міністр Великої Британії (2019-2022 рр.) Борис Джонсон у соцмережі Х.

Видання Deutsche Welle з посиланням на джерела в уряді повідомило, що бесіда Шольца з Путіним тривала близько години. Глава німецького уряду засудив агресивну війну Росії проти України та закликав диктатора покласти їй край і вивести війська.

“Олаф Шольц у розмові з Володимиром Путіним у п’ятницю рішуче засудив російські авіаудари по цивільній інфраструктурі в Україні. Крім того, канцлер ФРН попередив Путіна, що відправлення північнокорейських солдатів у Росію для участі в бойових діях проти України “призведе до серйозної ескалації та розширення конфлікту”, — з публікації DW.

Через два дні після розмови Шольца з Путіним рано вранці 17 листопада Росія випустила по мирних українських містах 120 ракет різного типу і 90 безпілотників.

“Метою російської армії були об’єкти енергетичної інфраструктури України. Це і є справжня відповідь Путіна всім, хто розмовляє з ним і відвідує його останнім часом. Росію потрібно примусити до миру, а не умиротворяти”, — написав у соцмережі Х міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

18 листопада Росія завдала ракетного удару по житловому району Одеси. Попередньо, було використано балістичну ракету “Іскандер”. Уже відомо про 10 загиблих, серед яких 7 поліціянтів, медик і двоє місцевих жителів. 39 осіб дістали поранення, серед них — четверо дітей.

А напередодні, ввечері 17 листопада російські окупанти завдали потужного удару по місту Суми. Імовірно, балістична ракета прилетіла в густонаселений мікрорайон міста, влучивши в 9-поверховий житловий будинок. Унаслідок обстрілу загинули 11 осіб, зокрема 9-річний хлопчик і 14-річна дівчинка. Понад 50 осіб дістали поранення.

Тим часом дзвінок Шольца став справжнім подарунком російським пропагандистам. Тепер вони розповідають росіянам, що західні лідери прагнуть відновити контакти з Путіним. І особливо підкреслюють, що Шольц сам звернувся з проханням про телефонну розмову, пише Der Spiegel.

“Те, що Путін пропонував під час розмови, націлене на капітуляцію України. У Кремлі знають, що Шольц навряд чи погодиться на такого роду переговори. Але там також знають, що Шольца чекають дострокові вибори, які можуть призвести до втрати крісла федерального канцлера у відомстві. У Москві його вважають “кульгавою качкою” — главою уряду, який нічого вже не вирішує”, — з публікації Der Spiegel.

Вчинки Олафа Шольца головним чином продиктовані внутрішньополітичними мотивами, пишуть німецькі ЗМІ. 23 лютого 2025 року мають відбутися дострокові вибори до Бундестагу. І вони можуть обернутися поразкою соціал-демократів. У такій ситуації дипломатичний успіх був би дуже корисний канцлеру, припускають аналітики. Ось тільки розраховувати на добру волю Путіна на шляху досягнення справедливого миру не доводиться.

Думки експертів

Чому на дзвінок канцлера Німеччини Олафа Шольца Путіну виникнула негативна реакція? Чому Україна проти подібних переговорів? Як Кремль і російська пропаганда можуть використовувати дзвінок Шольца Путіну? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Марія Мезенцева-Федоренко, голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи;
  • Ілля Пономарьов, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.), творець каналу “Утро Февраля”;
  • Ігор Попов, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Ігор Рейтерович, політолог.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Незрозуміло, чого Олаф Шольц хотів домогтися цим дзвінком

— Я не вірю, що після трьох років війни Росії проти України в Німеччині досі не існує якісної аналітики щодо ситуації у РФ. Вони не розуміють, що роблять, хоча, безумовно, мають право робити все, що вважають за потрібне. Тут ідеться про національну політику і національні інтереси. Канцлер Німеччини має право телефонувати кому завгодно і з будь-яких питань. Просто в цьому випадку це стосується України.

Про що мав сигналізувати дзвінок Путіну на тлі того, що він продовжує агресію і щодня обстрілює Україну ракетами? Путін просто сказав: “ми готові до переговорів, тільки нехай нам віддадуть усі землі та виконують, що ми скажемо”. Російський диктатор говорить про те, що потрібно прибрати суб’єктність і суверенність України. Він хоче, щоб наша територія перебувала під впливом РФ у повному обсязі. Ось що сказав Путін Олафу Шольцу.

Незрозуміло, чого європейський лідер намагався домогтися цим дзвінком. Про які переговори може йти мова, якщо Росія в них не зацікавлена? РФ можна примусити до переговорів тільки силою, про це президент Зеленський неодноразово говорив. Ба більше, він говорив конкретно, як це можна зробити.

Я не розумію, що мало статися після цього дзвінка. Тобто Путін мав би зупинити агресію, а у відповідь його не покарають? Путін так не думає, він повністю занулив міжнародне право і зібрав навколо себе держави, які зацікавлені в цьому зануленні. А зараз йому, виходить, зателефонують і нагадають про існування міжнародного права? І він тут же передумає і перестане продовжувати геноцид і запускати ракети по українцях?

