Наразі, крім формули миру президента Зеленського, жодних реальних мирних планів щодо закінчення війни в Україні немає в природі. Є кілька абстрактних мирних ініціатив від представників США, Китаю, Угорщини тощо. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДOM поділився політолог Володимир Фесенко.
“Дійсно, якщо подивитися на те, що пропонують деякі світові лідери — це не мирні плани, а абстрактні ініціативи. План — це послідовність дій, конкретних дій для припинення війни. А в жодній із цих ініціатив такого немає. Наприклад, якщо взяти ініціативу Китаю, то єдина конкретна ідея — це пропозиція провести мирну конференцію за участю Росії та України. Але, до речі, і на цю ініціативу відповіді Кремля ми не бачимо”, — констатував політолог.
Він також нагадав, що і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пропонував свою “мирну ініціативу”.
“Нагадаю, у чому її суть. Спочатку перемир’я, а потім мирні переговори. Наш президент у відповідь на цю пропозицію Орбана нагадав, що Україна під час Мінських угод неодноразово домовлялася про припинення вогню, яке неодноразово порушувалося російською стороною. Другий важливий момент, і про це теж сказав Володимир Зеленський, — якщо починати всерйоз розмови про припинення вогню, то потрібні процедури. Це не має бути гола абстрактна ідея. І до переговорів мають прагнути обидві сторони. Але як стало зрозуміло, Путін теж не прийняв пропозицію Орбана”, — пояснив гість ефіру.
Він також розповів ще про одну “мирну ініціативу” кандидата в президенти США Дональда Трампа.
“У Трампа теж немає мирного плану. Є пропозиції деяких його радників. Інформація про ці пропозиції з’явилася у ЗМІ, але це пропозиція, не більше того. Жодного конкретного офіційного мирного плану в Трампа поки що немає. Можна припускати, що Трамп ініціюватиме переговори про завершення війни, але на яких умовах? Судячи навіть з тієї інформації, яка є, йдеться просто про припинення воєнних дій по лінії фронту. Ось і все. Інших якихось деталей, особливостей немає”, — додав політолог.
Він звернув увагу, що Путін також відкидає всі мирні ініціативи. Як зазначив Фесенко, Путін ніколи не веде переговори в умовах перемир’я, що, до речі, пропонує більшість представлених нині ініціатив.
“Путін веде переговори під військовим тиском. Він намагається військовим шляхом примусити протилежну сторону до поступок. Так було під час перших Мінських угод. Тоді були бої під Іловайськом. Під час других Мінських угод було Дебальцеве. При цьому Путін шантажував не тільки українську сторону, але й навіть Ангелу Меркель під час переговорів у Мінську. А те, що пропонує Росія нині — це ультиматуми. І поки ці ультиматуми будуть висуватися, ніяких мирних переговорів не буде”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Ситуативні союзники: про те, хто допомагає Путіну просувати наративи про уявний мир, розповів Чаленко