Путін каже, що готовий сісти за стіл переговорів, якщо Україна капітулює. Президент Зеленський чітко заявив, що не можна обговорювати можливість переговорів без узгодження з Україною.

МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО: Шольцу потрібно зрозуміти, що Путін просто тягне час

— За весь час від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну жоден лідер Європейського Союзу й абсолютна більшість світових країн не мали прямих контактів із Путіним — це була повна політична ізоляція. Другий і складніший рівень, якого Україні вдалося досягти шляхом роботи з Міжнародним кримінальним судом (МКС) — фізична ізоляція. У такий спосіб Путін став, як сказав президент Зеленський, фізично не в’їзним у більшість країн світу, які є учасниками Римського статуту і МКС.

Сьогодні Німеччина — це одна з тих країн, яка лідирує в коаліції, яка підтримує справедливий мир і створення спецтрибуналу для військових російських злочинців, які скоювали воєнні злочини на території України з 2014 року до теперішнього часу. Тому, коли Олаф Шольц поінформував президента України про свій дзвінок Путіну, це викликало певне здивування.

Президент Зеленський відкрито негативно відреагував. Наводячи такі приклади, як “Мінськ-1”, “Мінськ-2” (угоди, підписані у 2014 і 2015 роках з метою деескалації в Донецькій і Луганській областях, — ред.), і заявив, що “Мінська-3” не буде. Україні потрібен реальний мир, а якщо говорити про якісь мирні переговори з Путіним, потрібно бути впевненим, що він дотримуватиметься домовленостей. Як показали ті ж “Мінськ-1”, “Мінськ-2”, ці домовленості ні до чого фактично не привели і їхнім підсумком стало повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року.

Незрозуміло, чим пан Шольц надихнувся, щоб здійснювати такі діалоги з російським диктатором. Можливо, він вкотре доніс Путіну, що настав час встановити справедливий мир, враховуючи інтереси України як постраждалої сторони. Очікувати якихось неймовірних результатів від цих переговорів не варто.

Пан Шольц сам мав відчути, що всі слова й обіцянки Путіна спрямовані лише на те, щоб тягнути час.

Вашингтон опублікував інформацію про те, що нібито Путін не сяде за стіл переговорів, поки не відновить контроль над територією Курської області. Але це навряд чи станеться найближчим часом, тому що ця буферна зона контролюється Силами оборони України. Так, це складно, але Україна вперше з часів Другої світової війни показала, що Росія — ніяка не наддержава. І з її армією можна боротися.

Зараз у Німеччині спостерігається певна політична турбулентність. Можливо, пан Шольц намагається за допомогою дзвінка Путіну на це вплинути. Розпочати підготовку до певних переговорів і, можливо, це б сподобалося деяким виборцям. Але я впевнена, що більшість німецьких громадян підтримують Україну та адекватно сприймають те, що відбувається.

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Путін хоче переманити західних лідерів на свій бік

— Процес організації дзвінка з Путіним було запущено ще до виборів президента США, але після цього ситуація явно змінилася й актуальність дзвінка знизилася. Але процес уже було запущено.

Я думаю, варто вести такі розмови. Це абсолютно не означає, що з Путіним треба погоджуватися, але важливо доносити йому свою позицію і чути його позицію. Це просто корисно для будь-якого зовнішньополітичного і військового планування.

Я добре розумію президента України Володимира Зеленського, який виступав проти цього дзвінка, тому що він не хоче створювати прецедентів. Якщо всі західні лідери спілкуватимуться з Путіним без участі України, то десь рано чи пізно виникне слабка ланка, яка почне з ним так само кулуарно і сепаратно про щось домовлятися. Путін саме на це і націлений – він професійний вербувальник. Він хоче переманити людей на свій бік. Тому очевидно, що Київ цього побоюється.

Нова адміністрація у США абсолютно точно буде вести ситуацію до якихось переговорів. Але говорити, що ці переговори не враховуватимуть, як кажуть у Кремлі, ситуацію на землі — дурість. Тому що в будь-якому випадку, враховується ситуація на землі, якщо сенс у тому, що окупанти забралися з території України.

Якщо і коли будуть переговори, то абсолютно всі держави G7 і G20 намагатимуться виторгувати під час цих переговорів щось безпосередньо для самих себе. Тому очевидно, що вони будуть дзвонити та спілкуватися. І тут уже майстерна дипломатична робота України зможе цьому запобігти. Це абсолютно розв’язувана на цей момент ситуація, особливо, якщо використовувати її у своїх інтересах.

ІГОР ПОПОВ: Дзвінок Путіну сприймається як крок до зняття міжнародної ізоляції

— Для Кремля важливий дзвінок канцлера ФРН Олафа Шольца російському диктатору Володимиру Путіну, оскільки гра Росії полягає в тому, щоб домогтися якихось кроків назустріч від Заходу, не роблячи нічого натомість.

Зняття ізоляції — це одне із завдань російської дипломатії. Вони максимально піарили приїзд генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша в Казань на саміт БРІКС. І цей приїзд теж критикувався й українською дипломатією, і багатьма західними країнами. І наступний крок для Кремля — це показати, що Путіну телефонують західні лідери.

Поки Путін не готовий приїжджати на міжнародні майданчики, він не летить до Бразилії на форум “Великої двадцятки”, зокрема побоюючись ордера Міжнародного кримінального суду. Територія Бразилії не є для нього настільки безпечною.

Дзвінок за дзвінком, потім якісь візити, потім зустрічі в третіх країнах, і таким чином Захід втратить один із політичних козирів тиску на російське керівництво, а саме — міжнародну ізоляцію.

Сьогодні є певна ймовірність для поки що заочних багатосторонніх переговорів про можливе мирне врегулювання. Питання в тому, на яких умовах. Якщо Україна закликає входити в ці переговори з позицією сили, посилення військових можливостей, посилення дипломатичних і фінансових можливостей, то так, частина політиків на Заході готова до досить серйозних поступок і компромісів. І саме цих політиків Росія буде максимально намагатися схиляти до поступок на умовах РФ. Найімовірніше, ці умови будуть настільки серйозні, що навіть миролюбні політики не будуть готові їх підтримати.

На певному етапі хтось із представників західних лідерів міг би дзвонити Володимиру Путіну і представити загальний план. Але для цього спочатку потрібно якщо вже не повністю підтримати план української перемоги, то хоча б щодо низки пунктів ухвалити рішення — додаткового озброєння та гарантій фінансової підтримки. Також необхідно було б узгодити між західними лідерами за участю України меседж, який буде передаватися. Тоді це була б гра сильної позиції. Якщо ж здійснювати дзвінок, не підготувавши та не погодивши ці дії, то тоді це слабка позиція.

Сам факт дзвінка першої особи, та ще й без серйозного меседжу, сприймається як крок до зняття ізоляції, що в такому випадку і турбує Україну.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Масований ракетний удар — чітка відповідь Путіна на будь-які пропозиції про переговори

— Прагнення домовитися з Путіним максимально використовується російською пропагандою, і при цьому дозволяє йому продовжувати говорити з усіма з позиції сили.

Чому це скринька Пандори, ми побачили вранці 17 листопада, коли був масований ракетний удар по території України. Путін не змінює свою тактику і стратегію. Росіяни цей дзвінок використали по повній програмі, був “шабаш” на їхніх пропагандистських телеканалах. Розповідали, що нібито блокаду прорвано, з Путіним хочуть домовлятися, йому телефонують, його поважають, думка Росії є надзвичайно важливою і так далі. Це дозволяє Путіну здійснювати такі масовані ракетні атаки та демонструвати, що він збирається спілкуватися з усіма винятково з позиції сили.

Переговори між політиками не повинні бути “розмовами заради розмов”, а повинні приводити до реальних результатів. Відповідальний політик після розмови з Путіним зробив би заяву такого характеру: “Я намагався пояснити, Путін нічого не зрозумів і сьогодні вранці знову завдав терористичного удару”. Саме терористичного удару, тому що “Шахеди” летять виключно в житлові будинки, а ракети летять в енергетичні об’єкти. Після такого має слідувати заява, що Путін, мабуть, не розуміє нормальної мови, не хоче сідати за стіл переговорів, і в нас залишається тільки єдиний шлях — посилювати далі Україну”.

Канцлер Німеччини використовує розмову, що відбулася з російським диктатором, у своїй передвиборчій риториці. Олаф Шольц сказав абсолютно правильні речі: вивести російські війська, звільнити території, закінчити війну. Тут усе абсолютно логічно і жодних питань до канцлера Німеччини немає. Я впевнений, що він це публічно в розмові Путіну сказав.

Для Путіна дійсно надзвичайно важливий цей дзвінок, оскільки він поспілкувався з лідером найбільшої країни Європейського Союзу після стількох років ізоляції. Якби Путін був хоч трохи адекватний і раціональний, то, напевно, зробив би якісь інші кроки, показав би, що готовий до переговорів. Але ми побачили діаметрально протилежну реакцію.

Ця реакція російського диктатора має стати повчальною для всіх, хто намагається з ним домовитися і “зрозуміти” Путіна. Це була дуже чітка відповідь — масований ракетний удар. Будемо сподіватися, що це якоюсь мірою послужить уроком для наших партнерів. Під час зустрічі Веймарського трикутника (тристороння група співробітництва між Польщею, Німеччиною і Францією, — ред.), де будуть присутні, зокрема, і представники Німеччини, можливо, вони вже не настільки оптимістично дивитимуться на цю розмову. Можливо, визнають, що Україна у своїх попередженнях мала рацію.

Читайте також: Чим Байден може допомогти Україні наприкінці свого президентського терміну — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір